Moskwa, Rosja co zobaczyć?

TOP Moskwa

Spędziłam w Moskwie kilka niezapomnianych miesięcy na uczelnianym stypendium zostawiając męża w domu. Udało mi się poznać to miasto lepiej niż nie jednemu urodzonemu tam Rosjaninowi. Stolicę Rosji znam chyba lepiej niż swoje rodzinne miasto!

Ostatnio często wracam do zdjęć z Moskwy. Postanowiłam przygotować krótkie zestawienie.

 

Co warto zobaczyć w Moskwie?

.

PLAC CZERWONY

Tego miejsca pominąć nie można. Piękna kolorowa cerkiew (Sobór Wasyla Błogosławionego), Kreml, Państwowe Muzeum Historyczne, Mauzoleum Lenina (gdzie spoczywa zabalsamowane ciało wodza rewolucji październikowej), ogromne centrum handlowe w zabytkowym budynku. To wszystko znajdziemy na Placu Czerwonym. 

Plac Cerwony, moskwa
Moskwa, PLAC CZERWONY

 Ulica Stary i Nowy Arbat 

Stary Arbat, położony na zachód od Kremla, to deptak, który stanowi miejsce spotkań malarzy i ulicznych artystów. By się tutaj znaleźć najlepiej wysiąść na stacji metra Arbatskaja. Znajdziemy tutaj liczne stoiska z pamiątkami. Jednak ceny będą tu dużo wyższe niż w innych miejscach, my polecamy pamiątki kupować na Kreml Izmajłowski.
Moskwa, Ulica Stary i Nowy Arbat

PARK CARYCYNO

Idealne miejsce na spacer, dawniej rezydencja carycy Katarzyny. Dziś piękny, zadbany i czysty park. W parku znajduje się kompleks pałacowy, zbudowany w stylu gotyckim. Wstęp do parku jest bezpłatny!

Moskwa, Park Carycyno

MUZEUM KOSMONAUTYKI

Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Moskwie, zaraz po Placu Czerwonym. Jedno z najlepszych muzeów jakie miałam okazję odwiedzić. Pomysłodawcą otwarcia muzeum był Siergiej Korolow – główny konstruktor radzieckiego programu kosmicznego.

Co właściwie znajdziemy w środku:

  • pierwszego sztucznego satelitę – Sputnik 1 i Sputnik 2, który zabrał w kosmos Łajkę,
  • oryginalne skafandry,
  • rekonstrukcje statków kosmicznych, w tym modelu Wostok którym leciał Gagarin,
  • poznamy także pierwsze psy, które odbyły lot w kosmos.
Moskwa, MUZEUM KOSMONAUTYKI

PARK KOLOMENSKOE

Swego rodzaju muzeum pod otwartym niebem. Historyczna rezydencja rosyjskich książąt i carów. Znajdziemy tutaj muzeum architektury drewnianej, a przede wszystkim piękny widok na przeciwległy brzeg rzeki Moskwy.

Moskwa, PARK KOLOMENSKOEMoskwa, PARK KOLOMENSKOE

MOSKIEWSKIE ZOO

Może nie jest to odpowiednik naszego Wrocławskiego ZOO, niemniej jednak jakiś swój urok ma. Tak jak do ZOO wybralibyśmy się ponownie, tak do oceanarium zdecydowanie nie. To do, którego się wybraliśmy przypominało raczej sklep akwarystyczny z drogim wstępem!

Rosyjski teatr nie bez powodu znany jest na całym świecie. Dlatego jeśli tylko nadarzy się okazja warto się tu wybrać. Normalnie bilety są dość drogie, jednak studenci mogą zakupić je dosłownie za parę rubli – są to tzw “niewygodne miejsca”.

Moskwa, Wielki Teatr

CYRK

Rosyjski cyrk jest nie mniej znany niż teatr. Niestety nie udało mi się tu wybrać z uwagi na przerwę zimową. Na pewno wybiorę się tutaj następnym razem.
.

MOSKIEWSKIE METRO

Tego chyba reklamować nie trzeba. Stację są po prostu piękne! Zdobienia niesamowite. Warto wybrać się na wycieczkę po moskiewskich stacjach metra. Najpiękniejsze stacje zgromadzone są wokół brązowej linii metra tzw kolcevaja. Gdyby nie metro to przemieszczanie się po mieście byłoby prawdziwą udręką!

