Węgry, Budapeszt

Węgry, Budapeszt – co zobaczyć + informacje praktyczne

Węgierska stolica pełna jest pięknych kamienic, kościołów, placów, pomników i fontann. To miasto w którym można się zakochać. Nie bez powodu  uważany jest za jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. Nazywany jest Perłą Dunaju i Paryżem Wschodu. Czy to aby nie przesada? Zobaczcie sami..

.

Co warto zobaczyć będąc w Budapeszcie:

Parlament – symbol Budapesztu

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Jednocześnie jeden z największych gmachów parlamentu na świecie!  W Europie przebija go tylko Pałac Parlamentu w Bukareszcie. Nie da się go nie zauważyć. To obowiązkowy punkt, który trzeba zobaczyć na mapie miasta. Warto przespacerować się uliczkami Pesztu by zobaczyć go z bliska, a później z drugiego brzegu Dunajca ze Wzgórza Zamkowego, Baszty Rybackiej i Góry Gellerta. 

Parlament dzięki swojemu rozmiarowi, rozmachowi i przepięknemu neogotyckiemu stylowi ewidentnie gra pierwsze skrzypce w tej części miasta.

Budynek parlamentu nazywany jest Orszaghaz. Rozciąga się aż na 268 metrów wzdłuż Dunaju, ma 96 metrów wysokości i aż 18000 metrów kwadratowych powierzchni! Decyzja o budowie tego cuda architektury powstała po połączeniu trzech miast Budy, Óbudy i Pesztu.

Wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem jest połowa Parlamentu, druga część jest udostępniona do zwiedzania dla turystów. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem, o konkretnych godzinach.  Jeśli planujecie zwiedzać wnętrze to szukajcie wejścia dla zwiedzających od północnej strony budynku. Visitor Centre znajduje się na poziomie -1. Znajdziecie tam kasy, informację, sklep z pamiątkami i restaurację. Bilety można zakupić on-line. Aktualne godziny otarcia i ceny biletów można sprawdzić na oficjalnej stronie.

Baszta Rybacka

Jedno z piękniejszych miejsc w stolicy Węgier. Białe mury, przepiękne wieżyczki i niekończące się schody. Baszta swoją nazwę zawdzięcza cechowi średniowiecznych rybaków którzy bronili tej części murów miasta.  Z wież i tarasów Baszty Rybackiej rozciąga się przepiękny widok na Dunaj, wyspę Małgorzaty i Górę Gellerta. 

Plac Św. Trójcy 

Znów zaczynamy od naj.. tym razem przechodzimy do jednego z najbardziej popularnych miejsc wśród turystów i chyba najbardziej zatłoczonym miejscem Dzielnicy Zamkowej. Znajdziemy tutaj kolumnę św Trójcy, kościół Św. Macieja z wielokolorowymi dachówkami, otoczony białymi murami Baszty Rybackiej.

Kościół Św. Macieja – to właśnie tutaj odbywały się królewskie koronacje. Nazwa kościoła nawiązuje do Króla Macieja, którego ślub odbywał się właśnie tutaj. Kolorowa dachówka zdobiąca przepiękny kościół wyróżnia się na tle miasta i przyciąga wzrok z daleka. Wejście zarówno do świątyni jak i niewielkiego muzeum znajdującego się w środku jest płatne. Darmowe wejście jest dla osób, które wchodzą się pomodlić.

Góra Gellerta

czyli zielone wzgórze w samym Centrum miasta. Na jego szczycie znajduje się cytadela i rozpościera się piękny widok na okolicę.

Wyspa św. Małgorzaty 

Podobno mieszkańcy Budapesztu mawiają, że

miłość zaczyna się i kończy na wyspie św. Małgorzaty

Piękny, zielony teren w samym centrum miasta. Znajdziemy tu japońskie ogrody i przepiękne fontanny. Zaledwie 2 km od budynku Parlamentu. Ruch samochodowy na wyspie jest zabroniony, z wyjątkiem komunikacji miejskiej, z tego też powodu oprócz zakochanych umiłowali ją sobie rowerzyści i biegacze. Brawo!

Zamek Buda czyli Zamek Królewski w Budapeszcie

Powiedzieć, że monumentalny to mało powiedziane. Zresztą w Budapeszcie chyba wszystko budowali z rozmachem. Zamek dumnie góruje nad prawym brzegiem Dunaju. Wraz ze wzgórzem na którym się znajduje są wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.  W południowym skrzydle budynku znajduje się Muzeum Historii Budapesztu, stąd możecie też obejrzeć piękne ogrody południowe no i oczywiście piękną panoramę miasta.

A czego w zamku nie znajdziecie? Na przekór nazwie w zamku nie ma komnaty królewskiej!

Na zamkowe wzgórze można dotrzeć pieszo lub wjechać kolejką. Zamek znajduje się w odległości 2 km od budynku Parlamentu, po drugiej stronie rzeki.

U podnóża zamku znajduje się kompleks ogrodów Várkert bazár, który początkowo miał służyć jako promenada, przez lata popadał w zapomnienie niszczejąc. Jednak w 2014 roku miasto zdecydowało się na jego rewitalizację.

