Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków

Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków

Choć Kraków bardzo lubimy, to zwykle nasze pobyty w nim zawsze związane są z jakąś wtopą. Mniejszą bądź większą. Zawsze coś idzie nie tak jak zaplanowaliśmy.

Dawno temu gdy internet był mniej dostępny niż obecnie (kto pamięta jeszcze te czasy?) zarezerwowaliśmy nocleg w Krakowie przez telefon.  Wbrew zapewnieniom Pani okazał ów nocleg okazał się nie być w centrum Krakowa, a w CENTRUM DZIELNICY NOWA HUTA. Do tego jadąc w sylwestrową noc na starówkę tramwajem ze schroniska PTTK III kategorii w Nowej Hucie zepsuł się tramwaj. O ironio losu, Pan motorniczy powiedział, że nie ma pojęcia jak się dostać do centrum, bo nie jest z Krakowa?! Do dziś jest to jedna z kultowych historii na spotkaniach ze znajomymi 😉 
Innym razem krążyliśmy samochodem robiąc z milion kilometrów wokół miasta zanim udało mu się wyjechać. Natomiast tym razem wybraliśmy się do Krakowa celem zakupu auta, które według ogłoszenia był super-hiper, a na miejscu okazało się NIE BYĆ SUPER HIPER. 
Także będąc na drugim końcu Polski, bez auta, z noclegiem z dala od centrum (bo po co jak będziemy wracać autem?) postanowiliśmy jakoś poprawić sobie nastrój i wybraliśmy się do MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ.
Muzeum znajduje się przy ulicy Św.Wawrzyńca 15, w budynku dawnej zajezdni pierwszego krakowskiego wąskotorowego tramwaju elektrycznego.
Podzielone jest na 3 budynki: hangar z taborami tramwajowymi, drukarstwo i inżynieryjny portret miasta + wystawa wokół koła.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Inżynieryjny portret miasta + wystawa wokół koła.
Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków
Dzięki  obrazkowi powyżej dowiadujemy się między innymi, że wraz ze wzrostem metrażu postępował proces modernizacji gospodarstw domowych. Pierwszymi sprzętami elektrycznymi kupowanymi do domu były radioodbiorniki i pralki, a obiektami dzięki którym Polacy dowodzili swojego statusu, stały się pralki automatyczne i telewizory. Ta część wystawy naprawdę przypadła nam do gustu. 
Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków
Czytając powyższe reklamy doszliśmy do wniosku, że w branży reklamowej tak naprawdę niewiele się zmieniło na przestrzeni lat.
Znajdziemy tutaj całkiem spora dawkę rodzimej produkcji motoryzacyjnej. Niestety część z eksponatów to tylko bardzo udane prototypy. Jak to często u nas bywa z racji braku funduszu nie weszły do masowej produkcji,  a szkoda bo mieliśmy sporą szansę podbić światowy rynek motoryzacji.
Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków
Tym chętnie wybralibyśmy się na letnie wakacje.
Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków

Choć nie przepadamy za skuterami to te są wyjątkowo urokliwe.

Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków

W tej części muzeum znajdziemy również wystawę wokół koła.  Można tu pojeździć na rowerze o kwadratowych kołach czy zobaczyć jak działają zębatki. Ta interaktywna część wystawy szczególnie przypadnie do gustu dzieciom.
Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków

Wystawa Drukarstwa choć z pewnością dla wielu niezwykle interesująca to dla nas nie specjalnie, więc zdjęć stąd nie mamy 😉
Zdecydowanie podobała nam się ekspozycja tramwajów, uznawana za jedną z najciekawszych zbiorów pojazdów szynowych. Znajdziemy tutaj pięknie odnowione wagony o drewnianym wykończeniu czy zrekonstruowany wagon letniego tramwaju konnego.
Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków
Jeśli jesteście w Krakowie i pogoda Wam nie dopisała, albo chcecie po prostu spędzić ciekawie czas – koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Inżynierii Miejskiej!


  • Prodiż!! (LOVE) 😀

  • Alex jest pewny, że Bożena znalazłaby zdecydowanie więcej rzeczy które wpasowały by się w jej cztery kąty. Alex musiał się powstrzymywać przed uszczupleniem muzealnej wystawy i zaopiekowaniem się co poniektórymi eksponatami 😉