książki dla kilkulatka

Grudniowa biblioteka malucha

Nowe książki pojawiają się w naszym domu bardzo często. Chętnie zaopatrujemy się w nowości, ale równie często sięgamy po klasyki literatury i korzystamy z biblioteki. 

Co tym razem pojawiło się w naszym domu?

ZMARTWIENIE RÓŻY

To ostatnio ulubiona książka Martyny. Dzieci zwykle lubią książki, w których mogą odnaleźć cząstkę siebie. Choć Martyna twierdzi, że żadne zmartwienie ją nie trapi to postać Róży jest jej bliska.

Zmartwienie Róży

Kim jest róża? 

Główną bohaterką jest szczęśliwa dziewczynka. Lubi bujać się na huśtawce, zaglądać w różne kąty ogrodu, aż do czasu gdy pojawia się Zmartwienie. Najpierw małe, prawie niezauważalne. Z czasem zaczyna jednak rosnąć..

Każdego dnia powiększało się odrobinę..
…i nie dawało jej spokoju
nawet na chwilę!
Widziała , jak gapi się na nią podczas śniadania 
skryte za opakowanie płatków.

Zmartwienie Róży to bardzo ładnie wydany picturebook. Tekstu na stronie nie jest dużo, a litery są duże. Sprawdzi się dla 3-5 latka, ale również dla nieco starszego dziecka, które rozpoczyna przygodę z samodzielnym czytaniem.

Zmartwienie Róży
Autor: Tom Percival
Format: 229×290
Oprawa: Twarda
Stron: 32
Wiek: 4-5 lat
Wydawnictwo: Zielona Sowa

JESIEŃ U TOLI

O Toli słyszeliśmy sporo dobrego. Jesień u Toli było naszym pierwszym spotkaniem z małą bohaterką. Tola jak każda czterolatka jest bardzo ciekawa świata. Interesuje ją chyba wszystko. Jest praktycznie rónieśniczką Martyny i wygląda na to, że od razu się zaprzyjaźniły 😉

Jesień u Toli

Sobota jest słoneczna i piękna. Tola z rodzicami jedzie do parku, żeby nazbierać kasztanów i żołędzi na ludziki. Zaraz za bramą parkową natykają się na jeża, który sunie wolniutko alejką, nie zważając na spacerowiczów.
-Pewnie szuka przytulnego miejsca, gdzie mógłby przezimować – mówi mama. – Jesienią jeże szykują sobie legowiska.

-Będzie spał całą zimę – dopytuje Tola.

Jesień u Toli

Jesień u Toli to bardzo rodzinne, ciepłe opowiadanie, okraszone pięknymi, stonowanymi ilustracjami. Podoba nam się podział na pory roku. Wydane są już wszystkie cztery części (jesień / zima / wiosna / lato u Toli). Dzięki temu mamy możliwość obserwowania dziewczynki w różnych sytuacjach, w różnych porach roku. Z poszczególnych części dowiadujemy się co ciekawego przynoszą kolejne pory roku. Fajnie sięgać po tą książki na przełomie pór roku. Prowokuje to do naprawdę fajnej rozmowy z dzieckiem.

Jesień u Toli
Autor: Anna Włodarkiewicz
Ilustrator: Ola Krzanowska
Format: 215×250
Oprawa: Twarda
Stron: 64
Wiek: 4-5 lat
Wydawnictwo: Zielona Sowa

ZIMA U TOLI

Zima u Toli

Kolejna część opisująca codzienność u Toli. Tym razem widzimy jak zmienia się przyroda, idziemy na sanki, lepimy bałwany i przygotowujemy się do świąt.

W salonie u babci i dziadka pachnie lasem. W rogu między kredensem a kanapą usadowiła się zielona choinka. Jest wyższa od Toli i ma sprężyste gałązki naszpikowane ostrymi igłami. Stoi w doniczce, więc na wiosnę będzie ją można posadzić w ogródku, podlewać i patrzeć jak rośnie.

