Północna Hiszpania – co warto zobaczyć

Jeśli marzy Wam się urlop w jakimś ciepłym miejscu, gdzie pogoda niemal zawsze jest słoneczna to Hiszpania zdaje się być wyborem idealnym. Wiemy to nie tylko my, także rzesze turystów odwiedzające rok w rok ten piękny kraj. Zresztą przekonujemy Was o tym już nie pierwszy raz. Poprzednio pisaliśmy o wybrzeżu Costa Del Sol. Niestety latem wybrzeże jest dość tłumnie oblegane przez turystów. Jeśli chcecie odpocząć w nieco spokojniejszej atmosferze, zobaczyć jednocześnie góry i móc wykąpać się w ciepłych wodach zatoki Biskajskiej polecamy wybrać się do północnej Hiszpanii.

Do północnej Hiszpanii wybraliśmy się dwa lata temu samochodem na pierwsze rodzinne wakacje z naszą wówczas 5 miesięczną córką. Do dziś wspominamy ten wyjazd!
 .
Naszą bazą wypadową była Pampeluna. Jeśli chcecie poczuć klimat Hiszpańskich miast, z pominięciem tłumów to zdecydowanie miejsce dla Was. Co roku odbywa się tutaj bieg byków, który przyciąga tłumy widzów (w lipcu). W pozostałych miesiącach jest raczej spokojnie.
 Pampeluna, Hiszpania
Pampeluna, Hiszpania
Pampeluna, Hiszpania
 .
Miastem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tej okolicy jest San Sebastian. 

To nasz faworyt w tej okolicy 😉 Nazywane jest biskijską Niceą lub perłą północy. Nie bez powodu. Przyjedzcie tutaj, a na pewno zakochacie się w kolorze tutejszej wody! San Sebastian to nie tylko wspaniała piaszczysta plaża. To też piękne stare miasto tętniące życiem. Wąskie urokliwe uliczki. Mały port rybacki i ciekawa architektura.

.
San Sebastian, Hiszpania
San Sebastian, Hiszpania
San Sebastian, Hiszpania

.
Kolejne miasto, do którego polecamy zajrzeć na kilka godzin to Bilbao. 
Przyciąga każdego roku tłumy turystów głównie dzięki Muzeum Guggenheima (muzeum sztuki współczesnej). Władze miasta starają się zagospodarować dawne tereny przemysłowe, ściągając słynnych architektów i porządkując dawne, rozpadające się budynki przemysłowe. Bilbao to metropolia, dawniej zaniedbana i zanieczyszczona, a dziś ważny ośrodek kultury i sztuki.
.
Muzeum Guggenheima, Bilbao, Hiszpania
Bilbao, Hiszpania

.

Jadąc do Bilbao warto po drodze zatrzymać się na krótki spacer w Vitorii. Znajdziemy tutaj przepiękną starówkę, a także bezpłatne muzeum kart do gry, w którym można zobaczyć talie kart ze wszystkich kontynentów!

.

Vitoria, Hiszpania
Vitoria, HiszpaniaVitoria, Hiszpania
Natomiast jeśli macie wolne pół dnia albo szukacie miejsca na obozowisko to zajrzyjcie do Tiermas. Świetne miejsce jeśli jesteście kamperem!
 Tiermas, Hiszpania
Tiermas, Hiszpania
 Tiermas, Hiszpania
Jak już jesteście w tej okolicy to grzechem byłoby nie zajrzeć tuż za granicę z Francją do Gorges d’Holzarte. Warto się tam przejść szlakiem by zobaczyć most niczym ten ze Shreka.
 Gorges d'Holzarte, Francja
Hiszpania to świetny kierunek jeśli wybieracie się na rodzinne wakacje. Są tutaj ogólnodostępne ogromne place zabaw! Istnieje niebezpieczeństwo, że Wasze dzieci będą chciały zwiedzać tylko place zabaw! 😉
plac zabaw, hiszpania