Polak za granicą

Polak za granicą

Wybierając się za granicę warto zadbać o kilka kwestii. Nie ważne jak daleko jedziemy, czy tuż za naszą granicę czy na drugi koniec świata. Jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony.

O czym należy pamiętać jadąc za granicę? Co warto ze sobą zabrać i co należy wcześniej załatwić?

1. Dokumenty.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie termin ważności dokumentów. W większości krajów paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej pół roku. Pamiętajcie, że przekraczając granicę z dzieckiem, maluch również zobowiązany jest posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty / paszport) + wizę jeśli jest niezbędna. 
Zawsze warto zabrać ze sobą kopie dokumentów. Warto mieć je zarówno w wersji papierowej jak i zapisane gdzieś na mailu czy dysku google. W przypadku kradzieży / zgubienia dokumentów będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość. Co ważne jest zwłaszcza w krajach gdzie w celu wjazdu/wyjazdu niezbędna jest wiza.

2. Dobre przygotowanie to podstawa.

Jeśli wybieramy się do jakiegoś zupełnie nieznanego / egzotycznego Państwa warto zajrzeć wcześniej:
  • na stronę MSZ do działu OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH
  • POLAK ZA GRANICĄ – znajdziemy tutaj najważniejsze informację o interesującym nas Państwie. Informacje są pogrupowane w kategoriach: wjazd i pobyt, bezpieczeństwo, ubezpieczenie, zdrowie, podróżowanie po kraju, informacje dla kierowców, cło, przepisy prawne i przydatne informacje. MSZ stworzyło też aplikację iPOLAK, którą można bezpłatnie ściągnąć na telefon.
Strona https://polakzagranica.msz.gov.pl/

Nie zaszkodzi też zajrzeć na stronę MSZ do działu zasady wjazdu obywateli Polski do poszczególnych Państw.

3. Ubezpieczenie

Jeśli wybieramy się do krajów europejskich warto wyrobić sobie (bezpłatnie) kartę EKUZ.

Wzór karty pochodzi ze strony http://ec.europa.eu/

 

Karta EKUZ to potwierdzenie naszego ubezpieczenia, dzięki czemu przebywając w krajach Unii Europejskiej możemy skorzystać bezpłatnie z opieki medycznej. Na stronie EKUZ – wyjeżdzam do można uzyskać informację odnośnie służby zdrowia w poszczególnych Państwach. Natomiast informację, gdzie aktualnie możemy wyrobić kartę możemy uzyskać na stronie EKUZ – info, z kolei wniosek do pobrania można pobrać na stronie EKUZ – wniosek do pobrania. Może się zdarzyć, że za granicą za niektóre świadczenia trzeba będzie zapłacić, warto więc sprawdzić jak wygląda kwestia zwrotu poniesionych kosztów przez NFZ.
Warto wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, może okazać się niezbędne zwłaszcza w przypadku wyjazdu z dzieckiem, na narty, czy do krajów poza UE.

4. Bezpieczeństwo

Z racji, na obecną sytuację na świecie ten aspekt zaczyna być coraz bardziej istotny. MSZ zachęca do zgłaszania wyjazdów, zwłaszcza tych powyżej 6 miesięcy w systemie ODYSEUSZ.
Dobrym pomysłem jest zostawienie bliskim adresu planowanego pobytu i bycie w stałym kontakcie.
Na stronie ministerstwa, można sprawdzić gdzie znajdują się polskie placówki konsularne w kraju do którego się wybieramy. Warto zapisać sobie dane kontaktowe placówek, dzięki temu w awaryjnej sytuacji unikniemy ich gorączkowego poszukiwania. Placówka konsularna może nam pomóc w przypadku kradzieży bądź zagubienia dokumentów. Jeśli zostaniemy zatrzymani/aresztowani również mamy prawo do kontaktu z konsulatem. Natomiast nie pokryją kosztów ewentualnego leczenia czy powrotu do kraju.

5. Przekroczenie granicy

Na stronie => www.granica.gov.pl/ znajdziemy sporo informacji odnośnie sposobu przekroczenia granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją.
 
6. O czym warto pamiętać wybierając się w podróż:
  • Warunki sanitarne, klimat itp mogą znacznie odbiegać od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Dlatego wybierając się w tropiki, czy do krajów Azji musimy być przygotowani na sporą dawkę nowości.
  • Oni są u siebie, to my jesteśmy w gościach więc powinniśmy szanować miejscowe zwyczaje. Przed wyjazdem w miejsca odmienne kulturowo warto zapoznać się ze zwyczajami w miejscu do którego się wybieramy np wymaganym ubiorze przy wejściu do miejsc o charakterze religijnym. Szukajcie informacji na forach w przewodnikach turystycznych i na blogach, które są kopalnią wiedzy!
  • Szczepienia – jadąc do krajów tropikalnych i o odbiegających warunkach sanitarnych warto sprawdzić listę sugerowanych szczepień.
  • W tropikach i w krajach, gdzie flora bakteryjna jest odmienna od europejskich warunków najlepiej pić wodę z butelek, zrezygnować z kostek lodu dodawanych do napoi oraz unikać spożywania surowych produktów.
  • Zabierzcie ze sobą podstawowe leki (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, środek typu octenisept, wapno, środek łagodzący ugryzienia owadów).
  • Na stronie www.raport.medtrop.pl/ możemy wygenerować (za opłatą 45 zł) indywidualny raport na temat zagrożeń zdrowotnych – chorób zakaźnych i pasożytniczych, postępowania w przypadkach ukąszeń przez zwierzęta jadowite / niebezpieczne, problemów zdrowotnych związanych z chorobą wysokogórską.
  • Przede wszystkim na miejscu warto zachować zdrowy rozsądek i zachować środki bezpieczeństwa tak by nie ściągnąć na siebie niepotrzebnych kłopotów.