Jak spakować się na wyjazd z dzieckiem (0-3lata)?

Niedawno na naszym facebookowym profilu zapytaliśmy Was jak pakujecie się na rodzinne wyjazdy? Sami po sobie wiemy, że wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Na początku zabieraliśmy zdecydowanie za dużo! Zdarzyło nam się też przesadzić w drugą stronę.

.

Jednak z wyjazdu na wyjazd doszliśmy już do całkiem niezłej wprawy. Także dziś przygotowaliśmy listę rzeczy niezbędnych do zabrania na wyjazd z dzieckiem w wieku 0-3 lata. Ilość i rodzaj zabieranych rzeczy zmienia się oczywiście w zależności od charakteru wyjazdu, jego długości czy pory roku ale spora ich część pozostaje niezmienna!

 .
Poniżej możecie pobrać gotową listę rzeczy do zabrania dla dzieci w wieku 0-3 lata z podziałem na pory roku.
 .

POBIERZ LISTĘ RZECZY DO ZABRANIA

.

Dokumenty

Niezależnie czy wybieramy się na weekendowy wyjazd czy dwutygodniowy urlop zawsze zabieramy ze sobą dokumenty wszystkich członków rodziny. Ważne! Przed wyjazdem sprawdźcie datę ich ważności. Dodatkowo warto zabrać ze sobą (zwłaszcza przy zagranicznych wyjazdach) kopie dokumentów. W razie ich zagubienia/kradzieży ułatwi nam to ewentualne wyrobienie nowych.
.

Elektronika

Telefon i ładowarka. Bez tego chyba już nikt się z domu nie rusza 😉 Warto pomyśleć też nad power bankiem. Mi zwykle telefon rozładowuje się w najmniej odpowiednim momencie. Całkiem niedawno przekonałam się do tego niepozornego urządzenia i dołączył on do rzeczy, które zabieram ze sobą zawsze!
Aparat – niby w telefonie też jest ale jeśli planujecie mięć zdjęcia nie tylko w wersji elektronicznej ale i w wersji papierowej to warto jednak zabierać ze sobą aparat, bo różnica w jakości zdjęć nadal jest znacząca!
Tablet/laptop – zabieramy ale nie zawsze. Zależy gdzie jedziemy, na jak długo i co mamy w planach.
.

Zdrowie

Odkąd podróżujemy z córką zawsze zabieramy ze sobą książeczkę zdrowia i podstawowe leki (środki przeciwgorączkowe, woda morska, termometr). Przy wyjazdach zagranicznych wyrabiamy kartę EKUZ, często wykupujemy też dodatkowe ubezpieczenie. Więcej na temat tego na co warto zwrócić uwagę pisaliśmy w poście POLAK ZA GRANICĄ.
.

Ubrania

Na weekendowe wypady zabieramy tyle sztuk ile dni spędzamy poza domem plus 2-3 sztuki na zapas. Natomiast przy dłuższych wyjazdach zabieramy rzeczy niezbędne na 5 dni i pierzemy na miejscu, tak by nie zabierać połowy szafy z domu 😉

.

Kosmetyki 

Nie oszukujmy się, kosmetyki zajmują dużo miejsca! Dlatego przelewamy kosmetyki do mniejszych pojemniczków. W drogeriach można kupić bez problemu zestaw przezroczystych pojemników podróżnych za parę złoty.
Obowiązkowo zabieramy ze sobą zawsze mokre chusteczki i pieluchy, tak by wystarczyły na cały wyjazd. Wiemy, że pieluchy można kupić wszędzie i nie ma potrzeby brania na zapas ale my nie eksperymentujemy z nieznanymi markami, bo swego czasu mieliśmy spory problem. Także aby nie zafundować sobie dodatkowych atrakcji na wyjeździe, tu akurat trzymamy się tego co sprawdzone 😉
.

Zabawki

Zabieramy niezbędne minimum. Ulubioną przytulankę, książeczki do czytania, książeczkę z naklejkami. Warto dobrze przemyśleć ile i jakie zabawki zabieramy. Nie ma sensu brać ich zbyt dużo. Na miejscu zawsze jest coś ciekawego, a dzień zwykle wypełniony jest zajęciami, więc czasu do zagospodarowania nie zostaje dużo.
 .

Jedzenie

Zawsze zabieramy ze sobą jedzenie na drogę by uniknąć nerwowego poszukiwania sklepu, gdy małą dopadnie nagły głód;) Zwykle są to: woda, musy w tubce, flipsy, owoce i warzywa (małe pomidorki, ogórki). Ostatnio naszym hitem są owocowo-jogurtowe musy DAY Up, które mają naprawdę fajne składy i jogurty BAKOMA BIO. Staramy się mieć w torbie łyżeczkę i nożyk. Natomiast nie zabieramy ze sobą słoiczków z jedzeniem na cały wyjazd. Zawsze znajdujemy coś na miejscu. Czasem zabieramy ze sobą coś na pierwszy dzień.
 .

Akcesoria dziecięce

Na wyjazdy zarówno te weekendowe jak i dłuższe obowiązkowo zabieramy wózek + chustę/nosidełko. W pierwszych miesiącach korzystaliśmy z chusty tkanej Natibaby. Gdy mała podrosła zamiast chusty zaopatrzyliśmy się w nosidło Tuli. Jedno i drugie polecamy! Pamiętajcie, żeby zawsze zabierać ze sobą folię przeciwdeszczową do wózka. My wybraliśmy się kiedyś na weekend do Warszawy i nie zabraliśmy jej ze sobą, a że deszcz nie odpuszczał byliśmy zmuszeni dokonać szybkiego zakupu.
Łóżeczko turystyczne – do tej pory to stałe wyposażenie naszego bagażnika w aucie. Warto zapytać czy w miejscu do którego się wybieracie udostępniają łóżeczko dla dziecka. Coraz więcej miejsc poszerza swoją ofertę zapewniając udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi.
 .

Inne

  • smoczek
  • butelka + mleko
  • termos (zabieramy w nim wrzątek do przygotowania mleka)
  • kocyk
  • igła i nitka
  • plecak na podręczne rzeczy
  • mapa + przewodnik
 
Co jeszcze zabieracie ze sobą?

.

Podróże z dzieckiem 0-12 miesięcy
Podróże z dzieckiem 12-24 miesiące
Przydatne gadżety w podróży i na spacerze
Jak się przygotować do długiej podróży samochodem
Podróż pociągiem z dzieckiem