Kanion Tary, Czarnogóra

Kanion Tary (most), Czarnogóra

Już na wstępie powiem, że Kanion Tary to nasz absolutny numer 1 w Czarnogórze. Fenomenalne widoki, góry i puste drogi. Wszystko czego nam do szczęścia potrzeba. No może czasem jeszcze coś do jedzenia, bo jak człowiek głodny to zły, a jak zły to nawet widoki nie pomagają.

Sporą część powierzchni Czarnogóry zajmują góry. Jednym z najwyższych i najbardziej znanych pasm górskich jest masyw Durmitoru, położony pomiędzy rzekami Komarnica, Piva i Tara. Wysokością podobny jest do Tatr, jednak z wyglądu zupełnie inny. Durmitor jest też zdecydowanie większy. W jego skład wchodzi bowiem, aż 48 szczytów powyżej 2 tys.m n.p.m. i 18 jezior polodowcowych. Już same te cyfry obrazują wielkość Narodowego Parku Durmitor.

Na zwiedzenie całego parku niestety nie mieliśmy czasu. Musieliśmy ograniczyć się do widoków zza okna i Kanionu Tary, a dokładniej mostu na Tarze. Im bliżej celu byliśmy tym piękniejsze były widoki.

Po kilku kilometrach z takimi widokami za oknem stwierdziliśmy: “Tak! Czarnogóra naprawdę jest piękna!” Zatoka Kotorska choć piękna to podobna do Chorwacji, więc nie wywołała efektu ŁAŁ. Południowa Czarnogóra całkiem fajna, ale też nie powaliła nas na kolana. To tutejsze krajobrazy sprawiły, że serce zaczęło bić szybciej, a Czarnogóra uplasowała się znacznie wyżej w naszym rankingu!

Most Durdevica przyciąga turystów w dużych ilościach ze względu na piękne widoki i możliwość zjechania tyrolką. Cena jest zależna od długości zjazdu (bodajże 3 opcje do wyboru). Latem 2017 cena wynosiła 10/20euro.

Do samego zjazdu specjalnie przygotowywać się nie trzeba. Nie zapomnijcie wyciągnąć tylko rzeczy z kieszeni, bo jak wypadną to raczej ich nie znajdziecie.

Sam most, a w zasadzie to jaki jest potężny robi wrażenie. Jeśli macie lęk wysokości nie patrzcie w dół 😉

Most jest najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym miejscem, z którego można podziwiać Kanion Tary. 

Znajduje się przy osadzie Durdevica Tara, przy zbiegu dróg Mojkovaca, Žabljaka i Pljevlji.To największy tego typu obiekt w Europie, 370m długości! W najwyższym punkcie ma 172 metry wysokości. Rzeka Tara jest najdłuższą rzeką Czarnogóry (158km), a kanion rzeki najgłębszy w Europie. Głębokość kanionu dochodzi do 1300 m. Także te okolice są w ogóle naj.. Najdłuższe, największe, najgłębsze i najpiękniejsze.


Planując wizytę  trzeba wziąć pod uwagę, że średnia roczna temperatura waha się tutaj w granicach od 2 do 8 stopni. Potwierdzamy, gorąco tu nie jest! Wyruszając z Albani, termometr wskazywał temperaturę w granicach 42-45 stopni. Taka temperatura utrzymywała się do momentu gdy wjechaliśmy w pierwsze wyższe pasma górskie. Po pokonaniu jednego z licznych tuneli termometr pokazał o 7 stopni mniej. W efekcie gdy dotarliśmy na miejsce było 11 stopni. Podczas gdy wszyscy dookoła byli zapięci pod szyje w polarach, my paradowaliśmy w krótkich spodenkach i t-shirt’ach.

Ps. My nie korzystaliśmy ale na Tarze można też iść na rafting (początek w Kolasinie albo w Djurdjevica Tara). Ceny zaczynają się od 50euro.