Góry Świętokrzyskie z dzieckiem

Góry Świętokrzyskie z dzieckiem?

Czy warto wybrać się z dzieckiem w Góry Świętokrzyskie? Wybierając się w szeroko rozumianą okolicę Kielc już przed wyjazdem założyliśmy, że choć jeden dzień przeznaczymy na wyjście w góry. Góry uwielbiamy od zawsze. Choć zwykle wędrujemy po Bieszczadach, a czasem zaglądamy w okolice Zakopanego, to i Góry Świętokrzyskie nie są nam obce.

.
Góry Świętokrzyskie położone są w południowo-wschodniej Polsce. Obok Sudetów, są jednym z najstarszych pasm górskich w Polsce. Najwyższy szczyt w paśmie Łysogór ma 612 m n.p.m. Drugim najpopularniejszym szczytem jest Łysa Góra, nazywana też Świętym Krzyżem.
 .
Mając zaledwie jeden dzień w zanadrzu na wyjście w góry wybraliśmy się szlakiem z Nowej Słupi do klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. 
 .
Auto zostawiliśmy na parkingu (5zł) w Nowej Słupi i ruszyliśmy do góry. Wejście na szlak w celach turystycznych jest płatne, co ciekawe wejście dla osób udających się na modlitwę do sanktuarium jest bezpłatne!
.
Góry Świętokrzyskie z dzieckiem
.
Góry Świętokrzyskie z dzieckiem

.
Trafiliśmy na wszechobecny wysyp mleczy. Gdzie się nie obejrzeliśmy było pięknie, zielono i żółto.

.Góry Świętokrzyskie z dzieckiem

.
Po paru metrach przypomniało mi się, że zapomniałam zmienić buty i drogę do góry pokonałam w trampkach. Co prawda po jednej z wizyt w Bieszczadach obiecałam sobie, że nie będę wychodzić w góry w trampkach i sandałach typu japonki, nawet jeśli producent nazwał je turystycznymi, ale szlak na Święty Krzyż jest łagodny i krótki więc dało radę. Gdybyśmy mieli bliżej to zaglądalibyśmy tu na niedzielne spacery ☺☺

Choć Mała pierwsze kroki ma już dawno za sobą, to pokonanie godzinnego odcinka do góry daleko wykracza jeszcze poza jej możliwości. Podczas wycieczek z kilkumiesięcznym maluchem korzystaliśmy z chusty tkanej, która jak dla nas jest rewelacyjna do noszenia dzieci z przodu. Jednak gdy waga dziecka wzrasta trzeba przerzucić dziecko na plecy. Niestety wiązanie chusty z tyłu wykracza poza nasze zdolności. Tym razem mieliśmy okazję przetestowania nosidełka TULA.
 .

.
Mówiąc krótko: Polecamy!

.

Jest wygodne zarówno dla rodzica jak i dziecka. Co ważne nie potrzebne są żadne specjalne umiejętności do jego zakładania. Jest proste i intuicyjne. Zapewnia prawidłową pozycję dziecka. Dziecko siedzi wygodnie, nogi nie zwisają, jak w przypadku wielu “wisiadeł”. Całe bioderka podparte. Do nosidełka dopięty jest kapturek, lepiej go nie odpinać. My tak zrobiliśmy i potem żałowaliśmy. Gdy dziecko zaśnie w nosidełku kaptur sprawia, że głowa dziecka przylega do pleców rodzica i nie odchyla się do tyłu. Należy jednak pamiętać, że nosidełko przeznaczone jest dla dzieci samodzielnie siedzących!