Zima u Toli

Zima u Toli
Autor: Anna Włodarkiewicz
Ilustrator: Ola Krzanowska
Format: 215×250
Oprawa: Twarda
Stron: 64
Wiek: 4-5 lat
Wydawnictwo: Zielona Sowa

POLSCY POECI, NAJPIĘKNIEJSZE WIERSZE

Wiersze nie są najłatwiejsze w odbiorze. Dlatego tym bardziej warto sięgać po nie we wczesnych latach dzieciństwa, tak by dziecko oswoiło się z tą formą twórczości. Zwłaszcza, że wiersze dla dzieci są wyjątkowo piękne. W naszym zbiorze zebrano jedne z najpiękniejszych wierszy polskich poetów: Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Ewy Salburg-Zarembiny, Ignacego Kraciskiego, Stanisława Jachowicza i Aleksandra Fredro.

Polscy poeci, najpiękniejsze wiersze.
Ilustrator: Marcin Piwowarski
Format: 170×240
Oprawa: Twarda
Stron: 192
Wiek: 4-5 lat
Wydawnictwo: Zielona Sowa

WILK, KTÓRY SIĘ ZGUBIŁ

Wilk jak to wilk. Jest silny i samodzielny, nawet jeśli jest małym wilczkiem. Nie potrzebuje pomocy (znacie to?), zawsze sobie poradzi, co by się nie działo. Wszystko SAM!

Mógł wrócić po śladach, lecz tropić nie lubił..
A gdy zawiał wicher..
.. pojął, że się zgubił.

Pouczająca historia z morałem, która pokazuje, że każdy czasem potrzebuje pomocy. Niezmiennie lubimy picturebooki i chętnie po nie sięgamy. Pisaliśmy już wcześniej o  Wiewiókach, które nie chciały się dzielić. a także o Koali, który się trzymał i Myszy, która chciała być Lwem.

Wilk, który się zgubił.
Autor: Rachel Bright
Ilustrator: Jim Field
Format: 250×290
Oprawa: Twarda
Stron: 32
Wiek: 4-5 lat
Wydawnictwo: Zielona Sowa

MEGABOMBKOWY HOTEL GWIAZDKOWY

Nasze największe  pozytywne zaskoczenie. Cudowna świąteczna opowieść, o tym jak wiele może zmienić niespodziewana wizyta, kogoś nieznajomego.

Jednym z dwóch głównych bohaterów jest Misiek, który spokojnie przygotowuje się do leniwych świąt Bożego Narodzenia, aż do czasu gdy w jego drzwiach pojawia się Żaba.

Żaba wymachiwała broszurką przed nosem Miśka.
-“Megabombkowy Hotel Gwiazdkowy”? – przeczytał – Chyba pomyliłeś drogę.
– Nie! Nie! – Żaba postukała palcem w mapę. – To tutaj, widzisz?
Misiek przyjrzał się dokładnie. – A obracałeś mapę do góry nogami. Ten hotel jest po drugiej stronie świata.
– Ale.. to NIEMOŻLIWE! – zajęczała Żaba – Wszystko zaplanowałem, patrz, nawet zrobiłem sobie czapkę na drutach!
Teraz na pewno nie zdążę tam dojechać na święta!

To dopiero początek niesamowitej przygody Miśka z Żabą. Chyba żadne z nich nie podejrzewało jak wyjątkowe to będą święta. Polecamy naprawdę fajna pozycja na przedświąteczny czas.

Megabombkowy Hotel Gwiazdkowy
Autor: Tracey Corderoy
Ilustrator: Tony Neal
Format: 250×290
Oprawa: Twarda
Stron: 32
Wiek: 4-5 lat
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Nowości książkowych jest mnóstwo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto sięgać po różne formy, wydawnictwa i książki o różnej objętości tak by dziecko miało okazję zobaczyć co mu się podoba. Niezmiennie polecamy zaglądać do biblioteki. Dzięki temu stale może pojawiać się coś nowego do czytania, jednocześnie nie nadszarpując domowego budżetu. 

Spróbujcie każdego dnia znaleźć choć parę minut na wspólne czytanie. To świetny sposób na podjęcie różnych tematów, poradzenie sobie z trudnościami i emocjami. To naprawdę działa!