Centrum edukacji i promocji regionu w szymbarku

Szymbark, Centrum Edukacji i Promocji Regionu

Spędziliśmy ostatnio weekend w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Także dziś słów parę właśnie o tym miejscu. Byliśmy tutaj kilka ładnych lat temu i od tego czasu bardzo się zmieniło. Powstał duży 3* hotel, mały lokalny browar, restauracjai wiele innych atrakcji.

CEPR – Szymbark położenie

Szymbark to wieś na terenie Szwajcarii Kaszubskiej. Dookoła znajduje się mnóstwo jezior i lasów. Malownicze położenie sprawia, że ta część Pojezierza Kaszubskiego jest chętnie odwiedzana przez turystów. Z Szymbarku rzut beretem do Wieżycy czy Gołubia. Jak się rozejrzeć dookoła to znajdzie się porządny kawał lasu i kilka jezior. Z Gdańska to jakieś 45 km także na upartego można wybrać się nawet rowerem, mniej upartym polecam PKM’kę (do Wieżycy) lub samochód.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku – atrakcje 

Kaszubski świat bajek

Po nazwie spodziewaliśmy się spotkania z Kaszubskimi legendami i baśniami. Natomiast okazało się, że wchodząc do Kaszubskiego Świata Bajek usłyszymy między innymi bajkę o Śpiącej Królewnie, Pinokiu czy Śnieżce. Wędrujemy wśród drzew od jednego do drugiego bajkowego domku. W każdym domku znajduje się inscenizacja bajki. Po naciśnięciu włącznika z głośnika zaczyna dobiegć bajka, a część postaci w domku zaczyna się poruszać. Trzeba się liczyć z tym, że  dzieciom ciężko będzie skupić się i odsłuchać wszystkich bajek w całości.

Szkoda, że ta część jest dodatkowo płatna. Naszym zdaniem Świat Bajek powinien być jedną  z atrakcji wliczonych w cenę biletu.

Niemniej jednak jest to ciekawa opcja. Naszej 4 letniej Martynie się podobało, a była już drugi raz 😉 Na przejście całości (z wysłuchaniem bajek) trzeba przeznaczyć okoo 40-60min. Atrakcja czynna sezonowo.

Park linowy

To jest absolutny faworyt wśród atrakcji w rankingu Martyny. Uwielbia się wspiać, więc od razu wiedziałam, że ta atrakcja skradnie jej serce. Co fajne jest kilka poziomów zaawansowania.

park linowy szymbark

Martyna sprawdziła dwie trasy. Zieloną – najprostszą. Nie trzeba tu żadnych uprzęży. Płaci się raz i dziecko może dowolną ilość razy pokonać trasę. Trasa ma 65 metrów długości i 12 przedszkód. Z przejściem śmiało powinien sobie poradzić 3 latek.

park linowy szymbark
Jednak to biała trasa spodobała się Martynie najbardziej. Tutaj bowiem trzeba ubrać uprząż, kask i przejść krókie szkolenie z obsługi karabinków. Trasa znajduje się na wysokości około 100 cm dzięki czemu rodzic śmiało może iść wzdłóż trasy i kontrolować czy dziecko prawidłowo się przepina pomiędzy poszczególnymi przeszkodami. Trasa ma 80 metrów i 13 przeszkód. W sam raz dla przedszkolaków. Choć nie ma tu ograniczeń wiekowych to naszym zdaniem jest to zabawa dla dzieci 4+. Martyna przy niektórych przepięciach musiała stawać na palcach aby wpiąć prawidłowo karabinek. 

park linowy szymbark

park linowy szymbark

Na tej i innych trasach kupuje się bilet na każde przejście. Trasy dla dorosłych wyglądały bardzo fajnie ale zabrakło nam czasu na przetestowanie. Koniecznie zajrzyjcie w tą część CEPR.

park linowy szymbark

Dom do góry nogami

Tuż obok najdłuższej deski świata to najbardziej znana atrakcja Centrum. Co tu się dużo rozpisywać o samym domku – stoi do góry nogami i był pierwszą tego typu atrakcją w Polsce! Trzeba samemu wejść i sprawnić co na to Wasz błędnik 😉

Szymbark naj..

Sporo tutaj naj..  Szymbark jest najwyżej położoną wsią na Pomorzu. Znajduje się tutaj największy fortepian świata (po kaszubsku “Stolëmòwi Klawér”). Instrument mierzy 6,04m długości, 2,52m szerokości, 1,87m wysokości i waży 1,8 tony. Na miłośniakch muzyki klasycznej z całą pewnością wywrze niemałe wrażenie.

Jest również najdłuższa deska świata. Pierwsza deska ma 36,83 metra długości i waży 1100kg. Deska wykonana jest z drzewa daglezji. Nad jej wykonaniem pracowało ponad 100 osób przez 9 dni. Jej transport trwał 16h! Gdy po latach Niemcom udało się pobić rekord, Kaszubi znów wzieli się do pracy i obecna najdłuższa deska świata ma długość 46,53 metra. Tym razem z transportem poszło nieco szybciej. Jeśli mnie pamięć nie myli 11h, bo sporą część trasy deska pokonała drogą wodną. Przemieszczenie takiej deski to duże logistyczne przedsięwzięcie.

najdluzsza deska swiata
Tuż obok deski, w tym samym pomieszczeniu stoi stół wykonany z jednego kawałka drzewa o długości 35 metrów (stół noblisty). Stół do lekkich nie należy – 6 ton, a jednorazowo może przy nim usiąść 230 osób. Także w sam raz na całkiem sporą imprezę integracyjną. Zwłaszcza, że tuż obok znajduje się spora sala biesiadna z paleniskiem na środku.

