Budapeszt Węgry

Budapeszt, Węgry

Budapeszt to stolica Węgier, pełna pięknych kamienic, kościołów, placów, pomników i fontann. Nie tworzymy dziś przewodnika, a pokazujemy klimat miasta mając nadzieję że zachęcimy Was do odwiedzenia Budapesztu. Zwykle to przede wszystkim obraz do nas przemawia, a nie długie opisy. Sami gdy planujemy kolejne wyjazdy zaczynamy od przejrzenia w internecie dostępnych zdjęć z interesującego nas regionu, a dopiero w drugiej kolejności czytamy.
 .

Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt

.
Parlament to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Nie da się go nie zauważyć! Budynek parlamentu nazywany jest Orszaghaz. Rozciąga się aż na 269 metrów wzdłuż Dunaju.
.

Węgry, Budapeszt
.Węgry, Budapeszt
.Węgry, Budapeszt
.Węgry, Budapeszt

.
Baszta Rybacka to jedno z piękniejszych miejsc w stolicy Węgier.
.

Węgry, Budapeszt

.

Węgry, Budapeszt

.

Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt
.
Węgry, Budapeszt

.
Węgry, Budapeszt

.
Nie mniej urokliwym miejscem jest zamek górujący nad starym miastem Budy.

.

Węgry, Budapeszt
.
Wiele osób zwiedzając nowe miasto tworzy listę miejsc koniecznych do odwiedzenia. My często bierzemy plan miasta i udajemy się do Centrum by po prostu pospacerować i poczuć klimat miasta odkrywając coraz to nowe, urokliwe miejsca. Dzięki temu czasem zupełnym przypadkiem odkrywamy miejsca nie opisane w przewodnikach turystycznych.
.
Węgry, Budapeszt

.

Węgry, Budapeszt

.Węgry, Budapeszt

.
Co warto zobaczyć będąc w Budapeszcie:

1. Parlament – neogotycki ogromny budynek, znajdujący się tuż nad brzegiem Dunaju. Część Parlamentu jest udostępniona do zwiedzania. Bilety można kupić o tu – KLIK.
2. Plac Św. Trójcy – jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród turystów. Znajdziemy tutaj kolumnę morową, kościół św. Macieja z wielokolorowymi dachówkami, otoczony białymi murami Baszty Rybackiej.
3. Góra Gellerta czyli zielone wzgórze w samym Centrum miasta. Na jego szczycie znajduje się cytadela i rozpościera się piękny widok na okolicę.
4.Zamek w Budzie.
5. Wyspa św. Małgorzaty – wyspa ma ok 2,5 km długości. Znajduje się tutaj przepiękna fontanna i jest to chyba najładniejszy park Budapesztu.
6. Most Łańcuchowy. – choć mostów w Budapeszcie jest nie mało to ten z pewnością przyciągnie Waszą uwagę. Zbudowany w połowie XIX wieku, stanowił pierwsze stałe połączenie między Budą i Pesztem. Strzegą go wielkie kamienne lwy.
7. Plac Bohaterów – na jego środku znajduje się Pomnik Tysiąclecia z archaniołem Gabrielem. Na placu znajduje się dwuczęściowa kolumnada z ważnymi postaciami z historii Węgier.
8. Bazylika Św. Stefana – ogromna budowla wzniesiona ku czci pierwszego króla Węgier.
9. Wielka Hala Targowa (Vásárcsarnok) – znajduje się po prawej stronie Dunaju, w Peszcie. Znajduje się w pięknym zabytkowym budynku, w środku znajdziemy mnóstwo świeżego jedzenia (owoce, warzywa, mięso, wędliny), znajdziemy tutaj też lokalne przysmaki np. langosza.
 .

Co warto zjeść będąc w stolicy Węgier:

1. Langosz – placek z białej mąki i drożdży przypominający trochę wielkiego racucha albo wielkiego słonego i płaskiego pączka. Można kupić samego ale też z szynką, serem czy ketchupem.
2. Ciasto kominowe
3. Węgierska zupę gulaszową (Gulyásleves)
4. Pörkölt – czyli gulasz
.
Budapeszt przyciąga nie tylko architekturą, zabytkami, niezwykłym klimatem i atmosferą miasta, ale też smaczną kuchnią. Choć spędziliśmy w Budapeszcie zaledwie kilka dni, to jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Nie bez powodu  uważany jest za jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. Nazywany jest Perłą Dunaju i Paryżem Wschodu. Z całą pewnością nie jest to nasza ostatnia wizyta w węgierskiej stolicy.