Geografia dla dzieci

Wakacje już się rozpoczęły. Nie ważne jak daleko jedziemy. Czy wybieramy się na drugi koniec świata czy do pobliskiego parku. Możemy urozmaicić wspólnie spędzany z dzieckiem czas sięgając po książki. W tym poście zebraliśmy różnego rodzaju publikacje około podróżnicze dedykowane dla dzieci. Tym razem tych nieco starszych. Dzienniki podróży, przewodniki czy książki z zadaniami. Wszystko co może się przydać małym odkrywcom. Nie musicie wybierać się nigdzie daleko by sięgnąć po jedną z nich. Dziennik wypraw może dokumentować Waszą codzienność, a przewodnik być wspaniałą okazją do podróży palcem po mapie i poszerzania wiedzy malucha.

 .

Dzienniki podróży 

1. Mój dziennik podróży od wydawnictwa Bezdroża
Nieduży, poręczny format. Bez problemu zmieści się w dziecięcym plecaku. Dedykowany dla dzieci w wieku 5-10lat. Można dokupić podróżnicze wycinanki. Jak do tej pory dostępne są:
  • Kraków i Wieliczka, Tatry i Pieniny, Wybrzeże Bałtyku,  Warmia i Mazury, południowe Podlasie i Suwalszczyzna, Bieszczady
  • Rzym i Włochy, Costa Brava i Barcelona, Kreta, Wybrzeże Bułgarii, Wyspy Kanaryjskie, Sycylia, Portugalia, Costa Blanca i Alicante, Majorka, Słowacja, północna Praga i Czechy, Paryż, Wybrzeże Chorwacji, Londyn
Zarówno dziennik jak i wycinanki są dostępne na stronie wydawnictwa.

 .
2. Podróżowniki od wydawnictwa Mac. Określenie kreatywne pamiętniki z podróży jest bardzo trafne. Przeznaczone dla dzieci od 6 lat. Dostępny jest podróżownik uniwersalny, a także dotyczący Świętokrzyskiego, Karkonoszy i Kotliny Kłodzkiej, Tarty i Pieniny, Warmii i Mazur, Wybrzeża Polski, Chorwacji, Turcji, Włoch, Grecji i Egiptu. Podróżowniki to kopalnia ciekawostek i interesujących zadań. To w zasadzie połączenie dziennika z podróży, przewodnika i książki z zadaniami.
.
3. Podróżnik – zeszyt wspomnień. – to dziennik, w którym dzieci mogą zapisywać wspomnienia z wakacji, wycieczki szkolnej czy długiego weekendu, aby po latach mogły wrócić pamięcią do swoich wspomnień z wyjazdów. Na każdy wyjazd przeznaczone są 4 strony.
W poszczególnych polach dzieci uzupełnią daty wyjazdu i imiona uczestników. Opiszą miejsce wyjazdu i czego się nauczyły się. Warto, aby zanotowały zasady nowopoznanej gry, by móc się w nią pobawić również podczas kolejnej wyprawy a także zapisały najlepsze powiedzenia i dowcipy, które wszystkich śmieszyły.
Dość drogi w porównaniu do innych publikacji tego typu, ale z drugiej strony ma dokumentować wiele wyjazdów.
.
 .
.
Dziennik podróży można oczywiście wykonać własnoręcznie. Wystarczy zeszyt, klej, długopis i kredki. Na pewno będzie to wspaniała pamiątka!

