Bilbao, Hiszpania

Bilbao, największe miasto Kraju Basków, stolica prowincji Bizkaia. Położone w północnej Hiszpanii. Przyciąga rocznie ponad milion turystów słynnym dziełem wizjonera z Kanady Franka O. Gehry’ego.  Muzeum Guggenheima, bo o nim mowa, to muzeum sztuki współczesnej. Powierzchnia muzeum to 24 000 m²! Budynek zbudowany jest m.in. z blachy tytanowej i szkła. Z jednej strony muzeum stoi wielki kwiatowy szczeniak, natomiast z drugiej potężny pająk.

Władze miasta starają się zagospodarować dawne tereny przemysłowe, ściągając słynnych architektów i porządkując dawne, rozpadające się budynki przemysłowe. Bilbao to metropolia, dawniej zaniedbana i zanieczyszczona, a dziś ważny ośrodek kultury i sztuki.

Bilbao to nie tylko muzeum Guggenheima. Będąc w mieście warto zajrzeć na starówkę, której centrum stanowi deptak Siedem Ulic. Jak również zobaczyć katedrę św. Jakuba i nowy rynek.  W Bilbao znajduje się również most biskajski (nazywany również wiszącym mostem) będący na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli macie dzieci, które uwielbiają szaleć na placach zabaw to Hiszpania jest kierunkiem dla Was. Jesteśmy naprawdę pod ogromnym wrażeniem tutejszych placów zabaw. Są wielkie. Jest ich dużo. Są kolorowe i nowoczesne. Są na nich dzieci 😉

Podsumowując to widoki tu całkiem niezłe, a do tego to własnie w Bilbao zjedliśmy najlepszego rollo z kurczakiem w Asian Kebab. Tyle mięsa to nie widzieliśmy w żadnym kebabie i rollo w PL. Do tego cena przystępna i język porozumiewania się międzynarodowy “na migi”. Pomimo, że Bilbao przyciąga coraz więcej turystów to nadal nie jest tu jakoś super tłoczno. Także same plusy.