Jak spakować się na wyjazd

Jak przygotować samochód przed podróżą?

Samochód to nasz ulubiony środek transportu w podróży. Daje nam poczucie wolności. Możemy jechać dokąd nas oczy poniosą i starczy paliwa w baku. Dzięki podróży samochodem dojeżdżamy w miejsca, których inaczej byśmy nie zobaczyli. Mamy na swoim koncie kilka objazdówek po Europie i tysiące kilometrów po Polsce. Podróże samochodem są wygodne, nie musimy sprawdzać rozkładów jazdy i pilnować godzin odjazdu. Jednak z drugiej strony zobowiązują nas do odpowiedniego przygotowania samochodu.
.

O czym należy pamiętać wyruszając
w podróż samochodem? 

Dokumenty

Nie ważne jak daleko jedziemy. Zawsze przed wyjazdem należy sprawdzić ważność przeglądu i ubezpieczenia. Dobrym pomysłem jest wpisanie do kalendarza w telefonie przypomnienia o upływającym terminie ważności. Niektóre stacje diagnostyczne wysyłają bezpłatnie sms z przypomnieniem o zbliżającym się terminem corocznego przeglądu.

Jeśli wybieramy się za granicę dodatkowo sprawdźcie czy potrzebna będzie Wam zielona karta bądź międzynarodowe prawo jazdy. Na portalu polak za granica znajdziecie wszelkie niezbędne informacje o poszczególnych państwach.
.
Jeśli chodzi o zieloną kartę sprawdźcie czy ta, którą otrzymaliście ma na pewno oryginalny podpis (nie może być skan) i czy jest na zielonym druku. W czasie naszego ostatniego wyjazdu na Bałkany, przekraczając granicę z Bośnią i Hercegowiną nie uznano naszej karty właśnie z racji na zły kolor kartki i skanowany podpis.  Źle wydana karta przez ubezpieczyciela, kosztowała nas na miejscu sporo stresu w czasie kontroli i 25 euro za lokalne ubezpieczenie.
.
Jeśli wybierasz się za granicę sprawdź również jakie są przepisy danego państwa w kwestii wyposażenia. W niektórych krajach jest wymagane posiadanie kamizelek odblaskowych, dwóch trójkątów czy kompletu wszystkich zapasowych żarówek. Sprawdź również termin ważności gaśnicy i apteczki.
.

Stan techniczny pojazdu

Nawet jeśli macie ważny przegląd warto sprawdzić stan pojazdu. Warto upewnić się czy wszystkie światła są sprawne, a także poziom wszelkich olei i płynów (w tym płynu do spryskiwaczy).

Ponadto warto umyć i posprzątać samochód. Czyste światła są szczególnie ważne podczas jazdy nocą, a walające się po kabinie auta przedmioty mogą być niebezpieczne w razie ewentualnego wypadku. Z naszego doświadczenia polecamy nałożenie na szyby tzw. niewidzialnej wycieraczki.
.

Niewidzialna wycieraczka to środek tworzący na szybie specjalną powłokę ułatwiającą spływanie wody.

.
Kwestią o, którą warto również zadbać są opony, mają one bowiem znaczny wpływ na nasze bezpieczeństwo. W kwestii opon wypowiedzieli się dla nas eksperci z serwisu OPONEO.
.

Co powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem (w kwestii opon)? 

Przede wszystkim ogólny stan ogumienia. Jego zużycie będzie najistotniejszą kwestią. Można to sprawdzić w dwojaki sposób. Albo specjalistycznym miernikiem do mierzenia wysokości bieżnika lub sprawdzając oznaczenia na oponach. Każda z nich posiada oznaczenie TWI. Umieszczone jest w kilku miejscach na kanałach obwodowych. Jeśli taki znacznik zrówna się z bieżnikiem opona nie nadaje się już do użytku. Innym oznaczeniem, występującym w niektórych oponach mogą być np. znaczniki 2,4,6,8. Mówią one o danej wysokości bieżnika. W momencie zużywania się dana cyfra znika i mamy jasność ile mm nam pozostało.
W przypadku opon zimowych możemy również spotkać się z gwiazdką/płatkiem śniegu na bieżniku. Oznacza on pełne właściwości zimowe. W przypadku gdy taki znacznik znika opona zdalna jest do jazdy, ale traci właściwości zimowe.
.