Książki z zadaniami

1. Seria Kolorowy portret miasta wydawnictwa Olesiejuk – my mamy część o Gdańsku. W sprzedaży dostępne są również: Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław.
Bardzo fajna seria. Zbiór zadań, ciekawostek i rysunków do pokolorowania. Na poszczególnych stronach autorka zapoznaje czytelnika z najbardziej charakterystycznymi symbolami, miejscami i zwyczajami poszczególnych miast. Wszystkie zadania są podwójne.
.
.
2. Klub małych podróżników wydawnictwa Olesiejuk. Dostępne są trzy części: Podróże dookoła Polski, Świata i Historia Polski. Książka to swego rodzaju zaproszenie to podróży. Dzięki tej książce dzieci poznają geografię, przyrodę i wiele ciekawostek. Mnóstwo różnorodnych zadań dla dzieci od 4 lat.
 .
 .
3. Mój atlas z naklejkami  wydawnictwa Olesiejuk. Chyba nie ma dziecka, które nie lubi naklejek 😉 Dostępny jest atlas Europy, świata i zwierząt.
 .
4. Gdy rodzice byli dziećmi wyd. Mac. Nie ma charakteru strictepodróżniczego ale jakoś wpisuje się w nasz gust. Przyda się i w podróży i w deszczowy dzień w domu.
Gdy rodzice byli dziećmi to sentymentalna podróż do krainy cudownego dzieciństwa i wspaniałej zabawy. Seria składająca się z 6 książek przeznaczona jest dla dzieci, ich rodziców… i rodziców rodziców! Zawiera wiele ciekawych zadań, gier i zabaw, które nie tylko spodobają się najmłodszym, lecz także sprawią, że rodzice oraz dziadkowie powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa.
.
.
5. Brulion zabaw w podróży od wydawnictwa Wilga. W środku całe mnóstwo łamigłówek, zadań i zabaw które znamy z naszego dzieciństwa. Nie są to może specjalnie odkrywcze zabawy, bo te doskonale nam znane m.in kółko i krzyżyk. Za to podane w fajnej formie. W sprzedaży jest również Brulion zabaw dla każdego i Brulion zabaw podwórkowych dla każdego.
 .

 

Przewodniki
1. Kierunek Polska wydawnictwa Zielona Sowa. Przewodnik turystyczny skierowany do rodzin z dziećmi. Fajna, przyjemna grafika. Sporo ciekawostek. Napisane w przystępny dla dziecka sposób.
 .
 .
2. Bolek i Lolek zwiedzają Polskę od wydawnictwa Znak. Nie jest to typowy przewodnik. Bohaterowie kultowej bajki wyruszają w poszukiwaniu Smoka Wawelskiego odwiedzając po drodze wiele miejsc w Polsce, takich jak: Krzywy Las koło Gryfina, Gdańsk czy Warszawę. Piękne ilustrację z całą pewnością spodobają się nawet najmłodszym maluchom (my czytaliśmy z naszą dwulatką).
 .
 .
3. Przewodnik małego turysty (wesoły autobus, czyli podróże po Polsce) od Publicat. W środku znajdziecie opisy najciekawszych miejsc i zabytków dobranych pod kątem małych podróżników, ponadto ciekawostki i praktyczne porady.
 .
.

Atlasy

1. Atlas Miast od wydawnictwa Nasza Księgarnia. W atlasie zostało zilustrowanych 30 znanych i pięknych miast: Lizbona, Barcelona, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Praga, Budapeszt, Moskwa, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Warszawa, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj.
 .
.
2. Atlas Smaku – to kolejna ciekawa propozycja od wydawnictwa Olesiejuk. Krótko mówiąc to kulinarna podróż po świecie.
 .
 .
3. Atlas przygód zwierząt od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Tym razem świat poznajemy z perspektywy występujących na nim zwierząt.
 .
 .

Inne ciekawe książki około podróżnicze

1. Poradnik małego skauta (wszystko co musisz wiedzieć by przetrwać) od Publicat. W środku znajdziecie m.in jak spakować plecak, jak przejść przez jezdnię, jak tropić zwierzęta czy rozbić namiot.
.
 .
2. MAPY – Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata od wydawnictwa dwie siostry. Atlas ilustrowanych map z dawnych czasów. Przeglądając kolejne kartki wybierzecie się w niezwykłą podróż dookoła świata. 51 ogromnych map poprowadzi was przez 42 kraje i 6 kontynentów. Na każdej z nich znajdziecie niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki.
 .
 .
3. Mapownik czyli praktyczny kurs mazania po mapach – wydawnictwo dwie siostry. Blok kreatywnych zadań rysunkowych dla młodych odkrywców. Ciąg dalszy podróżniczej przygody zapoczątkowanej książką MAPY.
.

 

4. Z tatą w przyrodę od wyd. Multico. Bohaterami książki są Ida i Kacper oraz ich młodszy brat Jacuś, którzy wraz ze swym tatą ruszają na fantastyczne wyprawy przyrodnicze. W plenerze poznają tajemnice zwierząt, roślin i przyrody. Dowiecie się m.in: Które zwierzę zjada zimą swój dom? Dlaczego gęsi lecą w kluczu? Czy każda biedronka ma siedem kropek?
.
Nie są to oczywiście wszystkie książki zaznajamiające dzieci z szeroko pojętą geografią, a jedynie te które gdzieś przy okazji wpadły nam w oko. Te które mieliśmy okazję wsiąść we własne ręce i przejrzeć/przeczytać.