Półwysep Helski

HEL – pomysł na wycieczkę

Dzisiejszym wpisem planujemy rozpocząć cykl przedweekendowych postów “POMYSŁ NA … WYCIECZKĘ” w których będziemy proponować miejsca na jednodniowe rodzinne wycieczki. Z racji miejsca zamieszkania na pierwszy ogień POMORZE. Postaramy się opisać wszystkie sprawdzone przez nas do tej pory miejsca, a potem mamy nadzieję opisać kolejne województwa.

 .
Na dworzu gorąco także nawet jeśli nie macie urlopu warto wykorzystać weekend by spędzić nieco czasu wspólnie poza domem.
..
Odwiedzamy Hel nawet kilka razy w roku, zwykle by po prostu pospacerować i odpocząć.
.
HEL
.
HEL
.
W sezonie letnim warto wybrać się do latarni morskiej. Co ważne wstęp do latarni tylko dla dzieci powyżej 4 roku życia. Jeśli Wasze Maluchy mają co najmniej cztery lata może być to dobra okazja do rozpoczęcia zdobywania paszportu latarnika, o którym pisaliśmy przy okazji wizyty w ROZEWIU.
.
Podczas naszej ostatniej wiosennej wizyty  ominęliśmy główne atrakcje by nacieszyć się ciszą i spokojem.
. .
HEL
.
HEL
.
HEL

.
Atrakcje na HELU:

Latarnia Morska – ośmiokątna ceglana wieża, 41,5 metra wys. Aktualny cennik można znaleźć na stronie Muzeum Morskiego. Latarnia udostępniona jest dla turystów od maja do września.
 .
Cypel Helski – z latarni na cypel można dostać się idąc ulicą Wiejską, podziwiając po drodze charakterystyczne chaty rybackie. Aby ograniczyć negatywny wpływ człowieka na cyplu wybudowano tutaj szerokie drewniane kładki (zdjęcie nr 1). Warto rozglądać się dookoła, bowiem spacerując w tej okolicy możemy zobaczyć pozostałości tzw. Rejonu Umocnionego Hel. Cześć z obiektów można zwiedzać. Także z całą pewnością będzie to duża atrakcja, zwłaszcza dla męskiej części wycieczki.
 .
Fokarium –  jedyne w Polsce fokarium z fokami szarymi. Karmienie fok odbywa się przez cały rok – 11.00 i 14.00, a  w sezonie letnim – 11.00, 12.30, 14.00 i 16.30. Szczegóły, w tym ceny biletów można znaleźć na stronie FOKARIUM. Co ważne celem powstania fokarium nie było stworzenie turystycznej atrakcji lecz miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania wiedzy  o nim. Opłaty za wstęp służą wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury ośrodka oraz realizacji celu jego działalności.
 .
Aby uniknąć tłumów warto wybrać się tutaj poza sezonem. Oprócz wizyty u fok, można również zajrzeć na wystawę “Ssaki naszego morza“.
.
Muzeum Rybołówstwa 
– znajduje się w dawnym kościele ewangelickim. W jego można wnętrzach zobaczymy stare łodzie, kutry a z wieży kościelnej obejrzymy panoramę okolicy, szczegóły na stronie MUZEUM.
.
Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu – szczegóły na stronie – KLIK.
 .

Co poza tym na HELU?
.
Przepiękna plaża, fajne lasy i mnóstwo przestrzeni do spacerowania 😉

 .
HEL
 .

Jak się dostać na HEL z Trójmiasta?

Poza sezonem można spokojnie wybrać się samochodem. Latem jednak wycieczka autem na półwysep może skończyć się kilku godzinnym staniem w korku. Dlatego w okresie wakacyjnym z Trójmiasta warto wybrać się na HEL tramwajem wodnym.
 .
Tramwaj wodny kursuje na trasie:
GDAŃSK – HEL – GDAŃSK
SOPOT – HEL – SOPOT
GDYNIA  – HEL – GDYNIA
.
Rejs tramwajem wodnym już sam w sobie jest niesamowitą atrakcją, no chyba że ktoś cierpi na chorobę morską.
Ważne! Bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem.
Na HEL można również bez problemu dojechać pociągiem: ROZKŁAD PKP. Dojazd (z Gdańska) zajmuje ok. 2h
 .
Wybierając się na rodzinną wycieczkę można w jedną stronę popłynąć tramwajem wodnym, a w drugą pojechać pociągiem tak by zapewnić Maluchom moc atrakcji 🙂
.
Dla tych, którzy przed taką wyprawą chcieliby sprawdzić się na krótszym wodnym odcinku – rejs na trasie ŻABI KRUK – WESTERPLATTE lub ŻABKI KRUK – NARODOWE CENTRUM ŻEGLARSTWA
.
Jeśli wybieracie się z Trójmiasta na Hel samochodem to po drodze warto zajrzeć do Swarzewa do Muzeum Kocham Bałtyk. Naszą relacje z tego miejsca znajdziecie we  wpisie muzeum-kocham-batyk
 Co znajdziemy w tym muzeum:
  • wystawę dotyczącą Bałtyku
  • wystawę LEGO
  • murale 3D
 .