Podróże – samemu czy z biurem podróży?

Jak dużo zwolenników wyjazdów z biurem podróży tak dużo jest też przeciwników. Tak samo rzecz ma się przy podróżach organizowanych samodzielnie.

Z BIUREM PODRÓŻY

Zazwyczaj w ofercie znajduje się pobyt w jednym miejscu bądź wycieczka objazdowa. Popularny jest też wariant 7+7 czyli objazd+wypoczynek.
Plusy:

+Wygoda Poza zabraniem pieniędzy i spakowaniem własnego bagażu nic nas w zasadzie nie interesuje. W zależności od wybranego wariantu mamy zapewniony – nocleg, wyżywienie, przejazd, ubezpieczenie, ewentualnie dodatkowe rozrywki i wycieczki fakultatywne. W wypadku wycieczek objazdowych mamy zorganizowany cały pobyt.
+Jedzenie 
Wybierając ofertę all inclusive mamy zapewnione wszystkie posiłki. Nie musimy dzięki temu tracić czasu na zakupy, gotowanie czy poszukiwanie dobrej restauracji. Coraz więcej biur podróży ma też w swojej ofercie ultra all inclusive i total all inclusive.

*ultra all inclusive-(wszystko w cenie): oznacza tyle samo co ALL INCLUSIVE lecz w jeszcze bardziej rozszerzonej formie (np. o markowe alkohole, room service, korzystanie z restauracji z obsługą kelnerską).
**total all inclusive – jest to najbogatsza forma All Inclusive. Oprócz posiłków, egzotycznych napojów bezalkoholowych i regionalnych napojów alkoholowych, snack barów, mamy możliwość korzystania bezpłatnie z całej infrastruktury hotelowej (siłownia, fitness), sprzętu do uprawiania sportu, a zimą – np.z bezpłatnych karnetów narciarskich.

+Bezpieczeństwo
Choć obecnie na świecie dzieje się różnie to jednak zazwyczaj kurorty turystyczne są bezpieczne. Wystarczy zachować odrobinę zdrowego rozsądku i nie kusić zanadto losu, a pobyt będzie udany. Ponadto jadąc z biurem turystycznym na miejscu jesteśmy pod opieką rezydenta, który w przypadku jakichkolwiek problemów powinien służyć swoją pomocą.
+Wiedza
Przewodnik opowie ciekawostki i zwyczaje o miejscu w którym aktualnie przebywamy. Podróżując na własną rękę będziecie musieli sami dowiedzieć się wszystkiego.
Minusy:
Miejsce 
Biura turystyczne w swojej ofercie mają miejsca typowo turystyczne. Także musimy się liczyć, że na miejscu będzie tłoczno, a my będziemy zakwaterowani w dużym hotelu. 
Jedzenie
Zagwarantowane wyżywienie ma swoje plusy ale ma też minusy. Posiłki o wyznaczonych porach to spore ograniczenie.  Musimy się dostosować do podanego harmonogramu. Ponadto może okazać się, że jedzenie po prostu nie będzie nam smakować. Restauracje hotelowe serwują zazwyczaj kuchnie zbliżoną do kuchni europejskiej. Chcąc spróbować typowo miejscowych specjałów trzeba poszukać na mieście.

Siku 😉
Jeśli czeka nas podróż autokarem, to toaleta na żądanie nie wchodzi w grę. Jesteśmy zmuszeni dostosować się do zaplanowanych postojów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieczki:
CenaPorównajmy ceny różnych biur podróży i to co w ramach wnoszonej opłaty mamy zagwarantowane. Zwróćmy uwagę na podane koszty, które będziemy musieli ponieść dodatkowo. Choć zwykle wakacje organizowane na własną rękę są dużo tańsze to czasem opłaca się wybrać wycieczkę z biurem podróży w miejsca, gdzie normalnie bilety lotnicze są bardzo drogie. Może okazać się, że wykupienie wycieczki w okazyjnej cenie będzie tańsze niż same bilety. 
Lokalizacja
W ramach jednej oferty mamy do wyboru różne hotele. Zanim zdecydujemy się na konkretny hotel warto sprawdzić odległość do centrum/do plaży.

Biuro podróży
Zanim dokonamy zakupu sprawdźmy od kiedy dane biuro funkcjonuje na rynku, jakie ma zabezpieczenie/ubezpieczenie. Nie zapominajmy o przeczytaniu opinii innych klientów biura!

Wybierając biuro podróży jest wiele zmiennych na które nie mamy wpływu m.in:
Towarzystwo
W dużej grupie osób zawsze znajdzie się jakaś osoba, która będzie nas irytować. Może się też okazać, że poznamy kogoś interesującego z kim będziemy utrzymywać kontakt przez następne lata.

Plan zwiedzania
Jeśli decydujemy się na wycieczkę objazdową nie mamy żadnego wpływu na rozkład dnia, zaplanowany czas wolny czy tempo zwiedzania.

