Poznański szlak legend dla dzieci

Poznański szlak legend to bardzo fajnie zapowiadający się projekt zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat wraz z rodzicami. Myślę, że i z rezolutnym 5 latkiem zabawa będzie przednia 🙂 Na terenie starego miasta została wyznaczona trasa kulturowa biegnąca przez różne miejsca związane z poznańskimi legendami. Spacer zaczyna się w okolicy amfiteatru, przechodzi m.in obok Złotego Krzyża, rogalowego Muzeum Poznania, a kończy się przy Fontannie Wolności.

Poznański szlak legend

 

Aby przejść tajemniczy szlak, który zaprowadzi małych i dużych odkrywców do miejsc-symboli poznańskich legend należy się zaopatrzyć w mapę wraz z grą miejską, gdzie znajdziemy zadania do wykonania.

Teraz stań tyłem do rzeki i spójrz na amfiteatr, a następnie idź w prawo i lekko w dół, aż do rozwidlenia trzech ulic wyłożonych brukiem, który nazywa się często kocimi łbami. Rozejrzyj się wokoło, czy dostrzegasz szyld zaułka, który nosi imię Ślepego Antka?

poznanski szlak legend dla dzieci

Oprócz mapy wraz z zadaniami autorzy projektu stworzyli książkę

Koziołki, rury i czarcie ogony

w której znajduje się 10 legend mających nie tylko przybliżyć najmłodszym historię Poznania ale także pobudzić ich wyobraźnie. Legendy zebrał i opracował Paweł Cieliczko (historyk i literaturoznawca), następnie pedagog Małgorzata Swędowska nadała im formę przyjazną dla dzieci, a Joanna Bartosik zilustrowała.

Poznański Szlak Legend Dla Dzieci

Szumi puszcza, wiatr w niej wieje, opowiada dawne dzieje.

Znajdziesz tam niedźwiedzia, lisa, może dojrzysz też urwisa.

Pierwszy się nazywa Lech, właśnie upadł w miękki mech.

Chyba powstać sam nie może. Czy jest ktoś kto mu pomoże?

Poznański Szlak Legend Dla Dzieci

Koziołki, rury i czarcie ogony znajdziemy między innymi legendę o założeniu Poznania, o rogalach Świętomarcińskich, czy o tym jak diabły chciały zatopić Poznań. Język , którym opisane są legendy jest przystępny dla maluchów. Grafika prosta, nie odwracająca uwagi od głównego przesłania. Kolory są stonowane. Fajnie się to czyta!

Legend można również posłuchać skanując kod QR lub zaglądając na stronę szlaklegend.pl do zakładki LEGENDY (można również pobrać). Brawo! Świetny pomysł. My legend słuchamy rano w drodze do przedszkola.

Ostatnią ciekawostką, którą stworzono w ramach projektu jest PAPIEROWY TEATR KAMISHIBAI. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się japoński teatr ilustracji. Na potrzeby projektu  opracowało treści dwóch legend „O założeniu Poznania” i „O tym, jak diabły chciały zatopić Poznań” w formie kart, które od jesieni będą dostępne w bibliotekach. Po więcej szczegółów zajrzyjcie na stronę szlaklegend.pl/kamishibai.

Szlak ma swoją premierę w najbliższy weekend także jeśli macie wolny weekend 15 i 16.09.2018 to warto swoje kroki skierować właśnie do Poznania. Czeka tam mnóstwo atrakcje dla najmłodszych, średnich i całkiem dużych! Zaglądajcie też na www.facebook.com/szlaklegend/ tam znajdziecie aktualne wieści z Poznańskiego szlaku.

1 dzień w Poznaniu z dzieckiem