MALAGA, HISZPANIA

Malaga to stolica Costa del Sol czyli wybrzeża słońca. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Hiszpanii, położone w regionie Andaluzji, na południu Półwyspu Iberyjskiego. Duży port handlowy

.
Do Malagi wybraliśmy się będąc na listopadowym urlopie w miejscowości Fuengirola – to jeden z kurortów wybrzeża Costa del Sol.  Bez problemu można tutaj dojechać autobusem z głównych kurortów turystycznych. Czas dojazdu z Fuengiroli do Malagi: około 1h.

 .
Autobusem dojechaliśmy do centrum miasta. Tuż obok przystanku autobusowego znajduje się jeden z najładniejszych parków w Maladze – Paseo Parque. Pomimo, że park znajduje się tuż przy głównej ulicy, znajdziemy tu ciszę i spokój, a także schronimy się od słońca. Dosłownie kilka kroków dalej znajduje się port, do którego warto zajrzeć 😉
 .
Malaga przyciąga turystów m.in pięknymi czystymi plażami, najpopularniejszy jej odcinek to Playa de La Malagueta. Największą atrakcją Malagi jest jednak Zamek Gibralfaro (Castillo del Gibralfaro), aby się do niego dostać musimy wspiąć się pod niemałą górkę (130m.n p.m.). To właśnie tutaj skierowaliśmy swoje kroki, z racji, że nie jesteśmy miłośnikami plażowania. Wspinaczka w pełnym słońcu, nie jest wcale prosta! Jednak na górze znajdziemy miejsce w cieniu aby odpocząć a wysiłek zostaje wynagrodzony widokiem na wspaniałą panoramę miasta.
 .
Malaga, Hiszpania
.
Malaga, Hiszpania co warto zobaczyć
.
To co podoba nam się w Maladze, to klimatyczne małe uliczki. To samo urzekło nas rok wcześniej gdy spędzaliśmy wakacje w północnej Hiszpanii. Wąskie uliczki, wspaniała architektura, a w dodatku słońce nawet w listopadzie. W czasie naszego pobytu temperatura oscylowała w granicach 20-24 stopnie. Jak dla nas to idealna temperatura na zwiedzanie.
. 
Malaga, Hiszpania co warto zobaczyć
.
Malaga, Hiszpania co warto zobaczyć
 .
W Maladze byliśmy zaledwie jeden dzień. Także poza spacerem urokliwymi uliczkami w centrum, wspinaczką na wzgórze Gibralfaro, odpoczynku w parku, sporą część dnia poświęciliśmy na wizytę w Muzeum Samochodów (Museo Automovilístico de Málaga).
.
Muzeum zgromadziło naprawdę bardzo dużą liczbę eksponatów, w dodatku zaprezentowanych na sporej przestrzeni. Wystawa aut została ciekawie połączona razem z wystawą damskich ubrań. Choć muzeum znajduje się z dala od Centrum, warto się tutaj wybrać.
 .
Hiszpania, Malaga Muzeum Motoryzacji
 .
Hiszpania, Malaga Muzeum Motoryzacji

.
Co jeszcze warto zobaczyć w Maladze:

  • Katedrę La Manquita, nazywana jest katedrą mańkuta, ponieważ jedna z jej wieży nigdy nie została wybudowana. Doskonale widać ją z Gibralfaro. Zwiedzanie wnętrza katedry jest płatne.
  • Miłośników malarstwa z całą pewnością zainteresuje Muzum Picassa (Museo Picasso Malaga), urządzone w pałacu hrabiów Buenavista. To właśnie w Maladze urodził się słynny malarz. Zbiory muzeum to ponad 200 dzieł artysty! Wiedzieliście, że Antonio Banderas również pochodzi z Malagi?
  • Alcazaba czyli mauretańska forteca zbudowana przez Rzymian. Znajduje się tutaj Muzuem Archelogiczne. U stóp Alcazaby znajdziemy ruiny Rzymskiego Teatru.
  • Z kolei miłośnicy sztuki współczesnej powinni zajrzeć do Centre Pompidou Malaga. Już sam kształt muzeum – kolorowy sześcian przyciąga uwagę przechodniów z daleka.
  • Mając więcej czasu można zajrzeć jeszcze do Muzeum Flamenco i Muzeum Szkła i Kryształu.

.
Przed planowanym pobytem w Maladze warto również zajrzeć na stronę informacji turystycznej.

.