WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS, MARBELLA

W czasie ostatniego urlopu, który mieliśmy okazję spędzić w Hiszpanii na Wybrzeżu Costa Del Sol, staraliśmy się zobaczyć jak najwięcej. Każdego dnia odwiedzaliśmy kolejne miejscowości. Pierwszą z nich była Malaga. Następnego dnia wybraliśmy się do Mijas i Marbelli.

.

Mijas to niewielkie miasteczko położone na południe od Malagi. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek położonych na Półwyspie Iberyjskim. 
Z Fuengiroli do Mijas jest zaledwie 8km. Bez problemu można dostać się tutaj autobusem w niecałe 30 minut.
.
WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS

.
Czym urzekło nas Mijas:

Dzięki temu, że położone jest na zboczu, w bezpośrednim sąsiedztwie gór nie znajdziemy tu drapaczy chmur. Są za to niewielkie klimatyczne uliczki z niską zabudową, z charakterystycznymi białymi fasadami.
 .
WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS
.
WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS

.WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS

 .
Z racji swojego położenia, praktycznie przez cały rok utrzymuje się tutaj bardzo dobra pogoda. Co potwierdzamy i zazdrościmy mieszkańcom! My odwiedziliśmy Mijas na przełomie października i listopada. Podczas gdy w Polsce panowała deszczowa aura i temperatura w granicy 0 stopni, na hiszpańskim wybrzeżu Costa Del Sol temperatura oscylowała w granicach 20-24 stopni.
 .
WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS

.WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS

 .
WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS

.
W Mijas znajdziemy mnóstwo małych sklepików z regionalnymi wyrobami. Szczególnie dużo jest wyrobów skórzanych.
.
Ponoć miasteczko słynie z oślich taksówek, które stanowią jeden z najważniejszych symboli miasta. Nam jednak nie było dane spotkać żadnego osła, poza mosiężnym znajdującym się na przeciw przystanku autobusowego przy informacji turystycznej. Za to w gotowości czekały konne dorożki. Brak osłów być może związany był z faktem, że odwiedziliśmy Mijas poza sezonem, w dodatku w godzinach przedpołudniowych.
.
Miasto wyglądało jakby dopiero bardzo powoli budziło się do życia. W czasie przemierzania małych uliczek widzieliśmy jak otwierają się kolejne stoiska i sklepiki.. a że turystów było naprawdę niewielu to i cały proces wybudzania się miasta trwał dość długo ☺☺

.
WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MIJAS

.

Jak w każdej odwiedzonej przez nas miejscowości nie zabrakło również placu zabaw. Jesteśmy naprawdę pod ich ogromnym wrażeniem. Nawet 1,5 roczny maluch bez problemu znajdzie atrakcje dla siebie.

 .

.
Co jeszcze znajdziemy w Mijas?

  • Arenę walki byków;
  • Charakterystyczne niebieskie donice wypełnione kwiatami;
  • Najmniejszą na świecie wytwórnię czekolady, która używa tylko naturalnych składników;
  • Sanktuarium Virgen de la Peña czyli kaplica wydrążona w litej skale;
  • Muzeum Miniatur, które w swojej kolekcji ma około 360 eksponatów, między innymi Ostatnią Wieczerzę odwzorowaną na ziarenku ryżu!
.
Mijas to idealne miasteczko do odwiedzenia gdy mamy do dyspozycji pół dnia. Także nie chcą tracić czasu, który na urlopie upływa stanowczo za szybko wybraliśmy się do położonej w odległości ok 40 km od Fuengiroli Marbelli (czas potrzebny na przejazd autobusem około godziny).
.


Marbella 

to najbardziej znany kurort na Wybrzeżu Costa Del Sol. Uważane jest za miasto stworzone dla sławnych i bogatych. Ponoć to właśnie tu przyjeżdżają by się pokazać i zabawić. Miasto kasyn i multimilionerów, a także luksusowych jachtów 😉 Marabella ma najwyższy w Europie dochód na jednego mieszkańca. Jest na drugim miejscu w Europie (za Londynem) gdzie sprzedaje się najwięcej Rolls-Roysów w Europie.
.
WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MARBELLA

.WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MARBELLA .
Marbella to przede wszystkim przepiękne plaże, ale nie tylko. Zaglądając na stare miasto znajdziemy charakterystyczne wąskie uliczki, małe sklepiki i butiki, a także klimatyczne restauracje i kafejki. Ceny są tutaj zdecydowanie wyższe, w porównaniu do innych miejscowości.
.

WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MARBELLA
.

Idąc wzdłuż deptaku co parę metrów znajdziemy piaskowe budowle. Niektóre naprawdę robią wrażenie! Przy budowlach często siedzi ich twórca czekać na jakieś drobne wynagrodzenie za swoją pracę 😉

.WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MARBELLA

.
Centralnym punktem starego miasta jest Plac Pomarańczy.
Szczerze mówiąc czytając o nim przed wizytą w Marbelli spodziewaliśmy się czegoś bardziej okazałego. W rzeczywistości jest to plac z drzewkami pomarańczy. Nie duży, nie wyróżniający się specjalnie na tle innych miejsc tego rodzaju.
.
 .WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MARBELLA
 .WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MARBELLA

 

.WYBRZEŻE COSTA DEL SOL, MARBELLA

.

Będąc w Marbelli warto zajrzeć na starówkę, nadmorski deptak i do portu gdzie znajdziemy okazałe jachty. Jednak nie umieścilibyśmy tego miasta na liście koniecznych do odwiedzenia w czasie tygodniowego pobytu w Andaluzji.

.