Nowy Sącz

Nie znamy nikogo, kto specjalnie przejechałby pół Polski, a nawet nieco więcej bo 730 km, by wybrać się do Nowego Sącza

Raczej nie jest to zbyt popularny kierunek. Jednak nas miasto zaskoczyło pozytywnie!

Panorama Nowego Sącza wykonana przez http://www.irart.pl/


Nowy Sącz to trzecie co do wielkości i liczby mieszkańców miasto w województwie małopolskim. Położone w Kotlinie Sądeckiej. Wbrew nazwie jest jednym z najstarszych miast w regionie. Nie przypomina jednak przeciętnego dużego polskiego miasta – emanuje spokojem, a architektura miasta zbliżona jest bardziej do niedużych miejscowości takich jak Kościerzyna. 

Zwiedzanie Nowego Sącza warto rozpocząć od ul. Jagiellońskiej na której znajduje się główny deptak. Idąc w stronę rynku dojdziemy do domu gotyckiego, w którym obecnie znajduje się muzeum. Kierując się dalej dojdziemy do nowosądeckiego rynku, na którym znajduje się Nowy Ratusz. Tuż obok ratusza jest multimedialna fontanna, podświetlana po zmroku. Dalej warto skierować się do Bazyliki Kolegiackiej Św. Małgorzaty.  Następnie zajrzeć jeszcze do Kościoła Ducha Świętego i klasztoru Jezuitów. Dalej do zespołu poklasztornego u franciszkanów przy ulicy Pijarskiej 19 i dawną synagogę w której znajduje się Galeria Sztuki. Spacer możemy zakończyć w parku miejskim, w którym znajdziemy pozostałości zamku Królewskiego.

Mnóstwo tu małych urokliwych sklepików, których o dziwo nie przegnały jeszcze galerie handlowe. Nie jest to typowe miasto z mnóstwem atrakcji dla turystów, niemniej jednak ma jakiś swój wewnętrzny urok.

Nawet nie wiedzieliśmy, że to właśnie tu powstają lody KORAL. Stworzono nawet szlak lodowy! W jego skład wchodzą:

A. Lodziarnia „Fanaberia„
B. Coctail Bar – „Na Wałowej”
C. Lodziarnia „Lwowianka” – Argasińscy
D. Lodziarnia „Orawianka” – U Lelity
E. Lodziarnia „Bajka”
F.  Lodziarnia Coctail Bar na „Lwowskiej
G. Lodziarnia „Miś”
H. Lodziarnia „Fratelli”

Będąc w Nowym Sączu warto zajrzeć do miasteczka galicyjskiego. W czasie naszej wizyty spokojne i urokliwe, latem z pewnością tętniące życiem. 
Znajdziemy tu rekonstrukcję ratusza ze Starego Sącza, dwory szlacheckie i mieszkalne, a także remizę czy warsztaty rzemieślnicze.

Trafiliśmy do Nowego Sącza zupełnym przypadkiem ale nie żałujemy!
Gdzie spać:
Zygmuntowska – czyste i ładne pokoje z łazienką w rozsądnej cenie. W pokoju jest mała lodówka, czajnik, filiżanki, szklanki, klimatyzacja.
Noclegi oferuje również Miasteczko Galicyjskie.

Zajrzyjcie koniecznie na stronę Irart.pl. W dziale Sądecczyzna znajdziecie niezwykłe zdjęcia Nowego Sącza!

3 thoughts on “Nowy Sącz”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *