Gry edukacyjne dla 3 latka

Choć wiosna powoli się skrada, nadal jest jeszcze dość zimno. Także chcąc nie chcąc sporo czasu spędzamy w domu (sporo jak na nas). Staramy się ten czas wykorzystać wartościowo. Czytamy książki, śpiewamy piosenki, tańczymy, robimy domowe tory przeszkód i gramy.

Bardzo rzadko zasiadamy przed TV czy komputerem by oglądać bajki. Jest to raczej ostateczność. Nawet jeśli już oglądamy to staramy się też by bajki były dostosowane do wieku naszej 3 letniej córki. Zwykle sięgamy po: Maszę i Niedźwiedzia, Wilka i Zająca, Bolka i Lolka, Smerfy, Świnkę Peppe czy Psi Patrol. Zresztą większość z tych tytułów mamy też w wersji książkowej.

Do tej pory często sięgaliśmy po puzzle, które obecnie trochę poszły w odstawkę na rzecz gier edukacyjnych. Nie jest to nasz wybór lecz Martyny. Wszystko zaczęło się od prezentu na święta Bożego Narodzenia. Martyna wśród prezentów znalazła tam

.

100 zabaw z bocianem Stefanem

.


Gra składa się z książki, 30 dwustronnych zmywalnych kart i flamastra. Wykonując poszczególne zadania dzieci trenują liczenie w zakresie 1-5, wyszukiwanie podobieństw i różnic, ćwiczą spostrzegawczość, a przede wszystkim ćwiczą rękę poprzez zaznaczanie w kółko, łączenie w pary czy rysowanie po śladzie.

Dwustronne karty są zmywalne, dzięki temu zabawie nie ma końca. Zadania są różnorodne i o zróżnicowanym stopniu trudności. Jakie zadania czekają na dzieci? Zaznaczenie w kółko produktów, które wykonane są z wełny, połączenie kwiatków z owadami, policzenie i zaznaczenie, po której stronie jest więcej przedmiotów itd. Dzięki tej grze ćwiczymy też koncentrację.

Do gry dołączona jest również książeczka z zadaniami.

100 zabaw z bocianem Stefanem
Grupa wiekowa: 3-4 lata
Zawartość: Książka + 30 ścieralnych kart + flamaster
Wydawnictwo Kapitan Nauka
Cena 34,90 zł

Z racji, że Martyna zamęczała nas nieustannie grą 100 zabaw z bocianem Stefanem postanowiliśmy rozszerzyć naszą kolekcje gier edukacyjnych. W dzisiejszym zestawieniu skupiamy się na grach od Kapitana Nauki z uwagi na fakt, że to jeden z naszych faworytów wydawniczych dla dzieci.

.

Nasz wybór padł na Loteryjka Świat.

.

Gra polega na wyszukiwaniu szczegółów oraz jak najszybszym przyporządkowaniu obrazka znajdującego się na żetonie do odpowiedniego miejsca na planszy. W skład gry wchodzi 6 plansz i 36 żetonów. Elementy na żetonach są takiej samej wielkości jak na obrazkach. Do gry jest dołączona instrukcja z opisanymi wariantami gry.

W czasie gry dziecko ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację, precyzję i koordynację wzrokowo-ruchową. Można przy okazji poćwiczyć nazwy kolorów i elementów na kartach, a także pobawić się w opowiadanie tego co widzi się na obrazku bądź wymyślanie historyjek związanych z planszami. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia, ale naszym zdaniem można już ją proponować dzieciom nieco wcześniej, zwłaszcza jeśli już wcześniej pracowaliście z dziećmi nad spostrzegawczością np poprzez różnego rodzaju książki obrazkowe.

Obrazki na planszach są atrakcyjne wizualnie dla dzieci. Kolory są żywe, a same plansze i żetony bardzo dobrze wykonane (gruba tektura).

Gra Loteryjka Świat
Grupa wiekowa: 3+
Zawartość: 6 kolorowych plansz + 36 rzetonów
Wydawnictwo Kapitan Nauka
Cena 29,90 zł

 

Czy jest na sali dziecko, które nie lubi gotować? Edukacyjna gra GOTOWANIE jest u nas obecnie w czołówce ulubionych gier!

.

