WŁOCHY, CINGUE TERRE

Ostatnio jesteśmy dość monotematyczni i ciągle zachwalamy Wam Hiszpanie. Postanowiliśmy jednak pokazać inny zakątek Europy do którego warto zajrzeć chociaż na chwile.  Włoskie Cingue Terre oczarowało nas totalnie zobaczcie dlaczego!

.
Jak tu trafiliśmy? Przypadkiem!

Z Polski do Bergamo latają tanie linie. Bilety można kupić w naprawdę niezłych cenach! Taniej wyszło nam dolecieć do Bergamo w dwie strony niż pojechać pociągiem do Zakopanego ☺ Na miejscu mieliśmy odebrać zarezerwowany wcześniej samochód i udać się w okolicę malowniczego jeziora Como. Niestety okazało się, że włosi nie uznają naszej karty kredytowej. Dlaczego? Nasza karta kredytowa nie ma wypukłych cyfr. Nie można było też dokonać płatności inną kartą niż tą, której dokonano rezerwacji. Z podobnymi problemami spotkaliśmy się też w innych państwach np. w Austrii gdzie nie mogliśmy zapłacić kartą debetową za zakupy, ze względu na to, że miała ona wypukłe cyfry. Wybierając się za granicę warto sprawdzić czy wasza karta kredytowa ma wypukłe cyfry, a debetowa ich nie ma.

.
Do rzeczy jednak.

Na początku lekka panika! Co teraz?! Wszystko mieliśmy opracowane z założeniem poruszania się samochodem. Ogarnęliśmy się jednak szybko. Sprawdziliśmy dostępne dla nas opcje komunikacji i ruszyliśmy pociągiem w stronę przepięknego Cingue Terre.
 .
WŁOCHY, CINGUE TERRE
 
.
Naszą bazą wypadową była miejscowość La Spezia, położona w południowej Ligurii, na Włoskiej Riwierze. Sama w sobie nie jest specjalnie urokliwa. To typowe miasto portowe, przemysłowe. Znajdziemy tu deptak nadmorski, dużą marinę i port, a także całkiem ładne centrum i targ na który polecamy zajrzeć. Znajdziemy na nim owoce, warzywa, ryby, sery czy wędliny.
 .
WŁOCHY, CINGUE TERRE
 .

Jakie atuty ma La Spezia? 

  • względnie przystępne ceny za nocleg;
  • węzeł komunikacji kolejowej;
  • znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów od CINGUE TERRE.
 .
Cingue Terre to 5 niezwykle malowniczych miasteczek (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore) położonych nad morzem na stromych klifach. Są wciśnięte między góry, a morze. Wszystkie miejscowości wchodzą w skład Parku Narodowego “Pięć Lądów” i są wpisane na listę UNESCO.
Wybraliśmy się w październiku. Wczesna jesień to świetny okres na wizytę we Włoszech. Temperatura oscylowała w granicach 15-20 stopni. Na zwiedzanie w sam raz! Nie było tłumu turystów, więc mieliśmy okazję poczuć klimat małych włoskich miasteczek.
 .
Znajdziecie tu małe, kolorowe domki, niegdyś zamieszkałe głównie przez rybaków. Domy ułożone są w swego rodzaju wielopoziomowe tarasy. Najstarszym miasteczkiem CINGUE TERRE jest Monterosso, które jednocześnie jest najdalej wysuniętym miasteczkiem na zachód. Wzdłuż całego miasteczka ciągnie się piaszczysta plaża (duża jej część jest płatna). W Monterosso znajdziemy wieżę Aurorę, zamek i dzwonnicę kościoła św. Jana. Najmniejszą miejscowością Cingue Terre jest Corniglia. Zobaczymy tu gotycki kościół św. Piotra. Miasteczko to znane jest z lodów przygotowanych z lokalnego miodu! Vernazza – tu z kolei warto zajrzeć do zamku Doria, kościoła św. Małgorzaty Antiocheńskiej czy kaplicy św. Marty. Jest tutaj nieduża piaszczysta plaża i kamieniste wybrzeże. Z kolei między Riomaggiore a Manarolą biegnie malownicza ścieżka Via dell’Amore. Droga biegnie wzdłuż skalistego wybrzeża. Wzdłuż całej trasy zakochane pary zostawiają kłódki. Jak przystało na Włochy to miasteczka te słyną z wytwarzanego z nich wina. Każda z miejscowości jest nieco inna, warto więc zajrzeć do każdej z nich chociaż na chwile.
 .
WŁOCHY, CINGUE TERRE
.
WŁOCHY, CINGUE TERRE
.
Na pionowych zboczach zobaczymy też uprawy winorośli, cytryn i drzewek oliwnych.
. .

