Kapadocja, Turcja

Turcja to jeden z bardzo popularnych kierunków wybieranych przez Polaków. Nie bez powodu, bo w Turcji jest naprawdę pięknie! Dla polaka przesiąkniętego Europą Turcja jest zupełną nowością. Architektura, jedzenie, kultura. Będąc w Turcji nie mogliśmy nie wybrać się do położonej w centralnej Anatolii Kapadocji

Jeden z najbardziej niezwykłych rejonów Turcji między morzem Czarnym, a górami Taurus. Skalne domy, labirynty, kościoły wydrążone w wulkanicznej skale. Obejmuje teren około 600 km2, ale jej granice nie są dokładnie określone, ponieważ nie jest ona wyodrębnionym administracyjnie rejonem.

Kapadocja, Turcja

Do Kapadocji (Kapadokia) wybraliśmy się z miejscowym biurem podróży. Tak było najtaniej. W cenę wliczony jest transport, nocleg, wyżywienie i opieka pilota. 

Po wyjeździe z gorącej i zatłoczonej Alanyi, byliśmy zaskoczeni gdy zaraz po wyjeździe z kurortu wszędzie dookoła było pusto! Mijające nas auta można było policzyć na palcach jednej ręki. Z Alanyi do Kapadocji jest koło 500km. Droga jednak mija dość szybko. Na miejscu zastaliśmy temperaturę niższą o 10 stopni i przelotny deszcz.
Kapadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja

Kapadocja zbudowana jest z miękkich skał wulkanicznych – tufów, które przez wieki były drążone przez wiatr, deszcz i oczywiście ludzi. Efekt tych „prac” jest naprawdę imponujący!
Kapadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja
Kapadocja, Turcja

Mini straganik z pamiątkami.

Kapadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja
Niezwykłe ukształtowanie terenu sprawiło, że Kapadocja znana jest na całym świecie. Krajobraz Kapadoki często nazywany jest księżycowym. Charakteryzują go tzw. baśniowe kominy czyli niezwykłe formy skalne.
Kapadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja

Wśród największych atrakcji tego rejonu znajdują się podziemne miasta, które dawniej chroniły mieszkańców przed niebezpieczeństwem.
Kapadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja

Najbardziej znane podziemne miasta:
 • Kaymakli 
 • Derinkuyu

Pobliskie wulkany:
 • Hasan Dag
 • Erciyes
Informacje praktyczne:
 • W ofercie noclegowej można znaleźć noclegi w pensjonatach/hotelach wydrążonych w skale.
 • Jadąc samodzielnie należy kierować się na miejscowości Aksaray, Kayseri, Hacibektas i Nigde.
 • Najbardziej urozmaicony krajobraz znajdziemy w okolicy Avanos, Nevseir i Urgup.
 • Kapadocja znana jest z win, także warto spróbować!
 • Pamiątki tutaj są tańsze niż na wybrzeżu.
 • Nawet jeśli w Alanyi jest gorąco, tutaj pogoda może zaskoczyć. Warto wziąć ze sobą bluzę / ewentualnie coś przeciwdeszczowego. 
 • Wybranie wycieczki zorganizowanej jest całkiem dobrym pomysłem i stosunkowo tanim. My byliśmy zadowoleni z tej opcji. Nocleg i wyżywienie bardzo przyzwoite, a pilot pokazał sporo naprawdę fajnych miejsc opowiadając przy tym wiele ciekawostek.

Kapadocja bardzo przypadła nam do gustu, także wcale się nie dziwimy, że co roku przyciąga tłumy turystów.