Co warto zobaczyć w Warszawie

Warszawa da się lubić!!

Kiedyś wydawało mi się, że nie lubię Warszawy. W podstawówce byłam na kilkudniowej wycieczce szkolnej w stolicy i jakoś od tego czasu nie darzyłam specjalną sympatią tego miasta. Stolica wydawała mi się mało interesująca, zatłoczona i nudna.

 .
Jakiś czas temu mieliśmy zaplanowany kilkudniowy urlop we Włoszech jednak w noc przed wylotem cały wyjazd został odwołany. Plecaki były spakowane, urlopy wzięte. Na zaplanowanie nowego planu wyjazdowego czasu prawie wcale. Po szybkim sprawdzeniu noclegów i komunikacji padło na Warszawę. Ten kilkudniowy wyjazd stanowczo zmienił nasze spojrzenie na to miasto. Od tego momentu co jakiś czas  z przyjemnością zaglądamy do stolicy by poznawać kolejne zakątki miasta.
.
Warszawa kojarzy się przede wszystkim z miastem biznesu, gdzie jedzie się głównie na konferencje, targi czy w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Warszawa ma jednak całkiem sporo do zaoferowania turystom! Nie bez powodu mówi się, że Warszawa da się lubić!
.
.
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie miejsc, do których warto zajrzeć w Warszawie.
.

Warszawa klasycznie:

1. Spacerując ulicą Krakowskie Przedmieścia dotrzemy do Pałacu Prezydenckiego – oficjalnej siedziba Prezydenta Polski. To największy pałac w Warszawie, który przetrwał okres II wojny światowej.

.
Warszawa
/
2. Plac Zamkowy z którego możemy podziwiać panoramę miasta. (widać stąd stadion narodowy). Na Placu Zamkowym stoi najwyższy w Warszawie (świecki) pomnik – Kolumna Zygmunta. To król Zygmunt III Waza przeniósł stolice Polski z Krakowa do Warszawy. Oprócz tego na Placu Zamkowym znajdziemy również Zamek Królewski. W jego wnętrzu znajduje się muzeum.
.
3. Spod Zamku jest już niedaleko na  Rynek z Warszawską Syrenką. Staremu miastu charakteru nadaje gwar i uliczni grajkowie.
.
Warszawa
.
4. Będąc na Starym mieście warto wstąpić do Barbakanu. Jego wnętrza są udostępnione do zwiedzania! Więcej informacji na stronie muzeumwarszawy.pl
.
5. Plac Józefa Piłsudskiego i grób Nieznanego Żołnierza. Ten pomnik to hołd wszystkim żołnierzom, którzy oddali życie za ojczyznę. Przy grobie stoi całodobowa warta. To chyba jeden z punktów must see w stolicy.

 .
Warszawa
.
6. Pałac Kultury i Nauki – najwyższy budynek w Polsce – 237 metrów wysokości!  Dawniej jedyny wysoki budynek w okolicy, teraz PKiN otoczony jest wieżowcami, niemniej jednak nadal możemy podziwiać stąd panoramę miasta. Aby móc ją obejrzeć trzeba kupić bilet (dość drogi) a następnie wjechać windą na 30 piętro! We wnętrzach PKiN znajdziemy Sale Kongresową, Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN i Pałac Młodzieży. Oprócz tego organizowane tu są liczne targi w tym Międzynarodowe Targi Książki. Informacje o godz. otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie PKiN.
 .
Warszawa
.
7. Łazienki to miejsce do którego warto zajrzeć chociaż na krótki spacer. W parku możemy spotkać wiewiórki, przepłynąć się gondolą, a  w okresie letnim można odpocząć na leżakach. Odpocząć od zgiełku miasta można też w Parku Ujazdowskim niedaleko trasy Łazienkowskiej. Dzieci znajdą tu coś dla siebie – plac zabaw.
 .
Warszawa
 /
8. Ulica Nowy Świat zaczyna się przy placu Trzech Krzyży, przecina Aleje Jerozolimskie po czym dochodzi do ulicy Krakowskie Przedmieścia. Warszawski Nowy Świat jest najdroższą ulicą w Polsce według rankingu Cushman & Wakefield (44 w rankingu światowym).
.

Naprawdę warte odwiedzenia w Warszawie:
.

