Turcja


 Kilka faktów na początek:

  • Położenie: półwysep Azji Mniejszej,  zaledwie 3% kraju znajduję się w części Europejskiej;
    Od północy – Morze Czarne, od zachodu Egejskie i Marmara, a od południa Morze Śródziemne
  • Stolica: Ankara
  • Najwyższy punkt: Ararat 5165 m n.p.m.
  • Graniczy z Armenią, Azerbejdżanem, Bułgarią, Gruzją, Grecją, Iranem, Irakiem i Syrią
  • Jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki jest TURYSTYKA. Najwięcej turystów przyjeżdża z Niemiec, Rosji, Holandii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i POLSKI.

                                                                    Latarnia w Alani.

 O czym warto pamiętać: 

Zaraz po wyjściu z samolotu czeka nas pierwszy wydatek. 15euro/20$ na wizę wklejaną do paszportu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatele Polski nie muszą aplikować wcześniej o wizę. Zostaje ona wklejona w czasie kontroli paszportowej po opuszczeniu samolotu.
Turcja, Alanya
Turcja, Alanya, rejs statkiem
Turcja jest krajem muzułmańskim dlatego wybierając się tutaj dobrze jest pamiętać, że zwyczaje tutaj panujące są zupełnie inne niż w Europie. Zwłaszcza jeśli znajdziemy się poza kurortami przeznaczonymi dla turystów. 
Wszystkim miejscowym bliska sercu jest zasada bakszyszu, dlatego na każdym kroku będą domagać się napiwków. 
Na początku ciężko przywyknąć do targowania się o wszystko. Rzadko zdarza się, że coś ma z góry ustaloną cenę. Targowanie się stanowi niemal rytuał bez którego dokonanie zakupów jest praktycznie niemożliwe. 
Dla niektórych zaskoczeniem mogą być też toalety w miejscach publicznych. Jest to po prostu dziura! Tego typu toalety spotkamy też na Białorusi czy we Włoszech.

Turcja, Wzgórza Alanyi.

                                       

Warto spróbować tureckich słodyczy. Hałwy, baklavy. Fenomenem Alexa było natomiast wszystko co związane z pistacjami – czekolady, lody, polewa do lodów. Prawdziwy pistacjowy raj!!
Drogi poza wielkimi kurortami są praktycznie puste.

Turcja, droga z Alanyi do Kapadocji.

Obiad w uroczo położonej restauracji na rzece w okolicy Kapadocji.

Turcja, obiad w Kapadocji.

Nawet jeśli korzystamy z oferty all-inclusive warto wybrać się do miejscowej restauracji i spróbować tradycyjnych dań. W restauracjach hotelowych menu dostosowane jest do europejskich gustów, także nie znajdziemy w nich tradycyjnych dań.
Decydując się na wejście na uroczego wielbłąda warto pamiętać, że najpierw płacimy za to aby na niego wsiąść, ale potem należy dokonać oddzielnej opłaty aby z niego zejść!
Turcja, Kapadocja
Turcja, Alanya, ruiny zamku.

                                                         

Turcja, Alanya, ruiny zamku.

Turcja, Alanya, widok na miasto.

Turcja, Alanya, widok na miasto.

Turcja, Alanya.
Turcja, Alanya, agawa, uwaga na jej kolce!

                                             

Turcja, Alanya.
Wszystkie kurorty kuszą turystów atrakcjami: rejs statkiem, quady, rafting, wyprawa autami terenowymi, lot paralotnią. Zazwyczaj każdy z organizatorów proponuje także zakup zdjęć. Czasem nawet po 5 euro za sztukę!

A to już z zamiłowania do motoryzacji ;), cudo stojące przed hotelowym wyjściem.

                     

Większość turystów odpoczywa w kurortach, ale jeżeli wybierasz się poza ich zasięg i rezerwujesz np. miejsce w hotelu pamiętaj, że kobiety i mężczyźni dostaną miejsce w osobnych skrzydłach. Dla płci “brzydszej” pokoje mogą być całkiem komfortowe, natomiast w części dla kobiet pokoje będą raczej zbiorowe z materacem na ziemi i zimną wodą. Aby uniknąć nieprzyjemności lepiej przestrzegać obowiązujących zasad.

Kapadocja! Przepiękne miejsce, należy jednak pamiętać, że temperatura tutaj może zaskoczyć.. Gdy w słonecznej Alanyi jest ponad 30 stopni, w Kapadocji 16 stopni i deszcz nie będzie zaskoczeniem. Także warto wziąć chociażby sweter i długie spodnie aby nie biegać nerwowo w poszukiwaniu sklepu/stoiska z odzieżą. 

Turcja, Kapadocja.
Turcja, Kapadocja.

Oczywiście na pamiątkę można zakupić miniaturkę kapadocyjnego świata.

Turcja, Kapadocja.
Turcja, Kapadocja.

Turcja, Kapadocja.

Turcja, Kapadocja.

Turcja, Kapadocja.
W kilku miejscach było widać doprowadzone przewody elektryczne.
Turcja, Kapadocja.

Turcy nie chodzą po górach! Jak pada deszcz zamykają wszelkie szlaki. Jeśli spotkać w górach kogokolwiek znaczy, że jest to turysta z Niemiec czy Francji.