Kadadocja, Turcja

Kapadocja, Turcja

Turcja to jeden z bardzo popularnych kierunków wybieranych przez Polaków. Nie bez powodu, bo w Turcji jest naprawdę pięknie! Dla polaka przesiąkniętego Europą Turcja jest zupełną nowością. Architektura, jedzenie, kultura. Wiele jest tutaj miejsc must see ale Kapadocji odpuścić po prostu nie mogliśmy!

 .
Jeden z najbardziej niezwykłych rejonów Turcji między morzem Czarnym, a górami Taurus. Skalne domy, labirynty, kościoły wydrążone w wulkanicznej skale. Obejmuje teren około 600 km2, ale jej granice nie są dokładnie określone, ponieważ Kapadocja nie jest wyodrębnionym administracyjnie rejonem.

Do Kapadocji (Kapadokia) wybraliśmy się z miejscowym biurem podróży. Tak było najtaniej. W cenę wliczony był transport, nocleg, wyżywienie i opieka pilota. 

Po wyjeździe z gorącej i zatłoczonej Alanyi, byliśmy zaskoczeni gdy zaraz po wyjeździe z kurortu wszędzie dookoła było pusto! Mijające nas auta można było policzyć na palcach jednej ręki. Z Alanyi do Kapadocji jest koło 500km. Droga jednak mija dość szybko. Na miejscu zastaliśmy temperaturę niższą o 10 stopni i przelotny deszcz.
.
Kapadocja Turcja
Kapadocja Turcja
.
Kapadocja zbudowana jest z miękkich skał wulkanicznych – tufów, które przez wieki były drążone przez wiatr, deszcz i oczywiście ludzi. Efekt tych “prac” jest naprawdę imponujący!
.
Kapadocja Turcja
.
Kapadocja Turcja
.
Kapadocja Turcja

.

Najbardziej typowym miejscem, gdzie można oglądać domy wydrążone w skale jest wioska Goreme.  Znajduje się tutaj również Muzeum Pod Odkrytym Niebem, w którym znajdziemy pięknie odrestaurowane świątynie i malowidła. Goreme uważane jest za serce Kapadocji. To stąd startują słynne balony! Niestety my nie mieliśmy aż tyle czasu (ani środków) aby polatać nad Kapadocją, może następnym razem? Jeśli marzy Wam się taki lot, to musicie być przygotowani na wydanie około 120euro od osoby!

.
Kapadocja, Turcja

.Kapadocja, Turcja

.
Niezwykłe ukształtowanie terenu sprawiło, że Kapadocja znana jest na całym świecie. Krajobraz Kapadoki często nazywany jest księżycowym. Charakteryzują go tzw. baśniowe kominy czyli niezwykłe formy skalne.
.
kapadocja turcja
.
kapadocja turcja .
Wśród największych atrakcji tego rejonu znajdują się podziemne miasta, które dawniej chroniły mieszkańców przed niebezpieczeństwem.
 .
.
.
/
 Najbardziej znane podziemne miasta:
 • Kaymakli
 • Derinkuyu
 Pobliskie wulkany:
 • Hasan Dag
 • Erciyes
Informacje praktyczne – Kapadocja:
 • W ofercie noclegowej można znaleźć noclegi w pensjonatach/hotelach wydrążonych w skale.
 • Jadąc samodzielnie należy kierować się na miejscowości Aksaray, Kayseri, Hacibektas i Nigde.
 • Najbardziej urozmaicony krajobraz znajdziemy w okolicy Avanos, Nevseir i Urgup.
 • Kapadocja znana jest z win, także warto spróbować!
 • Pamiątki tutaj są tańsze niż na wybrzeżu.
 • Nawet jeśli w Alanyi jest gorąco, tutaj pogoda może zaskoczyć. Warto wziąć ze sobą bluzę / ewentualnie coś przeciwdeszczowego.
 • Wybranie wycieczki zorganizowanej jest całkiem dobrym pomysłem i stosunkowo tanim. My byliśmy zadowoleni z tej opcji. Nocleg i wyżywienie bardzo przyzwoite, a pilot pokazał sporo naprawdę fajnych miejsc opowiadając przy tym wiele ciekawostek.
Kapadocja totalnie nas zauroczyła! Także wcale się nie dziwimy, że co roku przyciąga tłumy turystów. To jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu! Magiczne miejsce, niezwykle fotogeniczne. Chyba każdy kto odwiedza księżycową krainę zachwyca się nią. Wiedzieliście, że kręcono tu Gwiezdne Wojny? Jeśli planujecie wybrać się do Turcji, warto zaplanować pobyt na wiosnę/jesień gdy pogoda jest piękna, turystów mniej, a i ceny niższe.