1. Muzeum Powstania Warszawskiego – w muzeum historia powstania została przedstawiona w sposób czytelny, przystępny, a zarazem wiarygodny. Wzorując się m.in. na Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie stworzyli niesamowite nowoczesne muzeum, w którym pokazują nie tylko 63 dni walki, ale także życie codzienne z jakim musieli się zmierzyć mieszkańcy Warszawy tego okresu. Informacje o godz. otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie muzeum. Miejsce to polecamy z całego serca, my byliśmy pod naprawdę ogromnym wrażeniem po wizycie.
Czas potrzebny na zwiedzanie: ok 3h.
.

2. Centrum Nauki Kopernik niezwykłe miejsce w którym znajdzie się co dla każdego. Jedno z niewielu muzeów, gdzie możemy wszystkiego dotknąć i sprawdzić zasadę działania. Raj dla ciekawych świata.

 .

MISJA: Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

 . 

.

Czas potrzebny na zwiedzanie: pół dnia lekką ręką! Bilet do muzeum warto kupić wcześniej na stronie internetowej aby uniknąć kolejek. Aktualny cennik, godziny otwarcia dostępne są na stronie kopernik.org.pl/

Obszerną relację z wizyty w tym miejscu możecie znaleźć u Matki Wariatki.
 .
3. ZOO –  zgromadzono tu ok 500 gatunków zwierząt. Na najmłodszych czekają również 3 place zabaw oraz mini zoo, gdzie Maluchy mogą pogłaskać i nakarmić m.in króliki czy kozy. Szczegółowe informacje dostępne na stronie ZOO.
 .

Jeśli starczy Wam czasu to warto odwiedzić również:
.
1. Pałac w Wilanowie – we wnętrzu pałacu znajduje się muzeum pełne obrazów, rzeźb i zabytkowych mebli.

.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.wilanow-palac.pl/

.
2. Dzwonnica Kościoła św. Anny. Po pokonaniu 150 stopni ujrzycie przepiękny widok na starówkę. Więcej informacji na stronie taraswidokowy.pl/.
.
3. Gnojna Góra (ul. Brzozowa, Stare Miasto) – na szczycie znajduje się taras widokowy z widokiem na Wisłę i prawobrzeżną część miasta.
.
4. Kopiec Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) wys. 120m. Na szczycie znajduje się Pomnik Polski Walczącej.
.

Warszawa

.
5. Latem – pokazy multimedialny w Parku Fontan, tuż obok Zamku Królewskiego. Połączenie wody, światła i dźwięku daje niesamowite efekty. Polecamy!
.
6. Muzeum Wojska Polskiego – 250 tys. eksponatów w tym śmigłowce, czołgi i wyrzutnie rakiet. Szczegółowe informacje na stronie.
.

Warszawa

.
7. Park miniatur województwa Mazowieckiego przy ul. Senatorskiej. Ponad 50 budowli w skali 1:25, oprócz tego plac zabaw i popularny w ostatni czasie escape room. W każdą niedziele w cenę biletu wliczony jest przewodnik. Więcej informacji na stronie parku.
.
8. Sejm – jest udostępniony do zwiedzania dla turystów. Trzeba się jednak uprzednio zapisać na stronie internetowej! Więcej informacji na stronie poznaj sejm.
.

9. Pomnik Małego Powstańca przy ulicy Podwale, u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj.
.

Warszawa

.
Jeśli macie więcej czasu, a jesteście z dziećmi:

1. Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka działające w ramach Muzeum Etnograficznego – dziedzictwo i kultura serwowane w formie zabawy i warsztatów. Warto zaglądać na ich stronę internetową aby sprawdzić jaką mają aktualnie ofertę.
.
2. Teatr Małego Widza – to miejsce w którym panuje swobodna atmosfera, a maluchy aktywnie uczestniczą w przedstawieniach. Aktualny repertuar można sprawdzić na stronie teatru.
.
3. Muzeum Historii Żydów polskich to miejsce w którym mamy okazję poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i biletów na stronie muzeum.
.
4. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT – znajduje się w Pałacu Kultury. W jego wnętrzach znajdziemy dział astronomii, astronautyki oraz małe planetarium. Poza tym na wystawach stałych znajdziemy takie wystawy jak: fizyka, transport, technika gospodarstwa domowego czy hutnictwo. Czas na zwiedzanie – ok 2 h.

.
W okresie letnim organizowana jest akcja 1, 2, 3, warszawiakiem jesteś Ty! To międzymuzealna gra organizowana w czasie której rodzice wraz z dziećmi będą mogły rozwiązywać tajemnice i łamigłówki związane z historią Warszawy.

.

Warszawa

.

Warszawa da się lubić? Zaglądacie czasem do stolicy?