szlak Gdańskich Lwów

Szlak Gdańskich Lwów

Zwiedzanie z dzieckiem naprawdę jest możliwe. Warto jednak urozmaicić czas zwiedzania tak by dziecko też miało frajdę. Można grać w podchody, można przygotować wcześniej grę dla dziecka. Warto jednak zawsze sprawdzić czy w miejscu do którego się wybieracie nie ma czegoś fajnego co urozmaici zwiedzanie. Wrocław ma słynne krasnale, a Gdańsk ma lwy. W porównaniu do wrocławskich krasnali, lwów nie ma dużo. Jednak warto o nich pamiętać zarówno w czasie codziennych spacerów jak rodzinnych wakacji nad morzem i wyruszyć szlakiem Gdańskich lwów.

/
Dlaczego Lwy?

Widzieliście  herb Gdańska? Znajdują się na nim dwa lwy patrzące na siebie. Lwy trzymają tarczę z koroną, pod którą umiejscowione są dwa krzyże.

Będąc w Gdańsku koniecznie przyjrzyjcie się herbowi Gdańska, który znajduje się nad wejściem do Ratusza. Tam bowiem lwy nie spoglądają na siebie, patrzą w jedną stronę. W stronę Bramy Wyżynnej. Zgodnie z legendą lwy wypatrują powrotu króla.

Herb Gdańska

Lwy występują w wielu miejscach w Gdańsku m.in.: na fasadzie Wielkiej Zbrojowni, Bramy Zielonej, w portalu Ratusza Głównego Miasta, przed bramą Politechniki Gdańskiej czy u podnóża Dworu Artusa. Lwy są wręcz nierozerwalnie związane z Gdańskiem.


Gdzie znajdują się Lwy?

ZOO Gdańsk Oliwa Gdański ogród zoologiczny jest największy w Polsce. W dodatku cena za wstęp w porównaniu do innych miejsc tego typu jest przystępna, a posiadając kartę mieszkańca raz w roku ZOO można odwiedzić bezpłatnie. Jeśli jesteście mieszkańcem gdańska i jednocześnie fanami ZOO możecie wyrobić sobie kartę Gdańskiego Lwa, która upoważnia do wielokrotnego wstępu w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu (koszt to 50zł normalna, 30zł ulgowa).

ENERGA STADION – bursztynowy stadion wybudowany na Euro 2012. Przy okazji poszukiwań tego lwa możecie wybrać się do Playground Arena.

szlak Gdańskich Lwów

 

MOLO W GDAŃSKU – spacer nad morze, a przy okazji poszukiwanie lwa i wizyta na molo, brzmi super, co?

szlak Gdańskich Lwów

 

TEATR SZEKSPIROWSKI – jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem. Na pewno zauważycie budynek teatru, bowiem ogromna czarna bryła wyróżnia się na tle innych. Pamiętajcie, żeby  wybrać się tutaj w godzinach otwarcia teatru.

szlak Gdańskich Lwów

 

GDAŃSKIE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ – lew znajduje się wewnątrz informacji dlatego musicie go odwiedzić w godzinach pracy IT. Informacja znajduje się parę kroków od Zielonej Bramy. Także to idealna okazja na spacer po ul Długiej, odwiedziny w Ratuszu czy wizytę w muzeum. Jeśli mało Wam lwów to zajrzyjcie jeszcze na ulicę Grobla I gdzie znajdują się 4 potężne lwy, a w sezonie letnim działa jeszcze fontanna. Jeśli chcecie odwiedzić przy okazji jakieś muzeum to zajrzyjcie do naszych wpisów  z relacją z Ośrodka Kultury Morskiej, rodzinnego weekendu z kartą turysty, Europejskiego Centrum Solidarności, a także sprawdzacie, które z muzeów można zwiedzić za darmo.

szlak Gdańskich Lwów

 

