Zabierz dziecko do lasu!

A gdyby tak zabrać dziecko do lasu zamiast na osiedlowy plac zabaw?

Chodzimy na place zabaw. Nie powiem, że nie. Zaglądamy zarówno na osiedlowy plac zabaw, jak i te napotkane gdzieś po drodze. Czasem odwiedzamy również te pod dachem. Tym wpisem bynajmniej nie chcemy powiedzieć, że place zabaw są złe. Wręcz przeciwnie. Wizyta w takich miejscach to świetna okazja do nawiązywania relacji w grupie rówieśników. Maluchy uczą się kontrolować własne ciało, ćwiczą koordynację i równowagę.

Chcemy Wam powiedzieć, że las też jest fajny!

Warto go odwiedzać.

To idealna przestrzeń by spędzić wspólnie czas. Korzystnie wpływa na samooczucie, a przybywając dużo na świeżym powietrzu pomorzecie odporności Waszego dziecka. Las to naturalne, intrygujące środowisko, w którym można ćwiczyć równowagę i ogólną sprawność ruchową. To świetna przestrzeń do rozmowy o leśnych zwierzętach, ptakach i roślinach. Można poszukiwać śladów zwierząt, nasłuchiwać śpiewu ptaków czy obserwować życie owadów.

Spójrzcie na mapę, sprawdzcie gdzie macie las najbliżej i dłużej się nie zastanawiajcie. Wybierzcie się na spacer!

Zabierz dzieci do lasu!

Wybierając się z dzieckiem do lasu warto porozmawiać o tym co w lesie można, a czego amsolutnie nie można robić.

Leśny savoir-vivre mówi, że:
  • należy usznować mieszkanców lasu i zachować ciszę
  • biwakować można ale tylko w wyznaczonych miejscach
  • nie niszczymy grzybów ani innych roślin
  • dbamy o czystość i zabieramy śmieci ze sobą
  • kolekcjonujemy wspomnienia, a rośliny zostawiamy w lesie.

.

Co robić w lesie z dzieckiem?

Staramy się przede wszystkim pokazywać dziewczynom, że spacerowanie po lesie jest fajne. Zwracamy ich uwagę na drzewa i śpiew ptaków mówiąc:
“słyszysz jak pięknie ćwierkają ptaszki” czy “zobacz jakie śmieszne listki ma to drzewo”.

Rozmawiamy o tym jakie zwierzęta mieszkają w lesie, kim jest Pan leśniczy i jakie zadania w lesie wykonuje drwal.

Szukamy też oznaczeń szlaków na drzewach. Pierwszy raz wpadliśmy na to wędrując po Bieszczadach i od tego czasu jak tylko gdzieś się wybieramy jest to stały element wędrówki. Staramy się zwracać uwagę na małe drobne rzeczy. Liście, które mają fajny kształt, różne wielkości szyszek czy wędrujące w poprzek ścieżki mrówki.

.

Pozwól dziecku zabrać plecak na skarby

Zanim wyruszamy na jakąkolwiek wycieczkę pakujemy wspólnie plecak. Musi znaleźć się w nim miejsce na coś do picia i jedzenia oraz wybraną małą zabawkę. Nie pakujemy plecaka do pełna. Po pierwsze, aby nie był ciężki. Po drugie aby zostało miejsce na dziecięce skarby. Dla małych odkrywców ważne są kamyki zebrane w czasie spaceru, szyszki, które można podarować babci czy patyki.
Kupując plecak dla dziecka zwracamy uwagę na wielkość i wykonanie, ale wybór wzoru pozostawiamy dziewczynom. Gdy same podejmują decyzję, który plecak będą nosić, chetniej sięgają po niego i noszą w czasie wycieczek. Zresztą ta zasada sprawdza się równie dobrze w przypadku zakupu innych rzeczy. Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się na plecak od Skip Hop w kształcie uroczego jednorożca. Dziewczynom, aż oczy się zaświeciły gdy otworzyłyśmy paczkę od kuriera. Plecak jest solidnie wykonany. W połączeniu z dziecięcym wzorem, pastelowymi kolorami i przemyślanymi kieszonkami sprawia, że to idealny wybór dla przedszkolaka ♥

Pozwólmy podejmować dzieciom małe decyzje!
.

