Sokolica, Pieniny

Sokolica, Pieniny

Szczyt położony w tzw. Pieninkach czyli północno-wchodnich Pieninach środkowych.
Sokolica znajduje się na wysokości 747 m n.p.m. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Pieninach ze względu na rosnącą tam sosnę.

Wejście całoroczne z miejscowości Krościenko nad Dunajcem. 
Ze Szczawnicy wejście możliwe jest tylko między kwietniem, a październikiem (przeprawa przez Dunaj).

Po kilkuminutowym spacerze wzdłuż Dunajca czeka nas pierwsze podejście. Dość łagodne. 
Sokolica, Pieniny

Jak zawsze wędrowaliśmy w komplecie 2+1. Tym razem chusta została zastąpiona nosidełkiem turystycznym, które w tym wypadku okazało się wygodniejsze. Mała był w grubym kombinezonie zimowym, dzięki czemu nie zmarzła. Za to my mogliśmy też mieć ciepłą kurtkę i wszystkim było wygodnie. Niewątpliwie Małej bardzo podobało się podziwianie widoków z góry, a gdy dopadło ją zmęczenie udało się nawet zdrzemnąć.

Jeśli chodzi o warunki do spania wygrywa chusta, natomiast widoki zdecydowanie łatwiej i wygodniej podziwiać z nosidełka.

Sokolica, Pieniny

 Ostatni etap przed szczytem to wspinaczka po takich kamieniach:

Sokolica, Pieniny

By podziwiać takie widoki trzeba pokonać około 1,5h drogi.
Przełom Dunajca.
Sokolica, Pieniny

Sokolica, Pieniny

Sokolica, Pieniny

Widok z Sokolicy na Trzy Korony.

Sokolica, Pieniny

Idąc szlakiem mijamy domostwo, którego pilnie strzeże ten oto bohater.

Sokolica, Pieniny

Wracając mieliśmy okazję pierwszy raz zobaczyć i usłyszeć jak obrywa się ogromna warstwa grubego lodu. Robi wrażenie i przypomina, że lód nawet gruby, w każdej chwili może się zarwać!

Sokolica, Pieniny
Szlak jest dość prosty. Jednak ostatni odcinek szlaku jest dość stromy i kamienisty (poprawniej są to małe skałki). Także porządne buty i rozwaga będą potrzebne.

Szlak jest częściowo zalesiony. Po wejściu na szczyt cały wysiłek zostaje wynagrodzony pięknymi widokami, a sosna nadaje temu miejscu niezwykłego i niepowtarzalnego charakteru. 


Z dzieckiem:
Jeśli wybieramy się z małym dzieckiem to należy zabrać chustę bądź nosidełko. Natomiast jeśli jedziemy z większym maluchem to musi już pewnie stąpać po ziemni i potrafić stawiać duże kroki, ponieważ ostatnie podejście po skałkach jest dość stromę.

Nie zapominajmy zabrać ze sobą jedzenia i picia!

Informacje praktyczne:
-przeprawa przez Dunajec jest płatna 4zł
-w okresie od kwietnia do października wejście zarówno na Sokolicę jak i na Trzy Korony jest płatne.

6 thoughts on “Sokolica, Pieniny”

    1. Został naszym idolem dnia! Tak zawzięcie walczył o swój teren, że pomimo jego małych rozmiarów nawet do głowy nam nie przyszło naruszać jego granicy!

  1. Mam szczególne wspomnienia z wejścia na Sokolicę 😉 Osobiście, nie wyobrażam sobie wchodzić na Sokolicę z małym dzieckiem.

    1. Z Maluchem w nosidełku o naprawdę nie jest problem. Trzeba tylko się lepiej przygotować kondycyjnie. Jak by nie patrzeć to spore dodatkowe obciążenie 😉 Z kilku latkiem mogłoby być już trudniej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *