Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków

Choć Kraków bardzo lubimy, to zwykle nasze pobyty w nim zawsze związane są z jakąś wtopą. Mniejszą bądź większą. Zawsze coś idzie nie tak jak zaplanowaliśmy. Dawno temu gdy internet był mniej dostępny niż obecnie (kto pamięta jeszcze te czasy?) zarezerwowaliśmy nocleg w Krakowie przez telefon.  Wbrew zapewnieniom Pani ów nocleg okazał się nie być w centrum Krakowa, a w CENTRUM DZIELNICY NOWA HUTA. Do tego jadąc w sylwestrową noc na starówkę tramwajem ze schroniska PTTK III kategorii w Nowej Hucie zepsuł się tramwaj. O ironio losu, Pan motorniczy powiedział, że nie ma pojęcia jak się dostać do centrum, bo nie jest z Krakowa?! Do dziś jest to jedna z kultowych historii na spotkaniach ze znajomymi 😉

Innym razem krążyliśmy samochodem robiąc z milion kilometrów wokół miasta zanim udało mu się wyjechać. Natomiast tym razem wybraliśmy się do Krakowa celem zakupu auta, które według ogłoszenia był super-hiper, a na miejscu okazało się NIE BYĆ SUPER HIPER.
Także będąc na drugim końcu Polski, bez auta, z noclegiem z dala od centrum (bo po co w centrum jak będziemy wracać autem?) postanowiliśmy jakoś poprawić sobie nastrój i wybraliśmy się do MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ.
.

Muzeum znajduje się przy ulicy Św.Wawrzyńca 15, w budynku dawnej zajezdni pierwszego krakowskiego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. W samym sercu krakowskiego Kazimierza.

.
Podzielone jest na 3 budynki: hangar z taborami tramwajowymi, drukarstwo i inżynieryjny portret miasta + wystawa wokół koła.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Inżynieryjny portret miasta + wystawa wokół koła.
.
.
Dzięki  obrazkowi powyżej dowiadujemy się między innymi, że wraz ze wzrostem metrażu postępował proces modernizacji gospodarstw domowych. Pierwszymi sprzętami elektrycznymi kupowanymi do domu były radioodbiorniki i pralki, a obiektami dzięki którym Polacy dowodzili swojego statusu, stały się pralki automatyczne i telewizory. Dowiadujemy się również, że w latach 60 aby zwiększyć efektywność budownictwa zdecydowano się na zmniejszenie metrażu na 1 osobę z 10m2 do 7, obniżono także standard wykonania. Mieszkania czteropokojowe stanowiły zaledwie 1% oddawanych lokali do użytku! Ta część wystawy naprawdę przypadła nam do gustu.
.
.
Czytając powyższe reklamy doszliśmy do wniosku, że w branży reklamowej tak naprawdę niewiele się zmieniło na przestrzeni lat!
.
.
W muzeum znajdziecie całkiem spora dawkę rodzimej produkcji motoryzacyjnej. Niestety część z eksponatów to tylko bardzo udane prototypy. Jak to często bywa z racji braku funduszu nie weszły do masowej produkcji,  a szkoda bo mieliśmy naprawdę sporą szansę podbić światowy rynek motoryzacji.
Choć nie przepadamy za skuterami to te są wyjątkowo urokliwe. Klasyka w wyjątkowo pięknym wydaniu.
.

.
W tej części muzeum znajdziemy również wystawę wokół koła.  
Można tu pojeździć na rowerze o kwadratowych kołach czy zobaczyć jak działają zębatki. Ta interaktywna część wystawy, choć niewielka, szczególnie przypadnie do gustu dzieciom.
.
.
Wystawa Drukarstwa choć z pewnością dla wielu niezwykle interesująca to dla nas nie specjalnie 😉
.
.
Zdecydowanie podobała nam się ekspozycja tramwajów, uznawana za jedną z najciekawszych zbiorów pojazdów szynowych. Znajdziemy tutaj pięknie odnowione wagony o drewnianym wykończeniu czy zrekonstruowany wagon letniego tramwaju konnego.
.
.
Przed wejściem do muzeum stoją okazałe zabytkowe wozy strażackie.
.
.
Dodatkowo w muzeum organizowane są lekcje muzealne i warsztaty stanowiące ciekawą ofertę dla dzieci. W muzeum jest możliwość zorganizowania urodzin dla dzieci
Naszym zdaniem muzeum jest ok, choć nie powala na kolana. Jeśli jesteście w Krakowie i pogoda Wam nie dopisała, albo chcecie po prostu spędzić ciekawie czas to zajrzyjcie. Naszym zdaniem raczej jako jednorazowa atrakcja dodatkowa niż miejsce, do którego byśmy wracali. Tych, którzy planują wizytę z dziećmi, ucieszy zapewne fakt, że obok muzeum znajduje się plac zabaw.

Aktualne ceny biletów możecie sprawdzić na stronie muzeum.

.