Zamek Chęciny i Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Zamek Chęciny i Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Przygody szpitalne już za nami, więc w końcu mamy chwile by zabrać się za kolejną relację z majówki. Kolejny dzień spędziliśmy zwiedzając zamek w Chęcinach i Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

.
Zamek w Chęcinach pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Do dziś przetrwały jedynie ruiny zamku, które w latach 2013-2015 zostały zrewitalizowane i udostępnione dla turystów.
 .
Zamek Chęciny
.
Dla zwiedzających udostępniony jest skarbiec zamkowy, dwie wieże, i wewnętrzna część warowni.
.
Zamek Chęciny
.
Zamek Chęciny

.
Zamek w Chęcinach swoimi działaniami stara się przyciągnąć turystów. Podczas naszej wizyty można było postrzelać z łuku, sprawdzić jak doi się krowę, usiąść na koniu czy zakupić drobne pamiątki. W stałej ofercie znajduje się zwiedzanie z przewodnikiem, lekcje tematyczne, nocne zwiedzanie czy zaręczyny! Aktualny cennik i ofertę można znaleźć na stronie zamku.

.

Po porannym zwiedzaniu zamku i godzinie w aucie dotarliśmy do Pacanowa. W całym mieście możemy dostrzec wyglądającego do nas z różnych miejsc Koziołka.

.
.

Pacanów

.

Pacanów.
Koziołek to chyba jeden z najbardziej znanych Polskich podróżników.
.
Pacanów

.
Do Pacanowa wybraliśmy się ze względu na znajdujące się w nim
Europejskie Centrum Bajki. Już gdy pierwszy raz przeczytaliśmy o nim w zestawieniu najlepszych atrakcji dla dzieci w Polsce 2016 przygotowanym przez dzieckowpodrozy.pl wiedzieliśmy, że musimy się tu wybrać!

.
Wizytę najlepiej zaplanować na kilka dni wcześniej, rezerwując bilety przez internet.
W dniu wizyty możliwa jest jedynie rezerwacja telefoniczna. Jednak pomimo licznych prób nie udało nam się dodzwonić, więc pojechaliśmy w ciemno licząc, że uda nam się dostać jeszcze wolne bilety.

.

Bilety kupić się udało! Choć po komentarzu Pani z kasy, która stwierdziła, że z małym dzieckiem to bez sensu wchodzić, bo i tak nie będzie pamiętać, pozostał niesmak do tej pory. Zdecydowanie się z tym nie zgadzamy. Z dzieckiem w każdym wieku warto zwiedzać i spędzać wspólnie czas!

.

Wokół budynku znajduje się mini park, z kilkoma tipi, niedużym placem zabaw i alejkami na których spotkamy bajkowych bohaterów.
 .
Europejskie Centrum Bajki, Pacanów
.
Europejskie Centrum Bajki, Pacanów. 
Po Centrum oprowadzają bohaterowie bajek. My mieliśmy szczęście zwiedzać wnętrza Pacanowa w towarzystwie Królewny Śnieżki.
.
Europejskie Centrum Bajki, Pacanów
.
Przejażdżka pociągiem podobała nam się zdecydowanie najbardziej! Wchodzimy do wagonu, siadamy wygodnie i zaczynamy podróż w czasie której za oknami pociągu zobaczymy motywy z różnych bajek.
.
Europejskie Centrum Bajki, Pacanów

.
Po fascynującej przejażdżce pociągiem trafiamy do magicznego świata kwiatów i dźwięków.
. . 

Europejskie Centrum Bajki, Pacanów.
Europejskie Centrum Bajki, Pacanów
.
Zaraz po opuszczeniu klimatycznej kwiatowej sali, stajemy przed schodami, gdzie czeka na nas kilka bajkowych zagadek, by chwilę później podziwiać bajkowe zbiory.
.
Europejskie Centrum Bajki, Pacanów.
Jest też 5 minut na relaks w czasie oglądania jednego odcinka bajki. U nas maluchy wybrały Koziołka. Na koniec jeszcze na zwiedzających po drugiej stronie lustra czekają opowieści o bajkach z różnych stron świata zamkniętych w czarodziejskich kulach.
.
Europejskie Centrum Bajki, Pacanów.
Wychodząc dostaliśmy jeszcze grę planszową z naklejkami do uzupełnienia.
.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, pomimo drobnych potknięć organizacyjnych przy próbie rezerwacji biletów bardzo nam się podobało. Rewelacyjne dla dzieci, ze sporym potencjałem. Nam dorosłym brakowało jednak trochę więcej historii, bajkowych figurek, maskotek itp.

.
Polecamy zajrzeć do księgarni i biblioteki, które znajdują się w Centrum. Mają spory wybór ciekawych pozycji, nie tylko o Koziołku 😉 W Centrum znajduje się też nieduży sklepik, gdzie możemy zakupić figurki i pluszaki.
 .
Nie wiem czy słyszeliście ale jest coś takiego jak odznaka krajoznawcza PTTK ŚLADAMI KOZIOŁKA MATOŁKA.
.
.

Odznakę można zdobywać podczas wycieczek indywidualnych lub grupowych. Wycieczki mogą odbywać się w dowolnej bezpiecznej formie turystyki, wzorem Koziołka Matołka, który w swych przygodach podróżował: pieszo; konno; koleją; samochodem; statkiem; balią; samolotem; saniami; jeździł też na: słoniu, strusiu, delfinie i wielorybie.*www.pttk.pl

.
Podstawą zdobywania odznaki jest odwiedzenie minimum czterech miejsc spośród tych które odwiedził Koziołek Matołek oraz odwiedzenie minimum czterech dowolnych miejsca spośród tych związanych z Koziołkiem Matołkiem. Odwiedzane miejsca powinny znajdować się w minimum trzech miejscowościach.
.

Miejsca, które Koziołek Matołek odwiedził w Polsce podczas swoich podróży:

1. Gdynia: port
2. Kozia Wólka (szkoła)
3. Kraków: Smocza Jama
4. Nowy Targ
5. Pacanów
6. Rabka
7. Warszawa: ZOO, Stare Miasto, ratusz
8. Zakopane: Wielka Krokiew

.
Miejsca związane z postacią Koziołka Matołka:

1. Otwock, miasto „narodzin” Koziołka Matołka
2. Zakopane: grób Kornela Makuszyńskiego (współtwórcy postaci Koziołka Matołka) na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; Muzeum Kornela Makuszyńskiego; figurka Koziołka Matołka na cokole pomnika Kornela Makuszyńskiego.
3. Warszawa: grób Mariana Walentynowicza (współtwórcy postaci Koziołka Matołka) na Starych Powązkach
4. Pacanów: Europejskie Centrum Bajki im Koziołka Matołka; 3 pomniki Koziołka
5. Ostrów Wielkopolski: ulica Koziołka Matołka
6. Łosie (wieś w gminie Radzymin): ulica Koziołka Matołka
7. Witnica (powiat gorzowski): kopiec Koziołka Matołka
8. Słupsk: Bar Mleczny „Koziołek Matołek”
9. Zgierz: Żłobek im Koziołka Matołka
10. Markowice (dzielnica Raciborza): Przedszkole nr 17 im Koziołka Matołka.
11. Wyszyny (gmina Budzyń, powiat chodzieski): Przedszkole Samorządowe im. Koziołka Matołka.
12. Pszczew (powiat międzyrzecki): ławeczka Koziołka Matołka.
13. Międzygórze: Ogród Bajek, rzeźba Koziołka Matołka.

.

Szczegółowe informacje odnośnie odznaki można znaleźć na stronie PTTK.
.