Jak uszyć kocyk minky

DIY, KOCYK MINKY

Od dłuższego czasu planujemy jak by tu urządzić pokój dla Martyny. Bez ustanku oglądamy katalog z Ikei, blogi ze zdjęciami pokoi dziecięcych i gdzieś powoli zaczyna się klarować wizja. Na razie Mała ma swój kącik w salonie, co w praktyce oznacza, że opanowała go całkowicie, czasem udostępniając go pozostałym domownikom (niezbyt chętnie, w końcu to jej pokój).

Część wyposażenia nowego pokoju dziecięcego postanowiliśmy wykonać własnoręcznie. Główne dodatki, takie jak poduszki. Mamy jednak też ambitniejszy plan – łóżko w kształcie domku. Na pierwszy ogień poszedł jednak kocyk.
 .

Co jest potrzebne aby uszyć kocyk z polaru minky:

  • igła i nitka
  • nożyczki
  • polar (u nas polar minky)
  • bawełna
  • maszyna do szycia (choć nie jest niezbędna)
  • wypełnienie (obligatoryjnie, jeśli zależy nam na tym by kocyk był bardzo ciepły wówczas warto do środka włożyć dodatkowo wypełnienie. Z racji na fakt, że nasza Mała nie jest ciepłolubna u nas kocyk bez wypełnienia).

 

Nie ukrywam, że pierwsze dzieło zajęło mi trochę czasu, zwłaszcza, że dwa miesiące czekałam aż oddadzą maszynę do szycia z serwisu.

Potrzebny polar i bawełnę zamówiłam na allegro. Ceny za metr bawełny wahają się od 11 zł do 70 zł za metr bieżący. Polar minky od 30 zł w górę. Nasz kocyk jest dość spory, bo zależało mi żeby starczył na długo. Ostatecznie zdecydowałam się na rozmiar 150cm na 100cm. Koszt materiałów wyniósł mnie około 60zł

Szybko okazało się, że jednym z trudniejszych acz najważniejszych momentów w szyciu kocyka jest równe złożenie materiału i wyznaczenie potrzebnego prostokąta.

Szycie kocyka etap I – fastrygowanie
Jak już udało się uzyskać pożądany wymiar – spędziłam cały wieczór na fastrygowaniu kocyka dookoła. Niestety moim zdaniem, jako niewprawionego użytkownika maszyny do szycia, jest to niezbędny krok – polar z racji swych właściwości rozciągania się jest dość trudnym przeciwnikiem.
Jak już odzyskałam po dwóch miesiącach maszynę przystąpiłam do prac końcowych. Zszyłam 3 boki i 3/4 czwartego boku na lewej stronie.
Szycie kocyka etap II – zszycie bawełny i polaru na lewej stronie

 

Etap II ciąg dalszy
Zostawiłam tylko tyle niezszytego boku by móc przełożyć kocyk na prawą stronę. Pozostało tylko zszycie pozostałej części, w miarę możliwości tak by się nie rzucało w oczy. Nawet się udało!
Szycie etap III – zszycie brzegu na prawej stronie
Na ostatnią chwilę zdecydowałam się zrobić jeszcze szew dookoła kocyka w odległości 3,5cm od brzegu. Dzięki temu kocyk pozostaje w niezmiennym kształcie. Ostatni szlif czyli przyszycie OKA ALEXA 😉
Gotowe!
DIY – Gotowy kocyk minky

Uszycie kocyka nie jest specjalnie skomplikowane. Nieco trudności osobom początkującym może sprawić równe zszycie materiału ze względu na właściwości materiałów. Polar jest elastyczny, natomiast bawełna nie. Pierwsza rzecz do pokoju Martyny już czeka! Zobacz też jakie naszym zdaniem warto kupić zabawki dla dziecka 0-12 miesiecy i czy warto podróżować z dzieckiem.