10 atrakcji dla dzieci w Gdańsku

Gdańsk to naprawdę całkiem fajne miasto o ponad 1000 letniej historii. Co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Ma coraz więcej do zaoferowania zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie atrakcji dla dzieci w Gdańsku.
.

Gdy pogoda dopisuje to z zajęciem dla dzieci nie ma problemu, ale co począć jeśli trafi nam się deszczowy dzień, który trzeba wypełnić atrakcjami?

 .
10 atrakcji dla dzieci w Gdańsku w czasie niepogody: 

.
1. OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ
źróło: http://www.nmm.pl/

.
Warto wybrać się na interaktywną wystawę Ludzie-Statki-Porty.

Wystawa została przygotowana w taki sposób, aby młodzi zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach.

.
Ekspozycja podzielona jest na pięć działów. Dowiemy się jak powstaje fala tsunami czy jak działa bateria słoneczna. Wcielimy się także w rolę kapitana, dowodząc jednostką z mostka kapitańskiego. Największą atrakcją zapewne będzie basen, gdzie dzieci mają okazję pobawić się sterowanymi modelami różnego rodzaju statków. Nie mniejszą atrakcją będzie możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza.
Godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić na stronie muzeum.
 .
2. EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI – WYDZIAŁ ZABAW

Odpływamy! – od budowy statku przez dostawę towaru, przeładunek w porcie po wyjście w rejs. WYDZIAŁ ZABAW to sala zajmująca ponad 400 m2. Na jej atrakcyjność składa się wiele mobilnych stanowisk połączonych w przestrzeń zabawy i nauki. Dzieciaki dowiedzą się tu, m.in. co oznacza „solidarnie” i ile dobrego można zdziałać wspólną pracą. Co istotne, miejsce to różni się od sal zabaw, które oferują centra handlowe – tutaj dzieci spędzają czas ze swoimi rodzicami/opiekunami.

.
Wydział zabaw podzielony jest na dwie strefy, I strefa – dla dzieci do piątego i II strefa dla dzieci do ósmego roku życia.
.

.
3. CENTRUM HEWELIANUM

.
źródło: gdansk4u.pl
 .
Mieści się w zabytkowych budynkach architektury militarnej. Poprzez interaktywne wystawy pomaga zrozumieć i poznać małym odkrywcom zasady fizyki, astronomii, historii czy biologii. Na zwiedzających czekają wystawy Energia, Niebo, Słońce, Laboratorium Pana Kleksa czy w 80 minut Dookoła Świata.
 .
Szczegółowe informacje na temat biletów i aktualnych wystaw oraz przedsięwzięć można znaleźć na stronie Centrum Hewelianium.
.
4. EDU PARK
źródło: pomorskietravel.pl

.
Przy Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym znajduje się stała interaktywna wystawa, która obejmuje 5 dziedzin nauki:

  • środowisko
  • akustyka
  • optyka
  • człowiek
  • mechanika

.
Edupark organizuje również tematyczne warsztaty dla całych rodzin oraz urodziny dla dzieci, w czasie których dzieci poznają tajniki chemii czy fizyki.

Cennik i harmonogram warsztatów można znaleźć na stronie parku.
.

5. MUZEUM BURSZTYNU
.
Nie jest to typowa atrakcja dla dzieci. Nie ma tu specjalnego programu ani wystawy przygotowanej specjalnie pod tę grupę wiekową. Jest natomiast mnóstwo ciekawych przedmiotów użytkowych, dekoracyjnych itd wykonanych z bursztynu. Gdańsk słynie z bursztynu dlatego może warto przybliżyć jego historię naszym Maluchom. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie muzeum.

 .
6. GALERIA STARYCH ZABAWEK
.
 .
Galeria Starych Zabawek to miejsce w którym zgromadzono całkiem pokaźną kolekcję polskich zabawek. Całkiem niedawno mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce. O naszych wrażeniach możecie przeczytać w poście Gdańsk, Galeria Starych Zabawek.
 .
7. TRAMPOLINY
Wszyscy Ci którzy potrzebują spożytkować nieco energii powinni wybrać się poskakać na trampolinach. Szczegółowe informacje na stronie – funarena.pl
.
8. CIU- CIU ART 
Najmniejsza manufaktura w Polsce, która tworzy słodycze wzorując się na technologii XVII wieku. Jako jedyni w Polsce tworzą ręcznie karmelki. Cała produkcja odbywa się ręcznie na oczach klientów.

.
źródło: maszwolne.pl
.
9. PAPUGARNIA GDAŃSK
Od niedawna w Gdańsku jest kolejna atrakcja dla dzieci. Gdańska Papugarnia to ponad 60 ptaków na 250 metrach kwadratowych. Odwiedzający mogą je nie tylko oglądać ale również dotknąć, nakarmić i wsiąść na rękę.
 .
Przed wizytą tutaj warto pamiętać, aby zdjąć biżuterię i uważać na okulary. Pracownicy Papugarni proszą aby ubierać długi rękaw na czas wizyty 🙂
.
Sala zabaw dla dzieci do 12 lat. Jest strefa dla maluszka do 3 lat i sporo przestrzeni dla starszaków.
 .
Jeśli planujecie wspólne wycieczki z dzieckiem, warto zbierać z nich pamiątki i tworzyć dziennik wspomnień. Można zrobić go zupełnie samemu, a można też skorzystać z gotowego. Tu polecamy serię Podróżowniki i Mój Dziennik Podróży.

 

Część z tych miejsc już udało nam się odwiedzić, inne planujemy zobaczyć w najbliższym czasie. Także temat atrakcji dla dzieci w Gdańsku z pewnością będzie jeszcze powracał.
.