Podróże - samemu czy z biurem podróży

Podróże – samemu czy z biurem podróży?

Jak dużo zwolenników wyjazdów z biurem podróży tak dużo jest też przeciwników. Tak samo rzecz ma się przy podróżach organizowanych samodzielnie. Każda forma wyjazdu ma swoje plusy i minusy. Co do tego, która opcja jest tańsza też sprawa ma się różnie w zależności od tego jaki kierunek obieramy. Dziś przygotowaliśmy nasze subiektywne zestawienie plusów i minusów poszczególnych form wyjazdu.
.

Wyjazd z biurem podróży

Zazwyczaj w ofercie znajduje się pobyt w jednym miejscu bądź wycieczka objazdowa. Popularny jest też wariant 7+7 czyli objazd+wypoczynek.
.
Plusy
.
Wygoda Poza zabraniem pieniędzy i spakowaniem własnego bagażu nic nas w zasadzie nie interesuje. W zależności od wybranego wariantu mamy zapewniony – nocleg, wyżywienie, przejazd, ubezpieczenie, ewentualnie dodatkowe rozrywki i wycieczki fakultatywne. W wypadku wycieczek objazdowych mamy zorganizowany cały pobyt.
.
Jedzenie Wybierając ofertę all inclusive mamy zapewnione wszystkie posiłki. Nie musimy dzięki temu tracić czasu na zakupy, gotowanie czy poszukiwanie dobrej restauracji. Coraz więcej biur podróży ma też w swojej ofercie ultra all inclusive i total all inclusive. Coraz bardziej popularne jest też rozwiązanie śniadania+obiadokolacje. Ta opcją zresztą z naszej perspektywy jest najwygodniejsza.
.
*ultra all inclusive (wszystko w cenie): oznacza tyle samo co ALL INCLUSIVE lecz w jeszcze bardziej rozszerzonej formie (np. o markowe alkohole, room service, korzystanie z restauracji z obsługą kelnerską).
**total all inclusive jest to najbogatsza forma All Inclusive. Oprócz posiłków, egzotycznych napojów bezalkoholowych i regionalnych napojów alkoholowych, snack barów, mamy możliwość korzystania bezpłatnie z całej infrastruktury hotelowej (siłownia, fitness), sprzętu do uprawiania sportu, a zimą – np.z bezpłatnych karnetów narciarskich.
.
Bezpieczeństwo Choć obecnie na świecie dzieje się różnie to jednak zazwyczaj kurorty turystyczne są bezpieczne. Wystarczy zachować odrobinę zdrowego rozsądku i nie kusić zanadto losu, a pobyt będzie udany. Ponadto jadąc z biurem turystycznym na miejscu jesteśmy pod opieką rezydenta, który w przypadku jakichkolwiek problemów powinien służyć swoją wiedzą i pomocą.
.
Wiedza Przewodnik opowie ciekawostki i zwyczaje o miejscu w którym aktualnie przebywamy. Podróżując na własną rękę będziecie musieli sami dowiedzieć się wszystkiego.
.
Minusy
.
Miejsce Biura turystyczne w swojej ofercie mają miejsca typowo turystyczne. Także musimy się liczyć, że na miejscu będzie tłoczno, a my będziemy zakwaterowani w dużym hotelu.
.
Jedzenie Zagwarantowane wyżywienie ma swoje plusy ale ma też minusy. Posiłki o wyznaczonych porach to spore ograniczenie.  Musimy się dostosować do podanego harmonogramu. Ponadto może okazać się, że jedzenie po prostu nie będzie nam smakować. Restauracje hotelowe serwują zazwyczaj posiłki zbliżoną do kuchni europejskiej. Chcąc spróbować typowo miejscowych specjałów trzeba poszukać na mieście. Najlepszą opcją dla osób aktywnych jest opcja śniadanie + obiadokolacje.

.

Siku 😉 Jeśli czeka nas podróż autokarem, to toaleta na żądanie nie wchodzi w grę. Jesteśmy zmuszeni dostosować się do zaplanowanych postojów.
.

Na co zwrócić uwagę wybierając wycieczkę

.
Cena Porównajmy ceny różnych biur podróży i to co w ramach wnoszonej opłaty mamy zagwarantowane. Zwróćmy uwagę na podane koszty, które będziemy musieli ponieść dodatkowo. Choć zwykle wakacje organizowane na własną rękę są dużo tańsze to czasem opłaca się wybrać wycieczkę z biurem podróży w miejsca, gdzie normalnie bilety lotnicze są bardzo drogie. Może okazać się, że wykupienie wycieczki w okazyjnej cenie będzie tańsze niż same bilety kupione na własną ręke.
.
Lokalizacja W ramach jednej oferty mamy do wyboru różne hotele. Zanim zdecydujemy się na konkretny hotel warto sprawdzić odległość do centrum/do plaży.
.
Biuro podróży Zanim dokonamy zakupu sprawdźmy od kiedy dane biuro funkcjonuje na rynku, jakie ma zabezpieczenie/ubezpieczenie. Nie zapominajmy o przeczytaniu opinii innych klientów biura!
. 

