Bratysława, co warto zobaczyć?

Słowacja wciąż stoi trochę w turystycznym cieniu. Chce się czymś wyróżnić, ale konkurencja duża. Chyba nie skłamię pisząc, że Bratysława jest jedną z najbardziej niedocenianych europejskich stolic. 
Bratysława jako stolica ma nietypowe położenie, jako jedyna na świecie graniczy z dwoma państwami, na południu z Węgrami i na zachodzie z Austrią.
Bratysława jak i cała Słowacja jest niezwykle kameralna i to właśnie jest część jej uroku. To małe-duże miasto. Jeśli się uprzeć wszystko można zobaczyć w kilka godzin, ale przecież nie o to chodzi w podróżowaniu by tylko odhaczać kolejne punkty na mapie.
Najmłodsza i jednocześnie najmniejsza Europejska stolica potrafi oczarować, tylko trzeba dać jej tylko szansę.
.
Słowacja, Bratysława
.

Jak zwiedzać Bratysławę i co warto zobaczyć?

Zwykle zwiedzamy pieszo. Bratysławę tak właśnie zwiedza się najlepiej! Wszędzie jest tutaj blisko. Najważniejsze zabytki znajdują się na Starym Mieście, które jest stosunkowo nieduże. Za to jest niezwykle urokliwe i warte odwiedzenia.

Na samym początku zupełnym przypadkiem natrafiliśmy na obecną siedzibę prezydenta. Na terenie kompleksu pałacowego znajduje się ogród w stylu francuskim. Drzewa w nim rosnące zostały zasadzone przez ważnych polityków z całego świata. Jedno z nich posadził prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2002 roku. Teren ogrodów jest miejscem publicznym, ogólnodostępnym.

 .
Słowacja, Bratysława.
Słowacja, Bratysława
 .
Słowacja, Bratysława
 .
Oprócz tradycyjnych zabytków w Bratysławie znajdziemy całkiem sporo pomników. Jednym z nich jest Cumil czyli rzeźba przedstawiająca kanalarza, obserwującego przechodniów ze studzienki. Cumil siedzi we włazie kanalizacyjnym od 1997 roku.
Słowacja, Bratysława

.
Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w słowackiej stolicy to Most SNP (Słowackiego Powstania Narodowego)
. Charakterystyczna forma wzorowana na statku UFO, w którym znajduje się prestiżowa restauracja oraz taras widokowy na wysokości 84m. Uroczyste otwarcie mostu nad Dunajem odbyło się w 1972 roku. Wjazd na taras jest płatny, chyba że skorzystamy z restauracji (dość droga). Piękny widok na okolicę z góry gwarantowany!
.

Słowacja, Bratysława

.
Będąc w Bratysławie warto zajrzeć na Wzgórze Zamkowe.  Obecnie we wnętrzach twierdzy znajduje się Muzeum Historyczne Słowackiego Muzeum Narodowego.
.

Słowacja, Bratysława.
Słowacja, Bratysława

.
Brama Michalska znajdująca się w tle to jedyna zachowana brama miejska, znajdująca się na ul. Michalskiej, w najbardziej reprezentacyjnej części miasta. Mierzy ona 51 metrów.
.

Słowacja, Bratysława
.
Słowacja, Bratysława

 .Słowacja, Bratysława

Jeśli macie więcej czasu zajrzyjcie na przedmieścia do zamku Devin.  Jeśli wybieracie się z dziećmi to z całą pewnością przyda Wam się lista placów zabaw.

Dlaczego tak bardzo spodobała nam się Bratysława?

Dzięki temu, że jest dość nieduża, a jej starówka ma dość “ścisły” charakter można ją zwiedzać tak jak lubimy najbardziej czyli po prostu spokojnie spacerując jej uliczkami, tak jakbyśmy wybrali się na spacer po rodzinnym Gdańsku.
 .
Dla nas Bratysława to był przystanek w drodze. Bardzo fajne miejsce aby zrobić tu dzień odpoczynku będąc w trasie czy zajechać na pół dnia będąc w okolicy. Jednak nie jest to miasto jak Londyn czy Praga, gdzie po tygodniowym pobycie nadal będziecie odczuwali niedosyt. Jest zbyt mała aby konkurować z Wiedniem czy Budapesztem. Stanowi jednak fajny kierunek na weekendowy pobyt. Zdecydowanie jednak polecamy wizytę latem lub wiosną. To miasto, któremu słońce dodaje bardzo dużo uroku.