Gra gotowanie składa się z 4 talerzy z potrawami, 8 list zawierających po 6 produktów oraz 36 żetonów. Z pozoru prosta ale zawiera aż 12 różnych wariantów gry! W czasie gry dzieci utrwalają sobie nazwy produktów i uczą się, jak przygotować  śniadanie, zupę, pizzę i sałatkę, a przy okazji maluchy ćwiczyć pamięć, spostrzegawczość i koncentrację. To również świetna okazja do nauki pierwszych angielskich słówek. Nazwy produktów na kartach z listą zakupów są zapisane w dwóch językach, polskim i angielskim. Na stronie wydawnictwa można ściągnąć plik mp3 z nagraniami słówek.

 

Gorąco polecamy!

Bardzo fajna gra o wielu możliwościach. Różnorodność żetonów z jedzeniem sprawia, że można z dzieckiem przećwiczyć wiele nazw warzyw i owoców. Żetony można też wykorzystywać oddzielnie np prosząc dziecko aby samo wymyśliło jakąś potrawę.

Gra edukacyjna GOTOWANIE
Grupa wiekowa: 3-7lat
Zawartość: 4 talerze z potrawami, 8 list z produktami i 36 żetonów z
Wydawnictwo Kapitan Nauka
Cena 33,92 zł

Liczenie pochłania nas ostatnio na każdym kroku. Chyba od zawsze liczymy schody wchodząc do żłobka czy wracając do domu.  Od jakiegoś czasu Martynę interesuje kto ile ma lat, czy ile rzeczy leży na stole.

.

Podążając za jej obecną fascynacją zaopatrzyliśmy się w grę POZNAJE LICZBY.

.

W skład gry wchodzi książeczka i 35 kart obrazkowych.

Karty pomogą opanować naukę cyfr od 1 do 10. Z jednej strony karty jest cyfra, z drugiej natomiast ilustracja. Na dodatkowych kartach znajdziemy: znak plus, równia się, mniejsze, większe. Wariantów gry może być mnóstwo, ograniczeniem jest tylko wasza wyobraźnia. My z racji, że stawiamy dopiero pierwsze kroki w świecie liczb to na razie skupiamy się na nauce cyfr i liczeniu ile elementów jest na obrazku. Na pewno posłużą nam na długo, bo można je wykorzystywać również na wczesnym etapie edukacji szkolnej.

Karty są nieduże także spokojnie można wrzucić je do plecaka i zabrać ze sobą na wycieczkę.

 

Poznaję Liczby
Grupa wiekowa: 3+
Zawartość: książeczka i 35 kart obrazkowych.
Wydawnictwo Kapitan Nauka
Cena 29,90 zł

.

Ostatnia nasza propozycja to łamigłówki dla przedszkolaków.

.

Łamigłówki są trudniejsze niż np 100 zabaw z bocianem Stefanem, więc stanowią świetną kontynuację.

Gra składa się z poradnika dla opiekunów, kart z ćwiczeniami, flamastra i zagadek obrazkowych, które śmiało można ze sobą zabierać na wycieczki. W środku znajdziecie mnóstwo inspirujących zagadek ćwiczących sprawność manualną, logiczne myślenie oraz koncentrację.  W poradniku dla opiekunów oprócz cennych wskazówek psychologa dziecięcego, znajduje się 28 ćwiczeń.  Na zmywalnych kartach (jest ich 15) dziećmi ćwiczą rysowanie po śladzie, uzupełnianie ilustracji.

 

Łamigłówki dla przedszkolaka
Grupa wiekowa: 3+
Zawartość: poradnik dla opiekunów, zagadki obrazkowe, karty z ćwiczeniami, flamaster
Wydawnictwo Kapitan Nauka
Cena 34,90 zł

.

Dlaczego akurat gry od Kapitan Nauka?

Są fajnie opracowane graficznie, zadania są różnorodne. Same zadania się z jednej strony atrakcyjne dla dzieci, a z drugiej mają niewątpliwie charakter edukacyjny. Wszystkie propozycje Kapitana Nauki wspierają rozwój dziecka poprzez kreatywną zabawę. To świetna podstawa to pracy nad koncentracją i spostrzegawczością dziecka, jednocześnie rozwijając wyobraźnie i pobudzając ciekawość. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że nauka poprzez zabawę to najlepsze co możemy zaserwować dziecku. Ponadto wykonanie jest na naprawdę dobrym poziomie. Podoba nam się strasznie system “walizeczek” czyli sznurkowa rączka. Nie mniej ważnym aspektem jest cena. Większość gier kosztuje w granicach 30zł co naszym zdaniem sprawia, że są one dostępne dla większości. Nie trzeba kupować wszystkich wystarczy zdecydować się na jedną czy dwie w zależności od aktualnych upodobań dziecka.