 .
Góry Świętokrzyskie z dzieckiem
.
Szlak jest prosty, droga mija szybko i dzięki kolejnym punktom drogi krzyżowej możemy oszacować na jakim mniej więcej etapie wspinaczki jesteśmy. Ku naszemu zaskoczeniu po dojściu na górę okazało się, że czeka na nas całkiem sporo atrakcji. Zaczęliśmy od chwili odpoczynku i pysznych lodów.
. 
By chwilę później mijając wierzę i punkt naciągania rodziców (czyli stoiska z pamiątkami, zabawkami itp) dojść do punktu widokowego. Wejście po okazaniu biletu wstępu zakupionego przy wejściu na szlak.
 .
Góry Świętokrzyskie z dzieckiem
 .
Góry Świętokrzyskie z dzieckiem
.
Było przyjemnie, zielono i ciepło. Czas potrzebny na wejście w jedną stronę około godziny. Także polecamy na kilkugodzinną wycieczkę. Idealnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi na pierwsze górskie wędrówki. Bieszczadzkie Połoniny choć piękne dla niewprawionych małych nóżek mogą okazać się sporym wyzwaniem, za to Góry Świętokrzyskie sprawdzą się naszym zdaniem idealnie!
Z racji, że na dole zostawiliśmy auto wracaliśmy tą samą drogą. Początkowo planowaliśmy inny przebieg wycieczki ale nie udało nam się zgrać planów z komunikacją publiczną.
Na koniec wybraliśmy się jeszcze do Bodzentyna zobaczyć ruiny. Nie są one w rzeczywistości tak okazałe jak nam się zdawało, ale za to zaraz obok znajduje się duży plac zabaw, także wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wycieczki 😉
.

Góry Świętokrzyskie z dzieckiem

.
Czy warto wybrać się z dzieckiem w Góry Świętokrzyskie?

.
Zdecydowanie tak! Na początek świętokrzyskie szlaki sprawdzą się idealnie. Podejścia są łagodne, a trasy krótkie. Dzięki temu nawet niewprawione małe nóżki mają szansę pokonać trasę.
.

Na co zwrócić uwagę wybierając się w góry z dzieckiem?

  • Ubranie stosowne do pogody.
  • Zapas wody i coś do jedzenia.
  • Nie popędzać zbytnio malucha, niech znajdzie tempo odpowiednie dla siebie.

.
Będąc w szeroko pojętej okolicy warto zajrzeć też do: 

.
Ponadto w okolicy jest też:

 .

Z racji, że po górach trochę chodzimy i widzieliśmy już naprawdę różne przypadki nieodpowiedniego i nieodpowiedzialnego zachowania to mimo wszystko czasem nadal zaskakują nas niektóre sytuacje. Po drodze spotkaliśmy wycieczkę szkolną, która była ewidentnym przykładem jak można poprzez złe przygotowanie zniechęcić dzieci do górskich wycieczek:

  • Za dużo warstw ubrań na sobie – dzieciaki szły zgrzane w długich rękawach z poprzewieszanymi bluzami i kurtkami przez ramię. Tego dnia było około 24 stopni, więc bluzka z krótkim rękawem i cienka bluza w plecaku byłaby naprawdę wystarczająca.
  • Kwintesencją złego przygotowania były jednak ciągnięte za sobą torby, torebeczki i stanowczo za duże plecaki na jedno ramię. Wystarczył by zwykły plecak szkolny założony na dwa ramiona i ciężar rozłożył by się zupełnie inaczej.
  • Wygodne buty to podstawa. Takiego przeglądu dawno nie widzieliśmy, przebiła ich chyba tylko pani, którą spotkaliśmy kiedyś zimą w drodze na Morskie Oko. Szlak był oblodzony, a Pani szła w szpilkach!
  • Brak wody do picia. Niezależnie od pogody i długości wycieczki wodę zabrać po prostu trzeba!
Najgorsze jest to, że opiekunowie, którzy szli razem z tą grupą również zbytnio się nie popisali. Wszystko to wydaje się niby oczywiste. Jednak okazuje się, że nie dla wszystkich. Także wybierając się w góry, zwłaszcza z dzieckiem warto się odpowiednio przygotować.
.
Lubicie góry? Jeździcie w góry z dzieckiem??
.