Jak przygotować auto przed podróżą

.
Na zdjęciu widzimy oznaczenie TWI (sa to te paski gumy między kanałami) jak także informacje w liczbach. W tym wypadku opona poniżej 4 mm traci właściwości na wodzie.

Gdzie możemy sprawdzić jakie jest prawidłowe do naszego pojazdu i jak dokonać pomiaru fizycznie?

Zachowanie odpowiedniego ciśnienia w oponach jest bardzo ważne.  Wartości prawidłowego ciśnienia powinniśmy szukać w dokumentacji każdego pojazdu lub w tabelce, która najczęściej znajduje się przy drzwiach lub na wlewie paliwa.Taką informacje możemy pozyskać również przy pomocy narzędzia.  tabela ciśnień. Jeśli chodzi o pomiar możemy skorzystać z kompresorów, które występują na większości stacji paliwowych przy okazji możemy również skorygować ciśnienie do odpowiedniego poziomu. Poniżej przedstawienie jak to wygląda:
.

jak przygotować auto przed podróżą?

.
Przed wyjazdem nie zapomnijcie sprawdzić ciśnienia w kole zapasowym!

Kiedy powinniśmy kupić nowe opony? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

W dużej mierze należy wrócić tutaj do pytania pierwszego. Jeśli wysokość opony jest niższa niż 4 mm taka opona nie spełnia już swojego zadania i wymaga wymiany. Jeśli bieżnik jest w porządku to należy sprawdzić datę produkcji. Przyjmuje się max 5-6 lat. Taka opona po tym terminie traci część swoich właściwości ponieważ podlega  również procesowi starzenia się. W dużym stopniu wiele zależy również od klasy (jakości) opony oraz czynników eksploatacyjnych, więc wspomniany okres może być krótszy. Z reguły produkty z wyższej półki będą tracić takie właściwości wolniej a opony tańsze szybciej.

Jakie opony będą najlepsze: osobno letnie i zimowe czy wielosezonowa?

Jeśli auto nie robi dużych przebiegów tj 10-12 tysięcy i porusza się głównie po mieście to opony wielosezonowe będą dobrym wyborem. Chyba, że zamieszkujemy tereny podmiejskie gdzie zimą mogą wystąpić cięższe warunki (oblodzone i zaśnieżone drogi).

Jeśli natomiast szukamy opon do auta, które robi większe przebiegi lub auto podróżuje w cięższych warunkach zimowych najlepszym wyjściem będą opony sezonowe (zima i lato). Opony wielosezonowe powstają na podstawie opon zimowych. Nigdy nie będą tak komfortowe jak opony np. letnie. Pomimo zimowych mieszanek opony wielosezonowe nigdy nie będą tak dobre na śniegu jak typowa opona zimowa.

Dla kogo opony wielosezonowe?

Małe auta kompaktowe, które podróżują po mieście lub dla większych aut nie robiących dużych przebiegów.

.
Na stronie serwisu Oponeo znajdziecie ponadto kilka przydatnych narzędzi takich jak: Kalkulator zamienników opon, dobór opony do felgi i felgi do opony oraz wspomnianą wcześniej tabelę ciśnień.

.

Jak spakować auto aby było bezpiecznie?

Kwestia bezpieczeństwa nie dotyczy tylko odpowiedniego ułożenia walizek w bagażniku ale również rzeczy, które przewozimy w kabinie samochodu.
.

Nie powinno się zostawiać w kabinie auta luźno położonych rzeczy. Zarówno na fotelu jak i w nogach pasażera.