MOSKIEWSKIE METRO

KREML

To kolejne miejsce, które powinno znaleźć się na liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia. Twierdza carów, siedziba władz Związku Radzieckiego, obecnie rezydencja Prezydenta. Symbol potęgi.
Jeśli chcemy zwiedzać Kreml bez przewodnika możemy wypożyczyć audio przewodniki w kilku językach.
.
Piękna zarówno na zewnątrz jak i w środku. Największa świątynia prawosławna na świecie, położona niedaleko Kremla, powstała na rozkaz cara Aleksandra I. Prace nad budową świątyni trwał 44 lata, w swych wnętrzach może pomieścić 10 000 wiernych!

 Moskwa, KATEDRA CHRYSTUSA ZBAWICIELA

PARK ZWYCIĘSTWA I MUZEUM

Kompleks poświęcony pamięci Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, otwarty 9 maja 1995 roku w 50 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Europie (Dzień Zwycięstwa). Idąc główną aleją zobaczymy dwa rzędy fontann, na 5 poziomach. Liczba fontann nie jest przypadkowa – 1418 – tyle dokładnie dni trwała wojna.W parku znajduje się Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Jedno z najciekawiej zorganizowanych muzeów. W jego wnętrzach znajdziemy przepiękne przestrzenne panoramy bitew i bogate zbiory militarne.

Moskwa, PARK ZWYCIĘSTWA I MUZEUM

WOROBJOWYE GORY (Wzgórza)

Wzgórze na prawym brzegu rzeki Moskwy. Jedno z najwyżej położonych części miasta – 220m. n.p.m. Rozpościera się stąd wspaniały widok na miasto. Zlokalizowany jest tu również gmach główny Uniwersytetu Moskiewskiego. Z centrum do stacji metra Worobjowye Gory dojedziemy w około 10min (czerwona linia w stronę Sokolniczeskaja).
Moskwa, WOROBJOWYE GORY (Wzgórza)

Jeśli mamy więcej czasu to warto odwiedzić w Moskwie również:

.

KREML IZMAJLOWSKIJ

Pomimo, że położony jest dość daleko od centrum to warto się tutaj wybrać. Należy dojechać do stacji metra – Partizantskaya.
Bajkowa sceneria, wynagrodzi nam czas poświęcony na dojazd. W środku znajdziemy muzeum wódki, chleba i zabawek, a tuż obok jest targ na którym można zakupić niezwykłe pamiątki w przystępnych cenach. Aby dojść do właściwego targu musimy przejść wzdłuż alejki, gdzie znajdziemy stoiska z butami i ubraniami. Wejście na właściwą część targu kosztuje 10 rubli. Znajdziemy tu bogaty wybór matrioszek, ręcznie malowanych szkatułek, magnesów, chust, i wszystkich innych pamiątek kojarzonych z Rosją, a także trochę staroci.

Moskwa, KREML IZMAJLOWSKIJ

VVC

Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (Wsierossijskij Wystawocznyj Centr) – do niedawna Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowe, gdzie w poszczególnych alejkach z pawilonami każda z republik byłego ZSRR prezentowała swoje osiągnięcia. Dziś to park z jednoczesnym centrum sklepików z płytami, jedzeniem, lekami itp. W ciepłe dni warto wybrać się tu na spacer, by odpocząć wśród zieleni i fontann, w architekturze minionej epoki. Działa tutaj również wesołe miasteczko.
Moskwa, VVC

MUZEUM MAJAKOWSKIEGO

Jest to dość dziwne muzuem.. ale i twórczość Majakowskiego do najbardziej oczywistych nie należy. Mieści się ono w domu niedaleko Łubianki. W każdej sali wisi książeczka w której znajdziemy informacje na temat danej sali.

Moskwa, MUZEUM MAJAKOWSKIEGO

To ogromne miasto ma wiele do zaoferowania turystom. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdej metropolii mnóstwo czasu zajmuje przemieszczanie się po mieście. Z uwagi na ogromne korki najlepiej poruszać się metrem, które jest doskonale rozplanowane.
Zanim wyruszymy na miasto warto zaopatrzyć się również w plan miasta bądź nawigacje w telefonie co znacznie ułatwi zwiedzanie. No i oczywiście plan metra, który stanowi nieodłączny element poruszania się po mieście.