Jak wybrać nocleg?

Byliśmy już w wielu miejscach i spaliśmy w różnych warunkach. Także co nieco już się nauczyliśmy na temat jak wybrać nocleg. Choć wpadki dalej nam się zdarzają

Zastanów się czego potrzebujesz
-gospodarstwo agroturystyczne
-hotel
-hostel
-pensjonat
-apartament/mieszkanie do wynajęcia/dom
W zależności od tego gdzie i z kim jedziesz, a także jakie macie preferencje co do jedzenia, warto wybrać różne formy noclegu. Wynajmując mieszkanie czy pokój w hostelu możemy liczyć na dostęp do kuchni, dzięki czemu będziemy mogli sami gotować. Natomiast wybierając hotel nie będziemy już mieli takiej możliwości.
Gdzie szukać
Portali na których znajdziemy różne oferty w jednym miejscu jest sporo, m.in:
http://www.booking.com -znajdziemy to oferty różnorodne cenowo. Od tych najtańszych po ekskluzywne;
http://hostelword.com/ – tutaj podobnie jak na booking.com;
http://pl.hotels.com/ – wyszukiwarka dla tych, którzy chcą wybrać hotel;
https://www.hometogo.pl/ – czyli wyszukiwarka domów na wakacje;
https://www.airbnb.pl/ – prywatne kwatery/mieszkania i domy;
https://www.trivago.pl/ – zbierają oferty z różnych serwisów;
http://www.couchsurfing.org/ – to portal dla podróżników, działający na zasadzie wymiany –  można tu znaleźć nocleg zupełnie za damo, ale też przyjąć u siebie innego podróżnika. Można też znaleźć kogoś kto oprowadzi nas po mieście. Swego czasu aktywnie korzystaliśmy. 
Jeśli rezerwujemy nocleg do obiektów zagranicznych warto sprawdzić czy nie maja jakiejś lokalnej wyszukiwarki.

Cena
Jeśli znajdziemy już interesujący nas obiekt warto sprawdzać ofertę danego miejsca na kilku portalach i oficjalnej stronie – różnice w cenie potrafią być naprawdę duże.
Jakość/standard
Dokładnie oglądaj udostępniane zdjęcia (niestety nie zawsze zdjęcia odzwierciedlają faktyczny stan obiektu). Dlatego warto sprawdzać opinie.
Decydując się na określony standard musimy być świadomi jakie warunki zastaniemy. Od hotelu 5 gwiazdkowego należny oczekiwać najwyższej jakości usług, natomiast w hostelu warunki będą już zdecydowanie skromniejsze. Rezerwując hotel za granicą musimy też mieć świadomość, że inny standard oferują 4* hotele w Polsce, a inny np w Turcji.

Lokalizacja
Zawsze sprawdzaj położenie obiektu na mapie, jak również bliskość transportu publicznego i dogodne połączenia komunikacji miejskiej. Lokalizacja jest BARDZO istotna. Jeśli zarezerwujemy nocleg na obrzeżach może okazać się, że wydamy majątek na bilety komunikacji miejskiej i stracimy mnóstwo czasu!
Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w dużych zagranicznych miastach, gdzie przedostanie się z jednego końca miasta na drugi może zająć nam kilka godzin. Sami kiedyś straciliśmy pół dnia na przedostanie się z jednego końca Londynu na drugi.
Można też „rozejrzeć się po okolicy” za pomocą GOOGLE STREETVIEW. 
Wyżywienie
Jeśli decydujecie się na hotel to z cała pewnością będziecie żywić się w hotelowej restauracji bądź na mieście. Jednak w przypadku innych form noclegu warto zapytać o dostęp do kuchni i jej wyposażenie. Daje to sporą szansę na znaczne obniżenie kosztów wyjazdu, a także dużą wolność jeśli chodzi o godziny posiłków (nie ma potrzeby trzymania się sztywnych ram, jak w przypadku korzystania z oferty all-inclusive).
TV / Internet
Warto dopytać czy internet jest bezpłatny i czy działa we wszystkich pomieszczeniach (bywa z tym bardzo różnie).
Parking
Dla osób podróżujących samochodem to absolutna podstawa. Z uwagi na fakt, że w wielu europejskich miastach parkingi są kosmicznie drogie, a w centrum można parkować max 3 godziny warto sprawdzić czy dany obiekt udostępnia dla gości parking oraz czy jest on bezpłatny. Jeśli nie – należy dopytać o możliwość zaparkowania w okolicy. Korzystanie z zewnętrznych parkingów może się wiązać z koniecznością wydania kilkudziesięciu euro dziennie.
Co jest wliczone w cenę, a co nie
Często okazuje się, że do ceny noclegu należy doliczyć miejski podatek/opłatę klimatyczną itp.  W przypadku kwater prywatnych często trzeba doliczyć opłatę za sprzątanie. Dlatego z góry należy się upewnić czy do ceny na miejscu nie są doliczane dodatkowe opłaty.
Decydując się na konkretny obiekt warto sprawdzić
-godziny zameldowania/wymeldowania (zdarzają się obiekty, które mają czynną recepcje tylko w określonych godzinach, a przyjeżdżając po godzinach jej pracy musimy liczyć się z dodatkową opłatą).
-udogodnienia dla dzieci (czy w cenie jest  / bądź za dodatkową opłatą łóżeczko, miejsce do zabawy itp)
-łazienka w pokoju/na korytarzu
-grill/ogródek/bilard
No to w drogę!

3 thoughts on “Jak wybrać nocleg?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *