Alanya (Turcja) z biurem podróży – atrakcje na miejscu.

Do tej pory byliśmy tylko na jednej wycieczce z biurem podróży. Choć zazwyczaj preferujemy wypoczynek organizowany samodzielnie, to musimy przyznać, że taka odmiana nam nie zaszkodziła. Bynajmniej nie leżeliśmy na plaży. Tydzień który spędziliśmy na Riwierze Tureckiej był bardzo intensywny, ale tak własnie lubimy. Poniżej przygotowaliśmy Wam listę atrakcji, które czekają na Was w Turcji i okolicy. Do dziś żałujemy, że pojechaliśmy tylko na tydzień!

.

Z jakich atrakcji możemy skorzystać będąc w Alanyi?
.

1. Wycieczka dżipem (Jeep safari)
Ważne! W większości wypadków na tego typu wycieczkach będziesz podróżować jako pasażer. Ci którzy chcieliby poszaleć za kierownicą niestety mogą się rozczarować.
.
2. Quady
Całkiem fajna opcja. Około 2-3h jazdy na quadach. Dzieci poniżej 12 lat muszą jechać razem z rodzicem.
.
3.Rafting
Czyli spływ “rwącą” rzeką w pontonie. W czasie naszego pobytu poziom wody był dość niski, także wycieczka miała raczej charakter rekreacyjny 😉
.
Żródło: http://gimper.flog.pl/

.

4.Rejs statkiem
Warte polecenia (choć początkowo byliśmy dość sceptyczni)! Dzień spędzony przyjemnie. Widoki rewelacyjne, do tego możliwość skakania do wody ze statku + kąpiel. Obsługa w czasie rejsu zapewnia rozrywkę  😉 W cenę wliczony jest obiad, za dodatkową opłatą deser. Wybierając się na rejs przy okazji mamy okazję zwiedzać tutejszy port.
.
.
5. Przejażdżka skuterem wodnym

.

6. Paralotnia
Nie jest to tania zabawa ale naprawdę fajna! Wsiadamy na motorówkę i wypływamy. Po jakimś czasie ubieramy całe oprzyrządowanie i do góry! Całość może nie trwa długo ale oglądanie miasta z góry robi wrażenie.
.
.
7. Zamek w Alanyi (Kale)
W zasadzie to co z niego zostało. Warto się tu wybrać ze względu na widoki!
.
.
.
.
8. Plaża Kleopatry + jaskinie
Jedno z najbardziej popularnych miejsc w okolicy. Według legendy, to właśnie tutaj egipska królowa, Kleopatra, spotykała się z Markiem Antoniuszem.
.
9. Bazar
Znajdziemy tu przeróżne pamiątki. Od magnesów, przypraw, przez oryginalne podrabiane torebki, biżuterię i odzież, aż do pięknych lamp. Ten kto nie lubi się targować nic raczej tutaj nie kupi 😉
.
10. Jaskinia Damlatas
To jedna z piękniejszych jaskiń naciekowych w Turcji. W tłumaczeniu nazwa oznacza “kapiący kamień”. Jaskinia położona jest w okolicy plaży Kleopatry. Słynie ze swoich właściwości leczniczych. Szczególnie odnośnie astmy. Powietrze w grocie składa się między innymi z 71% azotu, 20,5% tlenu oraz 10-12 razy większej ilości dwutlenku węgla niż w powietrzu na zewnątrz. Temperatura jest stała (22°C), a wilgotność wynosi ok. 95%.
.
Źródło: http://www.tur-tur.pl/
.

Atrakcje poza Alanya:

.
11. Sapadere Canyon
Nam niestety zabrakło czasu ale następnym razem na pewno się wybierzemy! Kanion znajduję się na wschód od Alanyi w górach (około 40km). Możemy tutaj liczyć na chłodne i orzeźwiające powietrze. Wysokie, strome skały otoczone są zbiornikami szmaragdowej wody. Po drodze warto zajść do jaskini Dim.
.
Źródło: http://www.sapaderecanyon.com/
.
12. Kapadocja
Jeśli macie trochę czasu w zanadrzu warto tutaj zajrzeć. Polecamy z całego serca. Byliśmy zachwyceni!
Więcej zdjęć możecie obejrzeć w naszym wpisie o Kapadocji.
.
.
13. Pamukkale

Białe, wapienne tarasy wypełnione wodą ze źródeł termalnych. Nazwa oznacza “Bawełniany zamek”. Rozległe kaskady stalaktytów powstały w wyniku wytrącania się jonów wapnia z ciepłej wody.

.

źródło: http://navtur.pl/
.
Warto zabrać ze sobą aparat na każdą wycieczkę. Chociaż organizatorzy zwykle robią zdjęcia, to ich cena jest dość wygórowaną. Czasem nawet 5 euro/zdjęcie.
.
Alanya ma sporo do zaoferowania. Nie bez powodu jest najpopularniejszą miejscowością Riwiery Tureckiej. Wybierając się tutaj musimy się liczyć z tłumami turystów. Dobrym okresem na pobyt jest wrzesień. Największe upały będą już za nami, ale nadal będziemy mogli liczyć na dobrą pogodę.
Wielu osobom wyjazd z biurem podróży kojarzy się z tygodniowym leżeniem na plaży.
Oczywiście tak też można! Jeśli ktoś lubi. Nie trzeba iść nawet na plażę, bo chyba każdy hotel dysponuje co najmniej jednym basenem i leżakami. Nie jesteśmy jednak zwolennikami tego typu wypoczynku. Po około 15 minutach leżenia dostajemy odleżyn, słońce nas razi, a piasek gryzie.
.
To od nas zależy jak zagospodarujemy sobie czas na miejscu. Są takie kierunki, które taniej wychodzą gdy przelot i hotel wykupimy z biura niż gdy będziemy organizować wszystko na własną ręke. Także warto spokojnie porównać ceny i wybrać to co wychodzi najbardziej korzystnie.
 .
Wykupiliście wycieczkę all inclusive i co dalej?  All inclusive zwykle wychodzi najkorzystniej. W zamian otrzymujemy przelot w dwie strony, hotel i wyżywienie. Zagwarantowane jedzenie z jednej strony jest wygodne ale z drugiej nas ogranicza dość mocno, ze względu na sztywno ustawione godziny posiłków.
 .
Na pewno biuro z którym się wybraliście zaproponuje Wam wycieczki fakultatywne. Niemniej jednak polecamy przejść się po mieście i sprawdzić oferty lokalnych biur. W dużych kurortach często bez problemu znajdziecie wycieczki z przewodnikiem mówiącym w j.polskim/angielskim.