Most Łańcuchowy

Choć mostów w Budapeszcie nie brakuje to ten z pewnością przyciągnie Waszą uwagę. Zbudowany w połowie XIX wieku, stanowił pierwsze stałe połączenie między Budą i Pesztem. Pomysł wybudowania mostu pojawił się dużo wcześniej, jednak ze względu na szerokość i głębokość Dunaju, większość inżynierów uważała to za niemożliwe.

Most Łańcuchowy ma 380 m długości i 14,5 m szerokości, z obu stron strzegą go wielkie kamienne lwy.

Plac Bohaterów

Jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Najważniejszym elementem na placu jest znajdujący się na samym środku Pomnik Tysiąclecia z archaniołem Gabrielem. Plac powstał w ramach uczczenia pamięci poległych w czasie I wojny światowej. To tutaj kończy się Aleja Andrassy, a po obu stronach placu znajdują się Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Ekspozycji. Można tutaj dojechać metrem wysiadając na stacji M1 Hosok tere. Na placu znajduje się dwuczęściowa kolumnada z ważnymi postaciami z historii Węgier.

Bazylika Św. Stefana

Bazylika znajduje się nieopodal Węgierskiego Parlamentu i Aleji Andrassy.  Ogromna budowla wzniesiona została ku czci pierwszego króla Węgier. Jest największym budynkiem sakralnym w kraju i jednocześnie jednym z najwyższych. Co ciekawe obecnie zabronione jest budowanie wyższych kościołów niż ten.
Najłatwiej dostać się tutaj wysiadając na stacji metra Deak Ferenc Ter. Wnętrza można zwiedzać bezpłatnie, chyba, że ktoś ma ochotę zajrzeć na taras widokowy bądź do skarbca.

Wielka Hala Targowa (Vásárcsarnok) 

Znajduje się po prawej stronie Dunaju, w Peszcie, tuż przy zjeździe z Mostu Wolności (metro Fővám tér M4). Największe, zadaszone, targowisko w mieście! Usytuowana w pięknym zabytkowym budynku. W środku znajdziemy mnóstwo świeżego jedzenia: owoce, warzywa, mięso, wędliny, a ponadto lokalne przysmaki np. langosze. Jak również sklepiki z pamiątkami i tradycyjne wyroby węgierskie. Hala ma 3 piętra. Zaczynając kolejno, na samym dole znajdziemy spory market samoobsługowy, na parterze warzywa, owoce, słodycze itp. Natomiast na antresoli, pamiątki, wyroby ze skóry i lokale gastronomiczne.

Budapeszt szczyci się przepiękną architekturą. Gdzie okiem nie sięgnąć tam piękna panorama. To miasto w którym chce się być!

Co warto zjeść będąc w stolicy Węgier?

Langosz czyli placek z białej mąki i drożdży przypominający trochę wielkiego racucha albo wielkiego słonego i płaskiego pączka. Można kupić samego ale też z szynką, serem, ketchupem, sosem czosnkowym czy śmietaną. Z konkretów warto spróbować węgierską zupę gulaszową (Gulyásleves) i Pörkölt – czyli gulasz. Fani słodkości powinni z kolei spróbować ciasta kominowego i tortu marcepanowego. No i na koniec chyba najlepsze – węgierskie wino!

Budapeszt przyciąga nie tylko architekturą, zabytkami, niezwykłym klimatem i atmosferą miasta, ale też smaczną kuchnią.

Nocleg w Budapeszcie

Oferta noclegów jest naprawdę duża. Jeśli zdecydowaliście się na wizytę w węgierskiej stolicy warto zwrócić uwagę nie tylko na lokalizacje (zawsze sprawdzajcie na mapie google, nie wierzcie opisom 😉 ) ale również na dostępność parkingów. Parkowanie w strefie parkingowej jest dość kosztowne, a maksymalny czas na jaki możemy wykupić bilecik to 3,5h. Jeśli chodzi o miejsce, to oczywiście im bliżej centrum tym lepiej, ale warto patrzeć w okolicy stacji metra.
Nam udało się znaleźć nocleg hostel w samym centrum miasta z prywatnym parkingiem 😀

Wizyta w Węgierskiej stolicy samochodem

Przed każdą planowana wizytą za granicą warto sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy odnośnie wyposażenia samochodu, opłat drogowych itp

Samochodem przez Europę, wyposażenie auta i autostrady
Węgierskie drogi:

Co do zasady są dobrej jakości. Bez większego problemu można swoją podróż oprzeć o drogi bezpłatne. Zdecydowanie szybciej będzie jeśli zdecydujecie się na zakup winietki, którą należy zakupić na stacji benzynowej podając numer rejestracyjny samochodu.  Winieta jest elektroniczna tj numer rejestracyjny jest wprowadzany do bazy. Ważność winiety rozpoczyna się w momencie jej zakupu. Do wyboru mamy wersję na 10 lub 30 dni.

Choć spędziliśmy w Budapeszcie zaledwie kilka dni, to jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Z całą pewnością nie jest to nasza ostatnia wizyta w węgierskiej stolicy. Jeśli lubicie piękną architekturę, a do tego dobrze zjeść i napić się wina to są już co najmniej trzy powody aby wybrać się do Budapesztu. To idealny kierunek na weekend czy jeden z przystanków w czasie Euro tripa!