Laptop czy nawet pusta butelka po napoju w momencie gwałtownego hamowania może narobić sporo problemów. Nie będziemy ukrywać, że sami mamy z tym problem. Podróżując z małymi dziećmi z jednej strony wiele rzeczy chcielibyśmy mieć pod ręką, z drugiej jednak warto jak najbardziej ograniczyć ilość przewożonych wewnątrz auta rzeczy ze względów bezpieczeństwa wszystkich pasażerów. Najlepiej by było gdybyśmy przewozili wszystkie rzeczy w zamykanych schowkach.

Drugim ważnym momentem jest pakowanie rzeczy do bagażnika. Po pierwsze i najważniejsze nie powinniśmy pakować auta po dach (chyba, że bagażnik jest oddzielony specjalną kratką). Wszystkie bagaże powinny się nam zmieścić pod półką oddzielającą bagażnik od reszty samochodu.
.

Jedną z najważniejszych zasad pakowania jest pakowanie najcięższych bagaży na dole bagażnika, jak najbliżej tylnich foteli, by nie zmieniać środka ciężkości auta.

.
Jeśli nie mieścimy się ze wszystkimi bagażami, dużo lepszym rozwiązaniem niż układanie rzeczy w kabinie, będzie skorzystanie z bagażnika dachowego. Sami niejednokrotnie go używaliśmy. Szczególnie sprawdza się w przypadku dłuższych rodzinnych wyjazdów. Przy pakowaniu bagażnika należy zwrócić uwagę na udźwig samego bagażnika oraz pamiętać, że przedmioty wewnątrz należy równomiernie rozłożyć.
.

Warto również pamiętać, że im cięższe auto, tym dłuższa droga hamowania pojazdu.

.

Dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem pakowania samochodu zweryfikować czy aby na pewno nie zabraliście za dużo rzeczy.

O czym jeszcze warto pamiętać przed wyjazdem?
.

  1. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą podstawowe narzędzia, linkę holowniczą i lewarek.
  2. Zaktualizuj mapy w nawigacji i sprawdź czy wszystko działa poprawnie. Warto mieć również w samochodzie tradycyjny atlas samochodowy.
  3. Przed wyjazdem sprawdź trasę przejazdu. Nawigacja lubi płatać figle i nie zawsze prowadzi właściwą drogą. Coś o tym wiemy. Poprowadziła nas już kiedyś zimą w górach po stromych drogach, które w okresie zimowym nie są uczęszczane przez drogowców, czy drogą która nagle stała się wyschniętym korytem rzeki!
  4. Latem warto zadbać o sprawną klimatyzację!
  5. Aby droga upłynęła przyjemnie dobrze przygotować sobie pendriva z ulubioną muzyką, a w przypadku podróży z dziećmi warto zabrać audiobooki.

.

Podróż samochodem to trochę jak podróże z dzieckiem. Trzeba być gotowym na wszystko. Z jednej strony jazda autem pozwala nam na wolność. Możemy w dowolnym miejscu zrobić przerwę czy zmienić nagle trasę przejazdu. Jednak może się zdarzyć, że pomimo najlepszego przygotowania auto nam się zepsuje. W czasie naszych podróży mieliśmy już nie jedną awarię ale z wszystkich wychodziliśmy bez szwanku. Pękła nam opona na autostradzie, umarł nam alternator, pękł wężyk od oleju czy urwał się nam tłumik w hiszpańskich górach przez co grzał nam się silnik. Jednak w każdym przypadku awarię udało się szybko usunąć. Podróże samochodem to nasz ulubiony sposób na wyprawy te małe i duże.  Dzięki temu docieramy tam gdzie nie dojechalibyśmy komunikacją i mamy szansę zobaczyć dużo, dużo więcej. Wielogodzinne przejazdy nam nie straszne, a i nasze dziewczyny zdaje się że też nie mają nic przeciwko!
.

jak przygotowac auto do podróży (1)

.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Oponeo.