W tej części CEPR znajduje się ekspozycja zawierająca narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku, do wybuchu II wojny światowej.

Co jeszce znajdziemy w CEPR?

Druga część CEPR poświęcona jest zesłańcom syberyjskim. Możemy obejrzeć mi.in:

  • Replikę lokomotywy wraz z wagonami, które wywoziły ludzi na Syberię. Słowa przewodnika sprawiają, że przed oczami pojawiają się obrazy ludzi przewożonych w warunkach gorszych niż bydło.
  • Przywieziony spod Irkucka dom Sybiraka, który deska po desce został rozebrany, następnie przetransportowany i postawiony ponownie w Szymbarku.
  • Jest również model sowieckiego łagru. Wszystko to ma na celu pokazanie ciężkiej historii Polaków. Warto w tym miejscu na chwilę się zatrzymać i zastanowić. 

W Szymbarku odbywają się coroczne spotkania Sybiraków. Zdjęcia z tych wydarzeń morzna obejrzeć tuż za rekonstrukcją wieży i bramy z drutu kolczastego.

Zwiedzając z przewodnikiem mamy też okazję wejść do kopii bunkru Gryfa Pomorskiego, domu Trapera Kaszubskiego z Kanady, domu powstańca polskiego z Adampola czy malutkiego drewnianego kościółka św. Rafała. Za każdym z tych budynków kryje się ciekawa historia!

Z innych atrakcji warto wymienić również pomnik kaprala Wojtka znajdującego się nieopodal pociągu, na małym oczku wodnym. Wedug relacji Pani przewodnik Polscy żołnierze w Iranie odkupili za konserwę, tabliczkę czekolady, garść monet oraz nóż szwajcarski, niedźwiedzia, któremu nadano stopień kaprala i nadano imię Wojtek. Niedzwiedź wraz  z żołnierzami pod dowództwem gen. Władysława Andersa przeszedł cały szlak bojowy, z Iranu aż do Włoch i dalej do Wielkiej Brytanii. Wojtek podobno brał także udział w bitwie o Monte Cassino pomagając nosić amunicję.

W CEPR znajdziemy także replikę dworu Salino i pomnik Gryfa Pomorskiego (wielki głaz w kształcie serca).

Jest jeszcze kilka mniejszych ciekawostek jak Statua Świętowida Kaszubskiego w kształcie odwróconego drzewa. Na statule widoczne są cztery postacie zwrócone w różne strony świata, odzwierciedlające główne cechy Kaszubów: religijność, pracowitość, upór i konsekwencję oraz patriotyzm. Statua została zaprojektowana przez nieżyjącego już właściciela Centrum Daniela Czapiewskiego.

Jeśli zasiedzicie się na dłużej to w sali biesiadnej możecie zjeść dania kuchni polskiej i kaszubskiej. Z kolei w Kaszubskiej Chacie serwowane są naleśniki i pierogi. Oprócz tego możecie udać się do tutejszej restauracji “Gościniec pod wielką deską” oraz kawiarni i cukierni, gdzie można zakupić wypiekany na miejscu chleb. Na spragnionych czeka ważone na miejscu piwo Kaszubska Korona!

Hotel 

Na terenie CEPR znajduje się jedyny w okolicy hotel 3*. Pokoje są duże i przestronne, a Panie na recepcji uprzejme. Ciekawą opcją dostępną w hotelu są łaźnie piwne, ale niestety tym razem nie mieliśmy okazji wypróbować.

Centrum Edukacji Regionu w Szymbarku

Czy warto odwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku?

Na pewno jest to ciekawe miejsce na imprezy okolicznościowe, większe imprezy pracownicze, rodzinne czy wesela. Zwłaszcza, że w czasie wszelskiego rodzaju imprez możliwe jest zorganizowanie pokazu tabaczenia, w czasie, którego będziecie mieli okazję wyprobować różnego rodzaju tabak. Można spróbować swoich sił przy pieczeniu chleba czy przejechać się wozami drabiniastymi.

Zdecydowanie warto zwiedzać Centrum z przewodnkiem, bo tylko to daje nam możliwość zajrzenia do takich miejsc jak bunkier czy kościół.

Wstęp do CEPR

Wejście do CEPR jest płatne. 24zł/os. Wstęp bezpłatny dla dzieci do lat 6. Z kartą dużej rodziny 18zł/os. Parking płatny dodatkowo 5zł/samochód.

Centrum jest obiektem całorocznych jednak należy pamiętać, że część z atrkacji jest czynna tylko sezonowo. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów najlepiej sprawdzić przed wizytą na stronie cepr.pl

♥♥♥♥ 
∴ Będzie nam super miło jeśli dołączysz do nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Jeśli spodobał Ci się nasz tekst udostępnij go dalej ♥
∴ Możesz też do nas zawsze napisać – aleksandra@okiemalexa.pl albo zostawić po sobie ślad pod tym postem.