Greenwich

Londyn, Greenwich

Od rana za oknem strugi deszczu co nie bardzo nam się podoba także tym chętniej wracamy myślami do dnia spędzonego w Greenwich w Londynie, gdzie towarzyszyło nam  piękne słońce.
Z dojazdem do Greenwich nie ma problemu. Jak zawsze niezawodne jest metro (stacje: North Greenwich, Cutty Shark, Greenwich). Można również skorzystać z pociągów DLR (przystanek Cutty Sark), które stanowią pewnego rodzaju atrakcję z uwagi na brak maszynisty – są sterowane komputerowo. Także nie zdziwcie się gdy zobaczycie jadący pociąg bez maszynisty! Do Greenwich można również dopłynąć statkiem London River.
Greenwich leży we wschodniej części miasta (znacznie oddalonej od centrum), po południowej stronie Tamizy.

.

Wysiadając z metra kierujemy się w stronę Greenwich Park, gdzie znajduje się Królewskie Obserwatorium Astronomiczne (The Royal Greenwich Astronomical Observatory).

Obserwatorium powstało w 1675 roku. Popularność tego miejsca wynika z faktu, że przez jego teren przechodzi południk zerowy.

.
.

.

Przyznamy się, że żal nam było wydawać 8 funtów na najtańszy bilet do obserwatorium, więc plac z zaznaczony południkiem podziwialiśmy tylko przez płot. Uprzejma Pani z obsługi powiedziała, że linia południka przebiega przez cały park. Jednak mimo usilnych prób nie udało nam się odnaleźć owej linii. Także jeśli komuś się to udała/udało to niech się koniecznie pochwali. Za to znaleźliśmy taki oto statek w butelce.

.

.

Pomimo, że termin naszej wizyty przypadał na koniec października, początek listopada to pogoda naprawdę nam dopisała. Sprzyjała spacerom, a londyńska jesień prezentowała się przepięknie!

.

.

Wizyta w Greenwich to doskonała okazja aby odetchnąć od zgiełku miasta. Park położony jest na wzgórzu. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Tamizę.

.

.

.

Będąc już w tej okolicy warto zajrzeć do Greenwich Market. Znajdziecie tutaj coś do jedzenia 😉 oraz dzieła artystów. Zajrzyjcie też na statek Cutty Sark czyli jedyny zachowany na świecie kliper herbaciany. W 1869 roku dotarł z Chin do Anglii z herbatą na pokładzie. Można go zwiedzać w środku!

.

.

No i na koniec koniecznie zajrzyjcie do National Marine Museum. Wstęp jest bezpłatny, a na parterze muzeum znajduje się świetny plac zabaw dla dzieci! Ponadto w muzeum znajdziecie modele statków, mapy, czy portrety słynnych marynarzy.

Jak już się nazwiedzacie to możecie jeszcze zajrzeć do jednego z wielu tutejszych pubów. Są klimatyczne i urokliwe.

.

.

Czy warto wybrać się do londyńskiego Greenwich?

Jeśli jesteś w Londynie po raz pierwszy na weekendowym wypadzie to nie, chyba że jesteś fanem obserwatorium. Jeśli jesteś po raz kolejny bądź na dłużej, a pogoda dopisuje i chcesz odpocząć od zgiełku i tłumu panującego w centrum to warto!

.