Ronda, Andaluzja, Hiszpania.

Ronda to nieduże acz niezwykle urokliwe miasteczko w Hiszpańskiej Andaluzji. Znajdujące się na zachodzie prowincji Malaga. Jedna z najstarszych miejscowości Hiszpanii. Obok Sewilli i Granady jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Andaluzji. Dlatego gdy planowaliśmy urlop na wybrzeżu Costa Del Sol, Ronda jako jedna z pierwszych znalazła się na liście miejsc, które chcieliśmy odwiedzić!

.
Ronda, Andaluzja, Hiszpania

.
Czym wyróżnia się Ronda na tle innych?

Swoim położeniem, leży  bowiem pomiędzy wąwozem El Tajo, nad którym przechodzi XVIII wieczny most Puente Nuevo. Ronda została zbudowana na liczącym ponad 700m płaskowyżu!

 .
Ronda, Andaluzja, Hiszpania
 .
Do Rony dojechaliśmy miejscowym autobusem. Co prawda komunikacja w Hiszpanii do najtańszych nie należy, ale siatka połączeń jest na tyle dobrze rozwinięta, że dla nas był to najdogodniejszy sposób poruszania się po Andaluzji. Jadąc z Malagi na podróż musimy przeznaczyć około 2h. Po drodze czeka na nas mnóstwo zakrętów, podjazdów, zjazdów i jazda wzdłuż urwiska. Także dla tych, którzy ciężko znoszą podróże w takich warunkach może być to nie lada wyzwanie 😉

.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy standardowo od wizyty w Informacji Turystycznej. Z dworca autobusowego trzeba się kawałek przejść ale po drodze są oznaczenia, którędy należy iść. Mijając informację i idąc dalej za tłumem trafimy na pierwszy punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

 .
Ernest Hemingway jako wielki fan walk byków, oglądał je na tutejszej arenie, a o Rondzie pisał:

Całe miasto, jak okiem sięgnąć, nie jest niczym innym, jak romantyczną kulisą teatralną.

Ronda uważana jest za kolebkę korridy.

Znana jest właśnie z jednej z najstarszych w Hiszpanii areny walk byków, bowiem stąd właśnie wywodzi się współczesna forma corridy. W tutejszej Plaza de Torros można zobaczyć arenę, stajnie oraz muzeum poświęcone walkom byków (Museo Taurino).
 .
Pomimo, że walki byków wzbudzają wiele kontrowersji nawet wśród rodowitych Hiszpanów, to są  one organizowane do dziś. Przeciwnicy korridy twierdzą, że to nic innego jak torturowanie zwierząt, natomiast zwolennicy upatrują  w niej sztukę, która łączącą w sobie niesamowitą choreografie, kostiumy i muzykę. Zawód torreadora cieszy się dużym uznaniem, najsłynniejsi stają się celebrytami, a Ci którzy zginęli na arenie nierzadko mają swoje pomniki.
 .
W Pampelunie w lipcu co roku organizowana jest gonitwa byków na ulicach miasta, natomiast same walki byków są bardziej popularne w południowej Hiszpanii, w tym w Andaluzji. Na początku września w Rondzie odbywa się wielka fiesta Feria de Pedro Romero, w czasie której odbywa się seria pokazowych walk oraz konkursów (Corridas Goyescas). Co ciekawe rząd Kanaryjski zabronił organizacji walk na Teneryfie, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote.
 .
Ronda, Andaluzja, Hiszpania.
.
Ronda, Andaluzja, Hiszpania.

.
Co sprawia, że ta niewielka miejscowość przyciąga do siebie tłumy turystów:

 • niezwykłe położenie
 • malownicze krajobrazy i niezwykła atmosfera miasta
 • zabytki będące dziełem cywilizacji muzułmańskiej:
  -urokliwy plac Plaza Duquesa de Parcent
  -znajdując się przy nim gotycki kościół Iglesia de Santa María la Mayori
  -Casa del Rey Moro -dom arabskiego króla
  i chrześcijańskiej:
  arena walk byków Real Maestranza de Caballería (jedna z najstarszych i najznakomitszych na terenie Hiszpanii).
  .
Ronda, Andaluzja, Hiszpania.
.
Ronda, Andaluzja, Hiszpania.

.
O czym warto pamiętać wybierając się do Rondy?
O wygodnych butach! Bowiem czeka nas spacer stromymi ścieżkami i uliczkami. Nie zabraknie też wielu schodów i kostki brukowej.
.

Ronda, Andaluzja, Hiszpania.
.
Ronda, Andaluzja, Hiszpania.
.
Ronda, Andaluzja, Hiszpania. .
Ronda, Andaluzja, Hiszpania.

.
Główne atrakcje Rondy:

 • Najstarsza i największa arena walki byków w Hiszpanii (Plaza de Toros);
 • Museo Taurino, w którym możemy podziwiać m.in. stroje toreadorów;
 • Łaźnie Arabskie (Banos Arabes);
 • Kolegiata Santa María la Mayor, która powstała z przebudowy meczetu;
 • Casa del Rey Moro – pałac władców Taify;
 • Most Puente Nuevo łączący dwie części miasta.
  . . 

Jeśli wybieracie się na południe Hiszpanii, to zajrzyjcie koniecznie! My polecamy przede wszystkim wybrać się na spacer urokliwymi uliczkami by poczuć niesamowitą atmosferę miasta.
.