Zwiedzanie Cingue Terra

Polecamy skorzystać z oferty rejsów promem. Kupiliśmy bilet dzięki któremu mogliśmy w każdym miasteczku wysiąść, zwiedzić, a następnie wsiąść z tym samym biletem na następny prom. Miasteczka Cingue Terre od strony wody wyglądają niezwykle malowniczo! Wybierając tę opcję nie dostaniemy się do miejscowości Cornigli (brak dostępu do wybrzeża).
 .
Z La Spezi można wybrać się również pociągiem. Linia kolejowa przebiega przez wszystkie miejscowości z La Spezi do Genui. Wybierając tą opcję dużą część drogi spędzimy wówczas w tunelach wydrążonych w skale! Najlepiej wykupić bilet całodzienny i dowolnie przemieszczać się między miasteczkami (w sezonie pociągi kursują co około 20 minut). Aktualny rozkład można sprawdzić na stronie cinqueterre.eu.com.
 .
Odradzamy za to wycieczkę samochodem. Drogi są kręte i z dala od wybrzeża, więc nie wiele zobaczymy, a stracimy mnóstwo czasu.
 .

Co polecamy w czasie pobytu w Cingue Terre?

Spróbować prawdziwą włoską pizzę! Wybierając lokal uważnie patrzcie na ceny. Zwykle osobno jest podana cena za danie, osobno za obsług. W praktyce oznacza to, że biorąc jedną pizzę na dwie osoby za 5 euro zapłacimy 5 euro + np 2,5 euro od osoby za obsługę!
 .

Na co należy uważać?

Jeśli planujecie wypożyczyć auto, to weźcie pełny pakiet ubezpieczenia. Trochę się już rozbijaliśmy po Europie samochodem, ale o włochach za kółkiem nie mamy dobrego zdania. Także po powrocie do domu zgodnie stwierdziliśmy, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i że cieszymy się że poruszaliśmy się na miejscu komunikacją (choć nie należy ona do najtańszych). Ruch na autostradach jest naprawdę duży, a w przypadku małych miasteczek i wąskich uliczek trzeba się przygotować na korki.
.

Kiedy jechać?

Planując wyjazd warto wziąć pod uwagę, że sezon trwa tutaj w zasadzie od początku marca do końca października. Na niższe cenny (zwłaszcza noclegów) możemy liczyć np w listopadzie.
 .WŁOCHY, CINGUE TERRE
.

.

Informacje praktyczne:

Jeśli wybieracie się autem to polecamy zajrzeć na stronę autostrade.it/ Znajdziecie tam informacje na temat obowiązujących cen za poszczególne odcinki autostrady.
.
Noclegi w Cingue Terre są abstrakcyjnie drogie. Dlatego warto zatrzymać się w okolicznych miejscowościach. Polecamy La Spezię jako bazę wypadową. Jest bardzo dobrze skomunikowana ze wszystkimi 5 miasteczkami.
.
Warto wybrać się tu poza szczytem sezonu turystycznego. Inaczej musimy się liczyć z możliwością stratowania przez, którąś z licznych wycieczek.
 .
WŁOCHY, CINGUE TERRE

.WŁOCHY, CINGUE TERRE

 .
Podobało się Wam? Jeśli tak to zapraszamy częściej!