Zabierzcie coś do jedzenia i zróbcie mini piknik

Nie wiem czy u Was też tak jest, ale nawet jeśli zjemy śniadanie tuż przed wyjściem to i tak zaraz pada:
“Mamo jestem głodna. Mogę coś zjeść?”

Dlatego zawsze zabieramy ze sobą jakieś przekąski. Zwykle jest to jabłko, małe pomidorki, czasem czerwona papryka.
Dziecięca natura ma to do siebie, że jedzenie nie tylko musi być smaczne, ale też fajnie zapakowane. Dlatego nasze domowe zasoby pojemników przeznaczonych do żywności co jakiś czas wzbogacają się o wzory typowo dziecięce. Mała rzecz, a wywołuje uśmiech na twarzy dziecka w czasie wycieczki. 
Z racji, że Martyna jest przedstawicielem dziewczynki – księżniczki, która to praktycznie zawsze musi chodzić w sukienkach (i to tylko tych co się porządnie kręcą) to i wyceczkowy pojemnik musi spełnić określone wymagania. Róż, kwiauszki i motylki albo Elza;) Także polecamy wszystkim małym księżniczkom motylkowy lunch box – spełnia wszystkie te wymagania.


Poza jedzeniem zabieramy ze sobą wodę oraz w chłodniejsze dni herbatę w termosie.

Wizja mini pikniku zawsze wzbudza wielki entuzjazm ♥

.

Dajcie dziecku zadanie w czasie spaceru

Sam spacer może okazać się dla dziecka na początku nurzący dlatego warto dać dziecku zadanie w czasie wędrówki:

  • poszukiwanie oznaczeń szlaku na drzewach
  • zbieranie leżących na ziemii różnych liści (można później zrobić w domu wspólnie zielnik)
  • zbieranie szyszek
  • zbieranie śmieci znalezionych w czasie spaceru
  • gra “kto pierwszy zobaczy .. wiewiórkę, mrówkę, żuczka itp

Zabierzcie grę w którą możecie zagrać razem w lesie

By spędzić fajnie i ciekawie czas w lesie warto zabrać ze sobą jakąś grę czy piłkę. Można zagrać w kolory czy urządzać konkurs skoków w dal.
Pamiętacie z dzieciństwa grę, która polegała na złapaniu piłki paletką z rzepem? My pamiętamy i bardzo lubiliśmy w nią grać, dlatego od niedawna mają ją nasze dziewczyny. Powiem, Wam, że to jest miłość od pierwszego wejrzenia, bo  kto by nie chciał zagrać w urocze żabki? 

Zabierz dzieci do lasu!

To naprawdę fajna gra, dzięki której maluchy ćwiczą koordynację ruchowo-wzrokową no i można się nieźle zmęczyć biegając za piłką!

Co jeszcze można robić z dzieckiem w lesie?

Naprawdę mnóstwo rzeczy. My śpiewamy wspólnie piosenki, rozmawiamy o tym co miłego spotkało nas w ostatnim czasie czy urządzamy zawody kto szybciej dobiegnie do drzewa. Można też turlać się i skakać. Dlateg pamiętajcie o wygodnym i odpowiednim do warunków atmosferycznych ubraniu 😉

Najlepsze co możesz dać swojemu dziecku to wspólnie spędzony czas, a jeśli to będzie w lesie – tym lepiej!

Ps. Kilka fajnych propozycji na leśne zabawy znajdziecie u wielkizachwyt.pl

______________________________________________________________________________________

*wpis ten powstał we współpracy ze sklepem zielonezabawki.pl

Plecak Jednorożec od Skip Hop 

Pudełko śniadaniowe

Gra zręcznościowa zielone żabki