Gdańsk na weekend (ECS)

Mieszkamy w Gdańsku od zawsze. Tak już przewrotnie bywa, że tematów z Gdańskiem w roli głównej do tej pory u nas za wiele nie było. Czas to jednak zmienić. Dlatego też dziś przychodzimy do Was z propozycją “Gdańsk na weekend z dzieckiem lub bez”.

Dzień zaczynamy od Europejskiego Centrum Solidarności. Nadal się dziwię, dlaczego dopiero teraz się tu wybraliśmy. Teraz już wiemy, że ECS to miejsce, którego nie można pominąć przy wizycie w Gdańsku. Ogrom, rozmach, nowoczesne wykonanie – naprawdę robi wrażenie!

Zerdzewiały budynek z zewnątrz, prezentuje się dość kontrowersyjnie. Wystarczy jednak zajrzeć do środka, a okazuje się, że to wszystko do siebie pasuje.

ECS Gdańsk

Koniecznie skorzystajcie z opcji wyporzyczenia audioprzewodnika, który dostępny jest w kilku wersjach językowych. To pozwoli Wam naprawdę dobrze i wartościowo spędzić czas w środku. Absolutne minimum to 2h.

ECS Gdańsk
.
ECS Gdańsk
/
Duża dawka historii przedstawiona w fenomenalny sposób. Na pewno wrócimy tu ponownie, bo z racji, że byliśmy z naszymi maluchami, to nie byliśmy w stanie przesłuchać i przeczytać wszystkich informacji. Mimo to spędziliśmy tu całe sobotnie przedpołudnie. Jest to jedno z miejsc, które odwiedzić trzeba! Tu trzeba być!
.
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
.
Każda sala robi piorunujące wrażenie. Narodziny Solidarności są tak przestawione, że można poczuć się jak świadek wydarzenia. Warto tu przyjść, by zobaczyć jak cięzkie były to czasy. By uzmysłowić sobie, że trzeba zrobić wszystko by takie czasy do nas już nie wróciły.
.
ECS Gdansk
.

Polska “Solidarność” to hasło znane chyba na całym świecie. Ważne, aby nie pozostało tylko hasłem znanym z historii. Solidarność to siła. Historia to pokazała. Warto o tym pamiętać na co dzień, nie tylko od święta.

Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)

Na parterze ECS znajduje się wydział zabaw, gdzie za dodatkową opłatą można zostawić dzieci (powyżej 5 roku życia) na czas zwiedzania (2h). Jest też bar, kawiarnia i sklepik z pamiątkami. Jeśli jeszcze tu nie byliście to wybierzcie się koniecznie!! Aktualny cennik znajdziecie na stronie ECS (z kartą do kultury jest zniżka!).