DŁUGIE POBRZEŻE – idąc z informacji turystycznej w stronę Żurawia szukajcie kolejnego Lwa. Znalazł dla siebie miejsce przed Gdańską karczmą piwną Bowke.

szlak Gdańskich Lwów

 

OŁOWIANKA – jeśli jesteście już w centrum to zajrzyjcie jeszcze na Ołowiankę. Tam również znajdziecie lwa. Aby uatrakcyjnić spacer możecie przepłynąć spod Żurawia na drugą stronę promem. Wydacie parę złotych, a frajda będzie 😉 Będąc tutaj możecie zajrzeć też na Sołdka czy do Spichlerzy.

szlak Gdańskich Lwów

 

WIELKI MŁYN – Dawniej największy zakład przemysłowy średniowiecznej Europy. Dziś lata świetności ma już za sobą. Tuż obok znajduje się fontanna, nieduży park z ławeczkami (plac im. Jana Heweliusza) i cukiernia Pellowski.

szlak Gdańskich Lwów

 

CENTRUM HEWELIANUM – samo centrum to już świetna rozrywka dla dzieci. Gwarantuje, że nudzić tam się nie będą, a do tego można znaleźć kolejnego lwa do kolekcji i podziwiać panoramę Gdańska z góry Gradowej. Do Centrum Hewelianum (tak jak do ZOO) raz w roku można wejść bezpłatnie posiadając kartę mieszkańca. Można również zakupić roczną kartę wstępu Gdańskiego Odkrywcy za 30zł normalna, 20zł ulgowa. Zniżki są również dla posiadaczy karty do kultury. Zresztą zajrzyjcie na stronę centrum gdzie znajdziecie aktualne zniżki i promocje.

szlak Gdańskich Lwów

 

PORT LOTNICZY – no wiem.. lotnisko jest daleko i nie po drodze, ale jeśli przylatujecie do Gdańska samolotem albo lecicie na rodzinne wakacje to przy okazji znajdźcie lwa w hali odlotów tuż przy punkcie informacji turystycznej. My wybraliśmy się na lotnisko w ramach urozmaicenia letnich spacerów 😉

szlak Gdańskich Lwów

 

Jest specjalna aplikacja ileo, którą można pobrać bezpłatnie na telefon. Wówczas po włączeniu GPS i bluetooth gdy zbliżymy się do Lwa wyświetli nam się dodatkowa informacja o danym lwie. Dodatkowo w aplikacji znajdziemy mapę, listę lwów oraz przyznane punkty. Punkty otrzymuje się gdy aplikacja wyświetli nam informację o lwie. Nam jednak zdarzyło się kilka razy, że aplikacja nie zadziałała. Poniżej zrzut ekranu jak wygląda aplikacja.

aplikacja ileo, szlakiem gdańskich lwów

 

Gorąco zachęcamy Was do poszukiwania lwów. Jeśli jesteście z Gdańska lub okolic warto z dzieckiem zrobić dzienniczek wypraw i w czasie każdej wycieczki poszukiwać jednego lwa. Wówczas czeka Was aż 10 fantastycznych spacerów. Warto robić sobie wspólne zdjęcia przy statuetkach. Wszystko to można później dokumentować w dzienniku albo zaznaczać na planie Gdańska trasy Waszych wycieczek. Niech poszukiwanie lwa będzie jedną z atrakcji, poza tym zajrzyjcie do muzeum, na plaże czy pójdzie na lody. Spróbujcie, jesteśmy pewni, że będziecie się świetnie bawić!

Rozglądajcie się dobrze gdy będziecie szukać lwów. Czasem łatwo je minąć jak np na lotnisku gdy 3 razy okrążyliśmy halę zanim znaleźliśmy lwa. Co ważne niektóre z lwów znajdują się w pomieszczeniu jak np ten w informacji turystycznej dlatego planując spacer trzeba wziąć pod uwagę godziny otwarcia danego miejsca.

Gdańskiego Lwa Hewelion możecie śledzić na facebooku.