Gdzie na spacer z dzieckiem w Gdańsku?

Gdańsk ma w swojej ofercie dla rodzin całkiem sporo miejsc. Na mapie całego Trójmiasta pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych dla rodzin z dziećmi. Czasem jednak mamy chęć wybrać się po prostu na spacer w fajne miejsce. W związku z tym, mamy dla Was szczyptę spacerowych inspiracji na nadchodzącą wiosnę.

 

PLAŻA

Jak Gdańsk to oczywiście plaża. Świetne miejsce do spacerowania niezależnie od pory roku. Dodatkowo łatwo możemy skracać bądź wydłużać dystans spaceru. Nasz ulubiony odcinek to od molo w Brzeźnie do mola w Sopocie. W zależności od ilości czasu i zaawansowania spacerowiczów można rozpocząć spacer na molo w Gdańskim Brzeźnie, przy okazji odnajdując tutejszego lwa. Dalej idąc deptakiem możemy na chwilę zajrzeć do Parku Ronalda Reagana, gdzie na dzieci czekają place zabaw, a na rodziców całkiem sympatyczne miejsce do spacerowania. Jeśli uda Wam się wyciągnąć dzieci na dalszy spacer to idąc dalej deptakiem możecie dojść do równie sympatycznego Parku Jelitkowskiego. Cała trasa ma zaledwie 3 km ale biorąc pod uwagę odwiedziny w parku i na placu zabaw to 2h uciekną nie wiadomo kiedy. Tutaj możecie zakończyć spacerowanie i pojechać do domu tramwajem bądź autobusem ale bardziej wytrwali powinni śmiało ruszyć w stronę Sopotu. W lecie zwieńczeniem spaceru mogą być lody na sopockim molo.

.

STARÓWKA

To niezliczone morze możliwości. Serio! Jeśli nie zamierzacie odwiedzać muzeów to proponujemy zacząć spacer przy Bramie Wyżynnej (okolice budynku LOT), przejść ulicą Długą, znajdując przy okazji 3 Neptuny. Dalej przejść się Długim Pobrzeżem wypatrując statków, podziwiając Żuraw i napis “GDAŃSK”, znajdujący się po drugiej stronie Motławy. Warto dojść aż do Baszty Łabędzia by zacząć drogę powrotną mijając ul. Grobla I (to tutaj znajduje się lwia fontanna), Most Miłości i dochodząc aż do przepięknego budynku dworca. Cała trasa ma 3 km. Jeśli macie więcej czasu warto oczywiście pobłądzić nieco po uliczkach starego miasta czy usiąść i napić się dobrej herbaty.

.

PARKI

Najbardziej znanym parkiem Gdańska jest Park Oliwski. Warto się tu wybrać szczególnie wiosną i latem gdy prezentuje się wyjątkowo okazale. Zimą z kolei można tutaj podziwiać iluminacje świetlne. Pierwszy park w tym miejscu istniał już w XV wieku. W parku jest Palmiarnia. Obecnie jednak przechodzi gruntowny remont. Będąc w okolicy Parku Oliwskiego warto wybrać się na Pachołek czyli 15 metrową wieżę widokową.

Park Oruński to nasze odkrycie z poprzednich wakacji. Fajnie zaaranżowany spacerowo teren, do tego świetny, dość duży plac zabaw dla dzieci w różnym wieku.

Na leśny spacer można wybrać do znajdującego się w sercu Wrzeszcza Parku Jaśkowej Doliny. Można wejść zarówno od strony Jaśkowej Doliny jak i Batorego.

Kolejne fajne miejsce (zwłaszcza wiosną i latem) do spacerowania jest Park Brzeźnieński. Spacer warto rozpocząć od falochronu (widać tutaj wpływające statki), idąc dalej przez Park Brzeźnieński aż do mola w Brzeźnie. W parku jest całkiem fajny plac zabaw dla dzieci. Jeśli macie więcej czasu to przy okazji możecie zajrzeć do Latarni Morskiej w Nowym Porcie.

.

ZOO

Tak wiem, miało nie być stricte płatnych atrakcji ale.. Gdańskie ZOO jest naprawdę duże i mnóstwo tu miejsca do spacerowania, a przy okazji możemy jeszcze podglądać zwierzęta. Jeśli macie kartę mieszkańca to raz w roku ZOO można odwiedzić za darmo!

.