.
Pewnie gdzieś u Was pojawia się pytanie, czy takie muzeum odwiedzać z dzieckiem?
Wszystko zależy od wieku i temperamentu dziecka. Z niemowlakiem, który prawdopodobnie prześpi większą część czasu – na pewno tak. Z aktywnym dwulatkiem może być trudniej, ale nie jest to misja niemożliwa. Z tym że trzeba mieć na uwadze, że nie dacie rady przeczytać i skorzystać w 100% z tego, co muzeum chce Wam przekazać. Z nastolatkiem – zdecydowanie tak.
Po zwiedzeniu wystawy nie zapomnijcie wjechać na 6 piętro, gdzie znajduje się taras widokowy.
.
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
/
Do tej pory byliśmy w ECS 3 razy i cały czas mamy wrażenie, że w pełni nie udało nam się zwiedzić całości. Po części na pewno dlatego, że byliśmy z dziećmi. Raz mieliśmy okazję zwiedzać ESC z przewodnikiem, co dało nam trochę inne spojrzenie na całość. Wciąż jednak odczuwamy niedosyt. Także na pewno będzie czwarta wizyta, tym razem bez dzieci i z audioprzewodnikiem.
. .
Jeśli zgłodnieliście (tak jak my) to swoje kroki skierujcie w stronę ulicy Długiej. Zajrzyjcie w boczną uliczkę (pierwsza w prawo za Złotą Bramą) do Pyra Bar. Znajdziecie tam dania z ziemniakiem w roli głównej w przystępnej cenie (zwłaszcza jak na centrum miasta).
Drugie miejsce (droższe), które warto odwiedzić to restauracja 5 piętro. Co do dań głównych to niestety się nie wypowiemy, bo nie próbowaliśmy. Za to kawa i deser – pychota. Do tego z przepięknym widokiem na miasto z góry.
/
Jeśli jesteście już na Długiej to spróbujcie odnaleźć miejsce skąd widać 3 Neptuny. Ten punkt znajduje się parę kroków na wschód od fontanny Neptuna (w kierunku Zielonej Bramy). Z tego miejsca widać fontannę, a także dwie inne figurki – obie na kamieniczkach. Jedna prawie naprzeciwko fontanny, a druga na szczycie kamieniczki na ul. Piwnej.
.
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
 .
Dalej kroki warto skierować w stronę Motławy, gdzie z wagonika koła AmberSky można podziwiać panoramę Gdańska.
 .
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
 .
Idąc wzdłuż Motławy zajrzyjcie na kładkę. My trafiliśmy na moment gdy właśnie została opuszczona po przerwie, więc tłoczno było na niej jak a Monciaku w Sopocie.
 .
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
 .
Jeśli akurat traficie na moment gdy kładka będzie uniesiona, to oczekiwanie na jej opuszczenie pomogą umilić lody w pobliskiej lodziarni MIŚ.
 .
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
 .
Wracając drugą stroną możecie rozpocząć swoją przygodę ze Szlakiem Gdańskich Lwów – HEWELION.

Spróbujcie złapać lwa i zobaczyć co ma do powiedzenia. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację iLeo, włączyć bluetooh, GPS i ruszyć na poszukiwania. Lwa Heweliona znajdziecie przy Wielkim Młynie i na Ołowiance (a także w ZOO, przy stadionie Energa, na molo, w Gdańskim Centrum informacji turystycznej, w Centrum Hewelianum i na lotnisku).  

Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
Jeśli chcielibyście zobaczyć Gdańsk od strony wody to możecie to zrobić z perspektywy łodzi, kajaku czy rowerku wodnego. Kajakiempogdansku.pl oferuje zwiedzanie kajakiem z przewodnikiem! Mając w zanadrzu jeszcze trochę czasu koniecznie wybierzcie się w rejs na Westerplatte (Czarna Perła/LewGaleon lub Żegluga Gdańska).
Westerplatte jest najważniejszym i najbardziej znanym symbolem oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.
 .
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
.
Westerplatte to nie tylko pomnik ale też duża przestrzeń zieleni, na którym znajduje się szlak turystyczny.
 .
mapka z portalu http://www.gdansk.pl/

1.Przystań statków pasażerskich 2. Schron i wieża obserwacyjna 3.Placówka “Fort” 4.Czołg T – 34 5.Cmentarz Obrońców – miejsce nieistniejącej Wartowni nr V 6.Wartownia nr I 7.Ruiny Nowych Koszar 8.Pozostałości po “Willi Podoficerskiej” – Wartowni nr III 9.Plac przed kopcem przy zniczach 10.Kopiec – Pomnik Obrońców Wybrzeża

 .
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
.
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)

.

To też miejsce corocznych uroczystości, które niezmiennie zaczynają się 1 września, punktualnie o 4:45 (rano!). Byliśmy kilka razy i choć z roku na rok coraz więcej tu polityki, a składanie kwiatów trwa coraz dłużej, to warto się wybrać chociaż raz. 

Westerplatte to również wspaniały punkt widokowy na okolicę.
 .
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
.
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
 .
Z Westerplatte doskonale widać latarnie morską w Nowym Porcie, ale do niej zabierzemy Was następnym razem!
 .
Weekend w Gdańsk (z dzieckiem)
 .