Podróż pociągiem z dzieckiem

Ostatnio nie możemy w domu usiedzieć i ciągle gdzieś nas nosi.. więc wybraliśmy się z wizytą do Krakowa pociągiem.

Szkrab aktualnie ma 8,5 miesiąca i co prawda ma na swoim koncie już wizytę samochodem we Wrocławiu i Hiszpanii, a także kilka krótkich wycieczek pociągiem to jednak długa podróż pociągiem  wydawała się sporym wyzwaniem.Wyzwaniem okazało się już samo kupienie biletu! Bardzo PANI Z OKIENKA na dworcu PKP wystawiła kilka błędnych biletów, pobrała niewłaściwą kwotę z karty by chwile później anulować cała transakcję i zacząć od początku. Na koniec udało jej się jeszcze złamać ową kartę. Całość zajęła 40 minut!

Na koniec jeszcze krótka wymiana zdań:
-My: Jak wygląda kwestia przewozu wózka dziecięcego?
-PANI: Nie wiem, bo jak żyje na świecie ponad 50 lat, to nie jechałam jeszcze pociągiem z kuszetką.

 

Mimo to nadal lubimy podróże pociągiem. Chociaż samodzielne wejście do pociągu z dzieckiem i wózkiem jest prawie niemożliwe 😉

Prawie, bo tutaj szynobusy stają na wysokości zadania i spisują się na 6!

Podróż z niespełna  roczną córką kuszetką z Pomorza do Krakowa wzbudziła nie małą sensację wśród pozostałych podróżnych. 

 

“Nie boją się Państwo jechać z takim małym dzieckiem?”
Otóż nie!

Jak mała zniosła 11 godzinną podróż pociągiem? 
Rewelacyjnie! Spała jak suseł całą noc, co wprawiło nas w niemałe zdumienie z racji trwającego ząbkowania. Po przebudzeniu z zafascynowaniem spoglądała na wagonowy przedział, uśmiechając się od ucha do ucha z wyraźnym zaciekawieniem na twarzy.

Zresztą jazda pociągiem z dzieckiem ma swoje plusy:

 • Już sama jazda może stanowić atrakcje dla dziecka.
 • Możemy spacerować po wagonie, co nie jest możliwie przy jeździe autobusem czy samochodem.
 • Jest dostępna toaleta. Nowe szynobusy są wyposażone również w przewijak!Co trzeba wiedzieć zanim wyruszymy w podróż pociągiem z dzieckiem:

 • Bezpłatny bilet dla dziecka do 4 lat można kupić tylko w kasie. NIE jest on dostępny przez internet. Zakupienie biletu bezpłatnego u konduktora jest płatne (bodajże 10zł).
  Zresztą system zniżek i promocji dość często się zmienia, więc najlepiej udać się po bilety do kasy.
 • Jadąc kuszetką z małym dzieckiem najlepiej wybrać dolne łóżko, które jest odrobinę szersze od pozostałych.
 • Podróżując w ciągu dnia najlepiej kupić bilet na miejsca przy oknie, aby dziecko mogło do woli podziwiać świat przez okno.
 • W niektórych pociągach są wagony dla rodzin z dziećmi – warto o niego zapytać przy zakupie biletu.
 • Niestety PKP nie jest przygotowane na pasażerów z wózkami. Nie ma żadnego wydzielonego miejsca gdzie możemy go zostawić. Nasz stał złożony przy wyjściu z pociągu.
 • PKP lubi zmieniać miejsce przyjazdu pociągu w ostatniej chwili, także trzeba uważnie nasłuchiwać komunikatów. Zmiana peronu z dzieckiem zajmuje więcej czasu.


Jak przygotowaliśmy się do wyjazdu:
 • Bilet kupiliśmy dzień wcześniej (w sezonie letnim lepiej zrobić to z większym wyprzedzeniem).
 • Zapakowaliśmy siatkę bułek dla siebie i wodę do picia, a dla Martyny:
  -odmierzone porcje mleka,
  -wodę w butelce,
  -wrzątek w termosie,
  -banana i inne przekąski
  -awaryjne ubranie
  -zapas pieluch i chusteczki nawilżane
  -kocyk
  -ulubioną książeczkę i zabawkę
  Wszystko to zmieściło się do małego podręcznego plecaka, całą resztę rzeczy potrzebnych na miejscu zapakowaliśmy do większego plecaka nr 2.
Podróż pociągiem może być wspaniałą przygodą dla dziecka. Warto uczyć dziecka od małego adaptowania się w różnych warunkach. Warto uczyć dzieci od początku jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach i w miejscach publicznych. Nie ma co oczekiwać od dzieci, że będą grzecznie siedzieć w restauracji czy w autobusie jeśli ich tego nie nauczymy. Im szybciej zaczniemy, tym bardziej naturalne będzie to dla naszego dziecka.