WESTERPLATTE

Westerplatte z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjne dla spacerowiczów. Ładnie zagospodarowany teren i żywa lekcja historii jednocześnie. Dodatkowo można tutaj dojechać ścieżka rowerowa, więc to świetna opcja na całodzienną wycieczkę. Przy okazji również jest możliwość oglądania wpływających statków, a jeśli ktoś ma ochotę na krótki rejs to na Westerplatte można dopłynąć statkiem z Gdańska Głównego.

.

MURALE NA ZASPIE

Spacer pomiędzy blokami to może być świetna przygoda. Zwłaszcza na Gdańskiej Zaspie, gdzie oprócz przyblokowych placów zabaw znajdziecie przepiękne murale. To wyjątkowa kolekcja malarstwa monumentalnego. Obecnie na Gdańskiej Zaspie jest około 60 murali, o różnorodnej tematyce. Na muralach pojawiają się słynne postacie historyczne, elementy historii, miasto Gdańsk, ale także obrazy o tematyce miłości czy wolności. Wiejec informacji znajdziecie na stronie Murale Gdańsk Zaspa.

.

LAS

Miejscem, które często wybieramy na leśne spacery jest Trójmiejski Park Krajobrazowy. Po pierwsze dlatego, że mamy go pod samym nosem, a po drugie mnóstwo to większych i mniejszych górek więc to świetne przygotowanie do górskich wędrówek.

Jeśli macie chęć na więcej szlaków pieszych w Gdańsku i okolicach to koniecznie zajrzyjcie na stronę pomorskieszlakipttk.pl znajdziecie tam opisy wraz z podaną długością w km oznakowanych szlaków na terenie Trójmiasta i okolic.

Jednym z fajniejszych spacerowo miejsc jest Dolina Radości. Niezwykle malownicza, idealna zarówno na rodzinne spacery jak i rowerowe wycieczki. Znajdują się tutaj dwa szlaki turystyczne: Wzgórz Szymbarskich (czarny) i Kartuski (niebieski). Rozpoczynając wycieczkę przy Zabytkowej Kuźni Wodnej możecie zrobić całkiem fajną pętle (jak na mapie poniżej).

.

WYSPA SOBIESZEWSKA

Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się absolutnie niezwykłe miejsce na mapie Gdańska –PTASI RAJ. Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Gniazduje tu 45 gatunków ptaków ale mając nieco więcej szczęścia i wiedzy aby je rozpoznać można zobaczyć ponad 200 gatunków ptaków! Przez Ptasi Raj prowadzi 8 kilometrowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, oznaczona na drzewie malunkiem kaczki. Poszukiwanie kaczek na drzewach może być świetną zabawą! Zresztą będąc na Wyspie Sobieszewskiej warto poświęcić nieco więcej czasu by odwiedzić tutejszą plażę (najdłuższa Gdańska plaża -11km), przepiękne lasy czy położony nieco dalej ptasi rezerwat Mewia Łacha. Wyspę Sobieszewską można objechać dookoła rowerem specjalnie wyznaczonym szlakiem.

 

Szlaki turystyczne wyspy Sobieszewskiej

.

ZBIORNIKI RETENCYJNE

Tereny wokół Gdańskich zbiorników retencyjnych są coraz lepiej zagospodarowane, dzięki temu stanowią świetną alternatywę na krótki spacer. Warto sprawdzić na mapie czy nie macie w pobliżu domu jakiegoś zbiornika. My mamy całkiem blisko. Dookoła prowadzi ładny chodnik  z oznaczeniem odległości (świetne dla biegaczy), jest siłownia pod chmurką, a w sezonie dodatkowo działa fontanna. Jeśli mieszkacie w okolicy Moreny to na spacer można wybrać się również na Staw Wróbla (w pobliżu PKM Jasień).

.

PLACE ZABAW

Są praktyczne wszędzie. Na każdym osiedlu znajdziemy ukryte pomiędzy blokami mniejsze bądź większe place zabaw.  Dobrym pomysłem jest spacer, którego zakończeniem będzie wizyta na placu zabaw. Całkiem fajny plac zabaw znajduje się tuż obok Galerii Bałtyckiej, koło Sztuki Wyboru.

Jeszcze słowem zakończenia powiemy, że warto wybierać się w inne rejony miasta komunikacją miejską. Już sam zakup biletu, skasowanie i droga będą świetną atrakcją!

Nie zapomnijcie, że podstawą udanego spaceru są m.in wygodne buty!

Macie swoje ulubione miejsca na spacer z dziećmi? Jeśli tak to koniecznie podzielcie się z nami, bo chętnie odkryjemy nowe miejsca!