Poznań

Poznań to jedno z najstarszych miast w Polsce. Stolica Wielkopolski. Alex wybrał się do Poznania jednak z innego względu. Postanowił ostatnio, że przestanie jeździć ciągle w Bieszczady i w okolice Karpacza, a zacznie odwiedzać te regiony Polski w których wcześniej nie miał okazji być. 

Alex postanowił przygotować subiektywną listę miejsc, które zdaniem Alexa w Poznaniu zobaczyć po prostu trzeba: 

1. Przepiękne kamieniczki na Starym Rynku. Poznański rynek urzeka kolorami! Zabytkowe kamienice, sklepiki z pamiątkami, trykające koziołki i urokliwe kawiarenki – wszystko to znajdziemy na rynku.

2. Jeśli chcecie spróbować przepysznych rogali świętomarcińskich* to zdecydowanie warto wstąpić do Green line! Znajdują się na wprost od trykających koziołków. Chwalą się, że maja 56 gatunków piwa. Czy aż tyle Alex nie sprawdzał ale gorącą czekoladę, rogale i grzane piwo w wielu smakach mają rewelacyjne, do tego bardzo przyjemną obsługę. 

*Rogal z nadzieniem z białego maku przygotowywany z okazji dnia św. Marcina 11 listopada w Poznaniu.

3. Każdego dnia punktualnie o 12.00 na rynku możemy podziwiać trykające koziołki i usłyszeć Pana grającego na trąbce.
4. Przejazd zabytkowym autobusem i tramwajem. Alex wspominał już o tym we wpisie Poznań za pół ceny. Linie turystyczne kursują od kwietnia do końca września w weekendy. Wsiadając do tramwaju nr 0, motorniczy zabierze nas też do Muzeum Komunikacji.

Więcej informacji o zabytkowej komunikacji można znaleźć na stronie MPK w Poznaniu.

5. Jezioro Maltańskie i Maltanka.

Maltanka to jedna z ostatnich w Polsce zabytkowa kolejka wąskotorowa kursująca na trasie wokół jeziora Maltańskiego. Kursuje od kwietnia do końca września. 
 
Co jeszcze znajdziemy wokół Jeziora Maltańskiego: 

 • jeden z najlepszych torów regatowych w Europie 
 • największą fontannę w Poznaniu 
 • podziemne ciepłe źródła 
 • kopiec Wolności (latem-tor saneczkowy, zimą – stok narciarski) 
 • pole do nauki gry w golfa i tor do mini golfa.

6. Centrum Wycieczkowe LECH’a 
Jeden z najnowocześniejszych browarów w Europie udostępnił swoje wnętrza dla zwiedzających. Oczywiście zwiedzanie wieńczy degustacja piwa. Przed wizytą należy zarezerwować sobie miejsce na stronie Zwiedzanie Browaru

Zwiedzanie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich! Aby poznać tajniki browarowego kunsztu musimy sobie zarezerwować około 2h. 

7. Cytadela czyli ogromny park. Pasjonaci militariów znajdą tu coś dla siebie, bowiem znajduje się tu Muzeum Uzbrojenia. Jest tu również plenerowy park sprzętu wojskowego. 

8. Rogalowe Muzeum Poznania – tego po prostu pominąć nie można, bo niby jak wyjechać z tego pięknego miasta nie wiedząc skąd właściwie wziął się kształt słynnego rogala marcińskiego i jakie są tajniki receptury. 

Muzeum znajduje się w kamienicy na Starym Rynku na przeciwko Ratusza (wejście od ul. Klasztornej). 

9. Ostrów Tumski – brukowane uliczki, katedra, pałac Arcybiskupi, Most Jordana tworząc niesamowity klimat wyspy. 

Poznań dla dzieci:

 1. ZOO – bez problemu dostaniemy się tutaj zarówno komunikacją ( w tym kolejką MALTANKĄ) jak i samochodem. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZOO. Funkcjonuje stare i nowe ZOO, do których bilety kupuje się oddzielnie.
 2. Ogród Botaniczny – szczegółowe informacje TU.
 3. Muzeum Archeologiczne – największe muzeum archeologiczne w Polsce. Wystawy muzealne zostały dostosowane do potrzeb Małych Odkrywców w wieku 4-10lat. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie muzeum.
 4. Park Rodzinka – liczne atrakcje dla dzieci (plac zabaw z karuzelami i huśtawkami, ścianka wspinaczkowa, trampoliny, małpi gaj itd) i dorosłych. Po pobycie pełnym atrakcji możemy skorzystać z usług restauracji. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie parku.
 5. Blubury 6D – wyjątkowe miejsce w którym poznacie poznańskie legendy m.in  dlaczego dwa koziołki wskoczyły na poznański ratusz oraz skąd wziął się hejnał grany z ratuszowej wieży. Więcej informacji na stronie Blubury.
 6. Jeśli zgłodniejecie warto zajrzeć do Family Cafe przy ul. Grunwaldzkiej. Maluchom na pewno się  tutaj spodoba.
 7. Można też zajrzeć do Karmelkowej Manufaktury, która organizuje warsztaty dla maluchów, gdzie dzieci mają okazję obejrzeć pokaz produkcji karmelu, wsiąść udział w warsztatach tworzenia lizaków i cukierków, a przede wszystkim spróbować pysznych wyrobów.
Jeśli wybieracie się do Poznania z dziećmi to warto obejrzeć przygotowane przez kidstravel.pl filmiki Poznań cz. 1Poznań cz. 2.

Poza tym w stolicy Wielkopolski warto odwiedzić:

 1. Budynek
  nowego zamku na Wzgórzu Przemysława. Podobno ów zamek mieszkańcom
  miasta do gustu nie przypadł, poszukując informacji o Poznaniu Alex
  natknął się nawet na określenie ZAMEK GARGAMELA.  W żółtym budynku tuż obok zamku można obejrzeć makietę miasta – 27 minutowe widowisko składające się z świateł, dźwięku i efektów specjalnych.
  Cennik i inne niezbędne informacje można znaleźć na stronie KLIK.
 2. Palmiarnię (w parku Wilsona) – największy tego typu obiekt w Polsce, jeden z największych w Europie). Oprócz roślin, znajdziemy też tutaj ryby, papugi, żółwie itd Więcej informacji można znaleźć na stronie palmiarni.
 3. Zamek Cesarski – warto wybrać się tutaj w niedziele. Właśnie w Niedziele w samo południe zwiedzimy zamek z przewodnikiem bez żadnych opłat.
  Więcej informacji można znaleźć na stronie ZAMKU.

Warto wiedzieć:

 1. W północnej części Poznania, na Morasku znajduje się przyrodniczo-astronomiczny rezerwat Meteoryt Morasko
  znajduje się największy odkryty w Polsce meteoryt o wadze 164 kg.
 2. Co roku na majówkę w Poznaniu organizowana jest akcja Poznań za pół ceny.
 3. W Poznaniu co roku organizowany jest Malta Festiwal.  Program festiwalu obejmuje  przedstawienia teatralne, taneczne, filmowe i muzyczne.
 4. Alex poleca każdemu kto planuje wizytę w Poznaniu zajrzeć na stronę http://www.poznan.pl/ – w dziale dla turysty znajdziecie między innymi audioprzewodniki.
 5. Ciekawą opcją jest planer,
  gdzie po wpisaniu kilku informacji (np ile osób będzie zwiedzać, ile
  mamy czasu) otrzymujemy listę miejsc, które warto odwiedzić.

Według tygodnika “Przekrój” Poznań jest najlepszym do życia miastem w Polsce! Także warto zajrzeć do Poznania i sprawdzić czy to prawda.