Podróże z dzieckiem 12-24 miesiące

Podróże z roczniakiem to całkiem nowy etap w rodzinnych podróżach. Martyna staję się coraz bardziej żywiołowa i charakterna. Im bliżej drugich urodzin tym bardziej zdecydowanie manifestuje swoje potrzeby. Stają się bardzo ruchliwa i zainteresowana wszystkim co ją otacza.
.

Nasza Martyna w marcu skończy dwa lata. Strasznie się ostatnio rozgadała, aż strach się bać co będzie dalej 😉 Coraz ciężej usiedzieć jej długo w jednym miejscu. Stanowczo mówi czy to co jej proponujemy jej się podoba czy nie. Potrafi też zająć się sama sobą przez chwilę, chociaż trzeba to kontrolować by nie okazało się, że ściany mają nowe wzorki, a zawartość szafek kuchennych nie ląduje właśnie w pralce.
Podróże z dzieckiem i wyjazdy na wspólne rodzinne wakacje często jawią się rodzicom jako koszmar, a sama podróż z dzieckiem wydaje się być niemożliwa do zrealizowania tak by wszyscy wyszli bez szwanku. Naszym zdaniem klucz do sukcesu do odpowiednie przygotowanie i pozytywne nastawienie.

.
JEDZENIE W DRODZE

Nie ważne czy jedziemy samochodem, czy komunikacją publiczną (pociąg, autobus, samolot) zabieramy ze sobą ulubione przekąski dla dziecka. U nas hitem są ostatnio najzwyklejsze flipsy i herbatniki. Obowiązkowo mamy ze sobą wodę i musy w tubce (polecamy dostępne w Lidlu DAY UP), a także świeże owoce i warzywa np winogrona i małe pomidorki.
Jeśli wybieramy się w podróż samochodem i czeka nas dłuższa trasa, po drodze niezbędne są przerwy. Gdy pogoda sprzyja to zamiast przerwy na stacji benzynowej zatrzymujemy się na leśnym parkingu i robimy mały piknik! Frajda nieziemska!
 .

UBRANIE W CZASIE DROGI

O ile w autobusie, samolocie czy pociągu sprawa jest dość prosta. O tyle jadąc autem warto zwrócić uwagę na to jak i w czym będziemy przewozić nasze maluchy.
Przede wszystkim ubranie musi być wygodne, nie krępujące ruchów i odpowiednie do temperatury. 
 .
Należy pamiętać, że zimą NIE powinno się przewozić dzieci w fotelikach w kurtkach! Aby pasy chroniły nasze dzieci muszą być odpowiednio napięte. Gruba kurtka znacznie obniża stopień bezpieczeństwa przewożonego dziecka. Nie ważne jakiej klasy mamy fotelik. Siły, które działają na fotelik w czasie gwałtownego hamowania czy zderzenia powodują,  że kurtka czy kombinezon traci swoją objętość i powstaje dodatkowa przestrzeń między dzieckiem, a pasem. W czasie zderzenie może to doprowadzić do wyśliźnięcia się dziecka z pasów fotelika!
.

CZYM ZAJĄĆ DZIECKO W CZASIE DROGI?

W większości przypadków podróżujemy samochodem. Martynka podróżuje autem dość dużo od pierwszych miesięcy więc jest przyzwyczajona do tego, że w samochodzie należy siedzieć przypiętym w pasach fotelika. Całą drogę siedzi spokojnie. W autobusie czy samolocie sprawa nieco bardziej się komplikuje. Z racji, że zwykle dziecko w tym wieku siedzi u rodziców na kolanach to nasza Mała, wiedząc że nie jest ograniczone pasami zaczyna się kręcić i wędrować między fotelami. Jednak 4h podróż samolotem do Hiszpanii i mnóstwo godzin spędzonych w różnorakich autobusach przeżyliśmy bez większego problemu 😉
 ..
W czasie drogi zwykle śpiewamy, opowiadamy sobie co widzimy za oknem, czytamy książeczki. To naprawdę potrafi zająć ją na długo! Warto zaopatrzyć się w książeczki obrazkowe. U nas na tym etapie świetnie sprawdzała się też KSIĘGA DŹWIĘKÓW. Zawsze staramy się by drzemka wypadała w czasie drogi. Elektronikę zostawiamy na stany wyjątkowo głębokiego kryzysu. Na co dzień Martyna nie ogląda bajek ale miłością bezgraniczną darzy Maszę i Niedziedźa. Bajka na telefonie czy książka z jej przygodami potrafi zażegnać największy kryzys! 😉
 .