Wybierając biuro podróży jest wiele zmiennych na które nie mamy wpływu m.in:

.
Towarzystwo W dużej grupie osób zawsze znajdzie się jakaś osoba, która będzie nas irytować. Może się też okazać, że poznamy kogoś interesującego z kim będziemy utrzymywać kontakt przez następne lata.
.
Plan zwiedzania Jeśli decydujemy się na wycieczkę objazdową nie mamy żadnego wpływu na rozkład dnia, zaplanowany czas wolny czy tempo zwiedzania.
.

Wyjazd organizowany samodzielnie

.
Plusy
.
Niezależność Cała podróż zależy od nas. To my planujemy ją od A do Z.
.
Cena Organizując wyjazd samemu można sporo zaoszczędzić. Sporo jednak zależy od naszego przygotowania i sposobu wydawania pieniędzy.
.
Wyżywienie Co prawda musimy poświęcić na to trochę czasu jednak mamy możliwość próbowania miejscowych specjałów oraz gotowania na własną rękę (co może w znacznym stopniu zmniejszyć koszty wyjazdu).
.
Miejsce Możemy dojechać tam, gdzie nie docierają biura podróży, a takich miejsc jest naprawdę całkiem sporo! Sami decydujemy ile spędzimy czasu w danym miejscu.
.
Towarzystwo To Ty decydujesz z kim jedziesz! Choć w podróży może się okazać, że znajomy którego widywałeś raz na jakiś czas przy kontakcie 24/h stanie się lekko irytujący, to nadal masz wpływ na waszą podróż.
.
Minusy
.
Czas By dobrze wykorzystać czas na miejscu, powinniśmy się dobrze przygotować przed wyjazdem. Zaplanować trasę, sprawdzić ceny i ewentualnie zarezerwować noclegi. Wszystko to wiąże się ze sporą ilością poświęconego czasu. Dla jednych będzie to minus, a dla innych czysta przyjemność 😉 Czas poświęcony na przygotowania to swego rodzaju wstęp do podróży.
.
Jesteśmy zdani sami na siebie Nie możemy liczyć na wsparcie rezydenta. Możemy za to liczyć na siebie, swoich towarzyszy i miejscowych. Podróże organizowane na własną rękę uczą samodzielności i zaradności. Dają też możliwość dużo lepszego poznania odwiedzanego miejsca i odkrycia pięknych miejsc, spoza turystycznych must see.
.

Na co zwrócić uwagę organizując wyjazd samodzielne

.
Zmysł organizacyjny Nie każdy go ma, nie każdemu się chce i nie każdy potrafi zająć się wszystkim sam. Zwłaszcza przy dalekich wyjazdach zagranicznych. Bilety, wizy, noclegi, plan zwiedzania, przemieszczanie się na miejscu. Trochę tego wszystkiego jest. Dla jednych bułka z masłem dla innych droga przez mękę. Można uznać, że wyjazd na własna rękę jest bardziej ryzykowny (odrobinę, bo nigdy nie wiadomo kiedy biuro podróży ogłosi upadlość;p) ale daje nam dużo więcej swobody!
.
Co jest najważniejsze? Nie jest ważne czy organizujesz wyprawę sam czy korzystasz z pomocy profesjonalistów! Ważne byś wybrał wariant, który odpowiada Twojemu stylowi podróżowania. Tak byś na wakacjach naprawdę wypoczął, a nie stresował się każdym następnym kilometrem czy każdą następną godziną. Obecnie coraz bardziej rozwija się wariant pośredni między biurem podróży, a organizacją samodzielną. To różne grupy czy blogerzy, którzy zwykle specjalizują się w konkretnym regionie. Na miejscu są swego rodzaju pilotami. Ceny są bardziej atrakcyjne niż w przypadku biura podróży, a wyjazd ma bardziej charakter wypadu z grupą znajomych.
.
O czym jeszcze warto pamiętać przed wyjazdem?
.
Ubezpieczenie Warto je wykupić. Nie jest drogie, w przypadku nieszczęśliwego wypadku może uchronić nas przed naprawdę sporymi wydatkami. Podróżując po krajach europejskich dobrze mieć ze sobą również kartę EKUZ.
.
Dokumenty Nie zapominajmy, że przy podróżach zagranicznych niezbędny jest dowód osobisty bądź paszport w zależności do jakiego kraju podróżujemy. Zawsze planując wyjazd sprawdzajcie daty ważności dokumentów! Pamiętajcie o dokumentach dla dzieci (aby wyrobić paszport dla dziecka niezbędna jest obecność obojga rodziców).
.
Kopie dokumentów Zabierajmy je zawsze! W przypadku kradzieży bądź zagubienia dokumentów bez kopii ambasada nie będzie nam w stanie pomóc. Warto je mieć zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej zapisane gdzieś na mailu.
.
Język Znając języki obce na pewno jest łatwiej. Jednak bez tego też da się podróżować!  Warto jednak poznać chociaż podstawy. Cyfry, powitanie, pożegnanie. Czasem taki miły gest w postaci “dzień dobry” w danym języku zafunduje nam przychylność rozmówcy.
.
Lokalne zwyczaje i tradycje Przygotujcie się do wyjazdu. Poczytajcie o lokalnych zwyczajach i tradycjach. Pozwoli Wam to uniknąć wielu podróżniczych wpadek, choć na pewno nie wszystkich.
Nie ważne czy zorganizujecie wszystko sami czy kupicie wycieczkę. Nie patrzcie na to co myślą inni. Po prostu jeźdźcie i bawcie się dobrze, szanując przy tym lokalne zwyczaje i tradycje.