Latarnia Morska, Rozewie

Paszport latarnika, Rozewie

Do tej pory mieliśmy już okazję odwiedzić kilka latarni. Od dłuższego czasu planowaliśmy rozpocząć zbierane pieczątek do paszportu latarnika. Z racji, że teraz podróżujemy z córką to uznaliśmy to za dobry pretekst do odbycia kolejnych wycieczek. Aktualnie pełnoetatowa praca trochę nas ogranicza ale weekendy pozostają do dyspozycji.

 .
Przed planowaną wycieczką postanowiliśmy zgłębić nieco temat. Rzecz w zasadzie nie jest w samym paszporcie, choć to właśnie nas interesowało. Zbierane pieczątek daje możliwość uzyskania odznaki. Już samo zbieranie pieczątek i odznaka, mogą być niesamowitą atrakcją dla dzieci!
Odznaka Turystyczna Miłośnika Latarń Morskich BLIZA.
 .
Jak zdobyć odznakę Miłośnika Latarń:
  • odznaka brązowa – może ją otrzymać turysta, który udokumentuje odwiedziny pięciu dowolnych latarni morskich w Polsce, udostępnionych do zwiedzania, w okresie nie dłuższym niż kolejne 2 lata.
  • odznaka srebrna – może ją zdobyć każdy posiadacz odznaki brązowej, który udokumentuje odwiedziny pozostałych polskich latarń, udostępnionych do zwiedzania.
  • odznaka złota – może zdobyć każdy posiadacz odznaki srebrnej, który udokumentuje odwiedziny minimum trzech latarń poza granicami Polski.
 Jak można udokumentować odwiedzenie latarni: 
  • do wniosku o przyznanie odznaki dołączamy „Paszport miłośnika latarni morskich” wraz z stemplami potwierdzającymi pobyt -wiza.
  • do wniosku dołączamy bilety wstępu/paragony.
Paszport można kupić w jednej z poniższych latarni:

Krynica Morska, Gdańsk Nowy Port, Hel, Rozewie, Stilo, Niechorze, Świnoujście albo poprzez stronę internetową: www.tpnmm.pl

.
Kto przyznaje odznakę BLIZA:
Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich w SzczecinieLatarnia Morska Gdańsk-Nowy Port.

 
Ważne!!

Odznakę BLIZA może zdobywać każdy turysta mający ukończone 7 lat! Natomiast jeśli chodzi o samo zwiedzanie, to latarnie mogą zwiedzać dzieci powyżej 4 roku życia (na własnych nogach). Choć są wyjątki, bo zwiedzaliśmy wraz z kilkumiesięczną Martyną Latarnie w USTCE. Także my musimy jeszcze trochę poczekać ze zdobywaniem odznaki, aż córka nam podrośnie. Jednak nie jest to przeszkoda by odwiedzać polskie wybrzeże!
.

Korzystając z wolnej niedzieli wybraliśmy się do latarni morskiej w Rozewiu, która znajduje się kilka kilometrów na zachód od Władysławowa.

Ostatni raz byliśmy tam chyba na szkolnej wycieczce w podstawówce! Rozewie to przylądek znajdujący się na Pobrzeżu Kaszubskim. Jest niezwykle urokliwy, znajdziemy tutaj strome klify i malownicze plaże, a latarnia jest  najwyżej położoną latarnią na wybrzeżu.

.

.

Latarnia morska w Rozewiu

Legenda związana z latarnią w Rozewiu jest bardzo smutna i zarazem romantyczna. Ponoć w XVII wieku pod rozewskim brzegiem rozbił się szwedzki statek. Zginęła cała załoga wraz z kapitanem. Zrozpaczona po śmierci ojca córka kapitana osiadła na rozewskim brzegu i postanowiła na wzgórzu palić ogień, by innych żeglarzy ostrzec przed zdradliwym przylądkiem. Nie bacząc na porę roku, nawet przy najbardziej podłej pogodzie, dzielna dziewczyna wchodziła na wysoczyznę i rozpalała wielki ogień. Niektórzy twierdzą, że wzruszona ludność pomagała jej w tym dziele, jak mogła. Wierna córka paliła ogień przez wiele lat, aż do swej śmierci. Niestety, legenda nie przeniosła do naszych czasów jej imienia. W każdym razie należy sądzić, że była pierwszym rozewskim latarnikiem. Starzy rybacy twierdzą, że ów szwedzki statek rozbił się na ostrej, graniastej skale, którą do dzisiaj możemy oglądać u wybrzeży Rozewia. Nazywają ją “diabelską skałą” lub “czarcim kamieniem” Faktem jest, że z wody wystaje sporej wielkości skała, na której może rozpruć poszycie kadłuba nawet całkiem duży statek. Baju – baj, ale w każdej legendzie jest odrobina prawdy. Starzy ludzie powiadają, iż pod skałą siedzi diabeł, który złośliwie topi wszelkie pływające obiekty, które znalazły się na obszarze jego morskiego królestwa. *

*http://www.rozewie.wla.com.pl/

Latarnia morska w Rozewiu jest tuż obok Jastrzębiej Góry – “Gwiazdy Północy” czyli najdalej wysuniętego punktu na północ Polski.

Jastrzębia Góra - gwiazda północy

Choć nasza wycieczka przypadała jeszcze na kalendarzową zimę to w przyrodzie absolutnie tego widać nie było. Nieco zimno, ale bardziej wiosennie niż zimowo. Warto wybrać się w te okolicę poza sezonem turystycznym. Jesień i wiosna to idealny czas na wizytę na przylądku. Jedno z piękniejszych i bardziej malowniczych miejsc polskiego wybrzeża.

Zobacz też jak spędziliśmy czas w: USTCEWROCŁAWIU, a także jak się przygotować do długiej podróży z dzieckiem.