WÓZEK, CHUSTA, NOSIDEŁKO?

Martyna coraz więcej wędruję na własnych nogach, ale też szybko się męczą. Także nawet na krótki wypad do pobliskiego parku  zabieramy ze sobą wózek bądź nosidełko. Inaczej będziemy skazani na noszeni tych kilku kilogramów szczęścia na rękach!
 .
Do momentu gdy Mała skończyła około 10 miesięcy korzystaliśmy z chusty. Przed zakupem sporo czytaliśmy na ten temat.  Pożyczyliśmy chustę od znajomych na kilka dni by sprawdzić czy to dla nas. Czy będziemy umieli się zamotać i co najważniejsze czy mała będzie chciała być zamotana. W końcu wydatek to nie mały. Zdecydowaliśmy się na chustę tkaną NATIBABY. Nie żałujemy, sprawdziła się idealnie! 
 .
Teraz w czasie górskich wędrówek, wizyt w muzeum  czy innych miejscach kiepsko dostępnych dla wózka korzystamy głównie z nosidełka. Wybór na rynku jest ogromny. Dla nas szalenie istotna była pozycja dziecka  i odpowiednie ułożenie bioderek. Dlatego zdecydowaliśmy się na nosidełko TULA. Jest łatwe w obsłudze, można nosić dziecko zarówno na brzuchu jak i na plecach, a co najważniejsze zapewnia odpowiednią pozycję i dobre podparcie bioderek.
 .
Góry z dzieckiem
.
Pomimo, że chusta i nosidełko nam nie straszne to jednak bez wózka ani rusz. Pierwszy wózek z którego korzystaliśmy to 3 w 1 Mutsy Urban Rider. Jest pancerny, niczym samochód terenowy. Na dużych pompowanych kołach. Idealny na zimowe warunki, do lasu i na krzywe trójmiejskie chodniki 😉 Poradził sobie nawet zimą w drodze nad Morskie Oko.
.
Góry z dzieckiem
.
Jednak przed tegorocznym urlopem i wizją zabrania wózka ze sobą do samolotu, zdecydowaliśmy się na inny model Mutsy – NEXO. Składa się do naprawdę małych rozmiarów, jednocześnie jest wygodny do prowadzenia i dla dziecka. Na zaśnieżone chodniki się nie nadaje ale był to strzał w 10!
Małpom na Gibraltarze też się podobał 😉
.
Gibraltar z dzieckiem
.

SEN

Wielu rodziców obawia się, że dziecku w nowym miejscu będzie trudno zasnąć. Jeśli jedziemy samochodem zawsze zabieramy ze sobą łóżeczko turystyczne. Gdy jedziemy komunikacją – pytamy o jego dostępność na miejscu. Ku naszemu początkowemu zaskoczeniu okazało się, że jest ono dostępne nie tylko w hotelach ale i w wielu kwaterach prywatnych. Obowiązkowo zabieramy ze sobą ulubioną przytulankę i kocyk!
.
Łóżeczko turystyczne dla dziecka
.
Ograniczenia, które pojawiają się w kwestii podróżowaniu z dziećmi są w naszej głowie. W dużej mierze to od naszego nastawienia zależy powodzenie wyprawy. W codziennym życiu, które toczy się wokół pracy, zakupów i obowiązków domowych ciężko poświęcić nam 100% uwagi sobie na wzajem. Wspólne wyjazdy, krótkie jednodniowe wypady pomagają w zbudowaniu trwałych, dobrych relacji. Sprawiają, że wspólnie spędzony czas pozostanie na długo w naszej pamięci. Zdjęcia za to będą fantastyczną pamiątką.
 .
góry z dzieckiem
Góry jesienią
 .
Hel z dzieckiem
Hel, wiosną
 .
Kaszuby z dzieckiem
Jezioro latem
 .
warszawa, muzeum etnograficzne dla dzieci
Październikowa Warszawa

.Samolotem z dzieckiem.
Zajrzyjcie też do naszego wpisu podróże z dzieckiem 0-12 miesięcy.
.