NA WŁASNĄ RĘKĘ
Plusy
+Niezależność
Cała podróż zależy od nas. To my planujemy ją od A do Z. 
+Cena
Organizując wyjazd samemu można sporo zaoszczędzić. 
+Wyżywienie
Co prawda musimy poświęcić na to trochę czasu jednak mamy możliwość próbowania miejscowych specjałów oraz gotowania na własną rękę.
+Miejsce
Możemy dojechać tam, gdzie nie docierają biura podróży, a takich miejsc jest naprawdę całkiem sporo!
+Towarzystwo
To Ty decydujesz z kim jedziesz! Choć w podróży może się okazać, że znajomy którego widywałeś raz na jakiś czas przy kontakcie 24/h stanie się lekko irytujący, to nadal masz wpływ na waszą podróż.
Minusy

Czas
By dobrze wykorzystać czas na miejscu, powinniśmy się dobrze przygotować przed wyjazdem. Zaplanować trasę, sprawdzić ceny i ewentualnie zarezerwować noclegi. Wszystko to wiąże się ze sporą ilością poświęconego czasu. 
Dla jednych będzie to minus, a dla innych czysta przyjemność 😉 Czas poświęcony na przygotowania to swego rodzaju wstęp do podróży.
Jesteśmy zdani sami na siebie
Nie możemy liczyć na wsparcie rezydenta. Możemy za to liczyć na siebie, swoich towarzyszy i miejscowych.
Na co zwrócić uwagę:Zmysł organizacyjnyNie każdy go ma, nie każdemu się chce i nie każdy potrafi zająć się wszystkim sam. Zwłaszcza przy dalekich wyjazdach zagranicznych. Bilety, wizy, noclegi, plan zwiedzania, przemieszczanie się na miejscu. Trochę tego wszystkiego jest. Dla jednych bułka z masłem dla innych droga przez mękę.
Można uznać, że wyjazd na własna rękę jest bardziej ryzykowny (odrobinę, bo nigdy nie wiadomo kiedy biuro podróży ogłosi upadlość;p) ale daje nam dużo więcej swobody!
CO JEST NAJWAŻNIEJSZE?
Nie jest ważne czy organizujesz wyprawę sam czy korzystasz z pomocy profesjonalistów! Ważne byś wybrał wariant, który odpowiada Twojemu stylowi podróżowania. Tak byś na wakacjach naprawdę wypoczął, a nie stresował się każdym następnym kilometrem czy każdą następną godziną.
O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Ubezpieczenie
Warto je wykupić. Nie jest drogie, w przypadku nieszczęśliwego wypadku może nam pomóc. Podróżując po krajach europejskich dobrze mieć ze sobą również kartę EKUZ.
Kopie dokumentów
Zabierajmy je zawsze! W przypadku kradzieży bądź zagubienia dokumentów bez kopii, ambasada nie będzie nam w stanie pomóc.
Język
Znając języki obce na pewno jest łatwiej. Jednak bez tego też da się podróżować!

Dokumenty
Nie zapominajmy, że przy podróżach zagranicznych niezbędny jest dowód osobisty bądź paszport w zależności do jakiego kraju podróżujemy. Zawsze planując wyjazd sprawdzajcie daty ważności dokumentów!
Pamiętajmy o dokumentach dla dzieci!  Ważne! Aby wyrobić paszport dla dziecka niezbędna jest obecność obojga rodziców.

6 thoughts on “Podróże – samemu czy z biurem podróży?”

    1. To jak już Bożena będzie wściekle bogata o niech da znać. Alex chętnie dołączy. Jak by się jakimś dziwnym przypadkiem okazało, że to Alex będzie wściekle bogaty to Bożenę z rodziną też zabierze!

  1. Jak wycieczka to tylko samemu, żadnych biur i żadnych przewodników. Lubię niezależność, swobodę w wyborze miejsc i zabytków, a także cenę – jestem w stanie zorganizować sobie wyjazd za dużo mniej niż żądają biura. Jedyny minus samodzielności to gotowanie :). A to nie zawsze się chce robić na urlopie, zwłaszcza, że robi się to w domu non stop :).

  2. Chyba wszystko co istotne podczas dokonywania wyboru zostało uwzględnione w tym wpisie. Ciekawe porównanie. My nie należymy do przeciwników żadnego ze sposobów podróżowania. W obydwu sposobach są plusy. Chociaż obliczyliśmy, że podróżując z biurem podróży po Parkach Kenii i Tanzanii wydaliśmy znacznie mniej niż gdybyśmy tę samą trasę próbowali zrobić samodzielnie, ale najczęściej jest tak, że samodzielnie organizujac można zaoszczędzić. Także dużo zależy od celu naszej wyprawy

    1. To prawda, że to co jest bardziej opłacalne zależy od kierunku.. Czasem nawet od części kraju do której się wybieramy. W tym roku wybraliśmy się do południowej Hiszpanii, korzystając z usług biura podróży – przelot + nocleg. Reszta we własnym zakresie. Wyszło taniej niż gdy chcieliśmy samodzielnie zarezerwować lot i nocleg!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *