Krzywy Las koło Gryfina

Kto śledzi nas na Instagramie ten wie, że wybraliśmy się na weekend do Szczecina. Dlaczego akurat do Szczecina? Z kilku powodów. Po pierwsze planujemy letnią wyprawę samochodową i przyzwyczajamy stopniowo naszą małą Agatkę do coraz dłuższych przejazdów samochodem. Po drugie w Szczecinie jest muzeum do którego chcieliśmy się wybrać od jakiegoś czasu. Po trzeci koło Szczecina jest las. Nie taki zupełnie zwykły, bo taki zwykły widzimy z okna w domu. Ten las jest niezwykły, a przynajmniej tak wyczytaliśmy w internecie czyli z wizytą w Krzywym Lesie koło Gryfina.

 .
Zgodnie z tym co twierdzi wujek google dojazd z Trójmiasta do Szczecina powinien był nam zająć około 4,5h. Niestety z racji na dwa poważne wypadki po drodze jechaliśmy 6h. Na miejscu byliśmy dużo później niż początkowo zakładaliśmy, więc piątkowy spacer niestety się nie odbył. Za to późny przejazd przez miasto zupełnie nas zaskoczy. Na ulicach było mnóstwo ludzi. Zupełnie odwrotnie niż gdy dwa lata temu spacerowaliśmy po Szczecinie za dnia. Mieliśmy wówczas wrażenie, że spacerujemy po opuszczonym mieście.
 .
Sobota. Szybkie śniadanie, no względnie szybkie. W końcu mamy dwójkę małych dzieci 😉 Co prawda tu musimy przyznać się bez bicia, że to nasza dwulatka zwykle jest pierwsza gotowa do wyjścia. Staje gotowa do wyjścia przy drzwiach i woła: “Jedziemy na wycieczkę.” Jeśli w ciągu paru minut nie jesteśmy gotowi zaczyna nas popędzać przynosząc nam buty do ubrania i powtarzając jak mantra  “Jedziemy na wycieczkę.”
 .
Popędzani przez córkę dzień zaczęliśmy od niezwykłego lasu, który znajduje się w odległości 40 km od Szczecina w miejscowości Nowe Czarnowo koło Gryfina.
Gdy czytaliśmy o Krzywym Lesie mieliśmy trochę inne wyobrażenie na jego temat. Słowo las trochę nas zmyliło, bo tak naprawdę naszym zdaniem jest to spora polana.
 .

Czym jest Krzywy Las i skąd się wziął?

Drzewa w Krzywym Lesie prawdopodobnie zostały posadzone w 1934 roku. Zamiast rosnąć pionowo w górę są wygięte w charakterystyczny łuk. Co ciekawe wszystkie pnie są wygięte w kształt litery C pod kątem około 90 stopni w kierunku północnym. Dookoła rosną zwykłe proste sosny, co może wskazywać, że to człowiek przyczynił się do powstania Krzywego Lasu.

Krzywy Las
.
Jak dotąd nie wyjaśniono do końca jak właściwie powstał las. Szacuje się, że drzewa obecnie mają około 80 lat. Ich kształt to raczej celowe działanie niż naturalna deformacja. Leśnicy, którzy badali las stwierdzili, że drzewa były celowo uszkodzone na początkowym etapie wzrostu. Jedni twierdzą, że drzewa zostały zdeformowane w czasie przejazdu czołgów w 1945 roku inni natomiast, że drzewa zdeformowano by wykorzystać je w przyszłości do budowy beczek, mebli itd.  Najbardziej prawdopodobne jest jednak teoria zakładająca, że małym drzewkom obcinano czubki tuż nad najniższą gałązką odchodzącą od pnia. Funkcję pnia przejmowała wówczas gałązka, która rosnąc kierowała się w kierunku światła.
 .

Ile jest tych drzew w Krzywym Lesie?

Około 100. Chociaż nam na oko to wydawało się, że góra 30 😉
.

.
Niezależnie od tego jak powstał ten las, nie da się ukryć, że jest to jedna z atrakcji województwa zachodniopomorskiego. Myśleliśmy, że Krzywy Las jest zdecydowanie większy. Początkowo byliśmy rozczarowani. Jednak po chwili zgodnie stwierdziliśmy, że to fajne miejsce. Dla nas okazał się być placem zabaw 😉
  .
Krzywy Las
Krzywy Las
To właśnie tutaj udało nam się zrobić pierwsze rodzinne zdjęcie, a chyba przyznacie że łatwe zadanie to nie jest?
Krzywy Las

 .

Będąc w okolicy zajrzyjcie. Pamiętajcie jednak, że w zasadzie jest to krzywa polana, stwierdzenie Krzywy Las jest naszym zdaniem nieco zbyt huczne. Można to potraktować jako dodatkową atrakcję będąc w okolicy, nie jako cel wyjazdu.

 .
Dzięki temu, że Martyna nas poganiała do wyjścia na miejscy byliśmy już chwile po 9.00. I dobrze, inaczej ciężko było by zrobić zdjęcia pustej polany. Gdy my chwile po 10.00 ruszaliśmy dalej zjechało się całkiem sporo osób. A o tym co jeszcze robiliśmy w Szczecinie opowiemy w następnym wpisie.
 .
Zawsze jadąc gdzieś dalej autem z dziećmi zabieramy ze sobą książkę do czytania. Tym razem zabraliśmy ze sobą Kierunek Polska i nowość w naszej domowej biblioteczce Bolek i Lolek zwiedzają Polskę.  Mali bracia wyruszyli w poszukiwaniu Smoka Wawelskiego i szukają go w całej Polsce zaglądając między innymi do Krzywego Lasu!
Bolek i Lolek zwiedzają Polskę.
.