Koszałkowo-Wieżyca

Dosłownie rzut beretem od Szymbarku znajduje się całkiem fajne miejsce. Odwiedziliśmy je w czasie naszej weekendowej wizyty w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Już sam dojazd był nie lada atrakcją, którą Martyna wspomina do dziś. Drogę z Szymbarka do Wieżycy pokonaliśmy wozem drabiniastym!

Wieżyca to najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego o wysokości 328,6 m n. p. m. Góra składa się w dwóch płaskich szczytów. 

Starzy ludzie powiadają, że jeden wierzchołek Wieżycy jest dobry, drugi zły. Ponoć toczyła się tam walka pomiędzy diabłem, a aniołem. Diabłu wydawało się, że wygrał, bo opanował wierzchołek wyższy, ale brzydszy. Turyści chętnie na niego wchodzą, a nawet mówią, że jest tam złe powietrze. Za to na tym niższym jest cudowne, zdrowe miejsce, pełne słońca, więc tam przebywają. Również na tym niższym, ale lepszym wierzchołku postawiono wierzę widokową, bo gdy stawiano ją na wyższym, szybko się przewracała.

∗cytat pochodzi z przewodnika “Cudze chwalicie, Polski nie znacie! Pomorze mniej znane” autorstwa  Marii Giedz

Starzy Kaszubi wierzą, że Wieżyca była królestwem kaszubskiego olbrzyma – Stolema. Wedle legend Stolemy zamieszkiwały Kaszuby w czasach prehistorycznych. Były one gigantycznych rozmiarów i miały mnóstwo energii. Lubiły popisywać się swoją siłą, rzucając kamieniami czy wyrywając drzewa z korzeniami. Ponoć to ich działanie wywarło ogromny wpływ na dzisiejszy krajobraz Kaszub. Władcą Szwajcarii Kaszubskiej był niegdyś stary Stolem. Gdy zmarł, tron objął jego syn.  Wdrapał się na najwyższy szczyt, by przyjrzeć się okolicznym lasom i jeziorom. Gdy ujrzał piękną dziewczynę, zakochał się. Za wszelką cenę chciał pojąć ją za żonę. Przenosząc dla niej lasy, wydobywając skarby z dna jeziora, upiększał okolicę. Dziewczyna była jednak nieugięta. Stolem udał się do matki dziewczyny. Żadne starania nie przynosiły skutku. Stolem był zrozpaczony. Matka rzuciła więc czar na córkę, przez co ta błąka się do dziś jako nocna mara po Wieżycy.

Tym razem jednak naszym celem nie był szczyt Wieżycy i wieża widokowa (była w remoncie), a Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo-Wieżyca.

Koszałkowo-Wieżyca położona jest zaledwie 5km od Szymbarku. Dodatkowo niedaleko znajduje się stacja kolejowa, także z łatwością można dostać się z Gdańska PKM’ką lub korzystając z Przewozów Regionalnych (czas podróży uzależniony jest od połączenia, ale trwa około 1h).

Koszałkowo-Wieżyca ma sporo atrakcji zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Cieszy nas fakt, że są takie miejsca w Polsce, które starają się wykorzystywać swój potencjał niezależnie od pory roku korzystając z dostępnej infrastruktury.

Trójkołowce Górskie

Atrakcją, która podobała nam się najbardziej są Trójkołowce Górskie. Jak sama nazwa wskazuje, są to nieduże pojazdy trzykołowe, którymi po wjechaniu wyciągiem orczykowym można zjechać z góry. Pojazdy są jednoosobowe, ale w przypadku dzieci – jadą one wraz z opiekunem.

Nawet nie podejrzewaliśmy na początku, że będzie to taka świetna zabawa. Martyna nie chciała schodzić, krzycząc po każdym zjeździe, że chce jeszcze raz. Nawet Agatka ostatecznie zdecydowała się na zjazd i całkiem jej się podobało. 

Ze względów bezpieczeństwa zjeżdża się w kasku. Jazda nie wymaga specjalnych umiejętności. Analogicznie jak na rowerze z tym że tutaj naszym zadaniem jest kierowanie pojazdu wzdłuż wyznaczonej trasy i hamowanie 😉

Jeden wjazd kosztuje 7zł.

Hulajnogi

Drugą atrakcja, z której korzystaliśmy to hulajnogi. Jednak są one inne niż te, które zwykle widujemy na ulicy. Hulajnogi CRUSSIS mają z przodu duże koło (takiej wielkości jak w rowerze) natomiast z tyłu nieco mniejsze. Są one dostępne w dwóch rozmiarach. Mniejsze dla dzieci od 6 roku życia i większe dla dorosłych. Sprawdzają się na utwardzonych drogach, trasach rowerowych i w lekkim terenie. 

Marcin testował hulajnogę zjeżdżając z trawiastej górki. Jak mówi całkiem fajna zabawa, choć to nie to samo co trójkołowce. Przy czym zjeżdzając z górki po trawie trzeba być ostrożnym, bowiem o upadek nie trudno.

Koszt: wypożyczenie 1 hulajnogi do 30 min to koszt 20 zł, kolejne 30 min 5 zł

Inne atrakcje Centrum w Koszałkowo-Wieżyca

Tym razem nie mieliśmy okazji wypróbować innych atrakcji z racji na ograniczony czas, jednak  w ofercie jest również:

  • zorbing – turlanie się w kuli
  • mountainboard – czyli górska deskorolka
  • wypożyczalnia rowerów (możliwość zamontowania fotelików dla dzieci)
  • nieduży plac zabaw
  • gokarty

Istnieje również możliwość zorganizowania spływu kajakowego po rzece Raduni i jeziorach Raduńskich, a także rozpoczęcia swojej jeździeckiem przygody w „Stajnia Pod Klonem” czy wędkowanie.

Wszystkie atrakcje są oddzielnie płatne dlatego przed przyjazdem warto zajrzeć na stronę, aby sprawdzić aktualny cennik i godziny otwarcia

Ostatnią ciekawostką w tym miejscu są interaktywne tablice legend, które tworzą Park Baśni i Legend Kaszubskich. Do zabawy niezbędna jest aplikacja Park Wieżyca. Aby z niej korzystać i mieć możliwość poznania baśni i legend, a także uczestniczyć w quizach i innych zadaniach należy wykupić bilet za 15zł, który aktywuje nam wszystkie funkcje aplikacji na 24h. 

Co jeszcze znajduje się w Cetrum Aktywnego Wypoczynku?

Pokoje gościnne, dzięki czemu możemy zaplanować weekendowy pobyt, a także restauracja i pizzeria. W sezonie zimowym działa tutaj wyciąg narciarski. Ci którzy nie przepadają za nartami mogą pozjeżdzać na dętkach.

Czy polecamy Centrum w Koszałkowo-Wieżyca?

Na pewno jest to ciekawe urozmaicenie rodzinnej wycieczki. Jazda na trójkołowcu zdecydowanie nam się spodobała. Z całą pewnością zajrzymy tutaj gdy pojedziemy sprawdzić jak wygląda wieża widokowa po remoncie.

♥♥♥♥ 
∴ Będzie nam super miło jeśli dołączysz do nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Jeśli spodobał Ci się nasz tekst udostępnij go dalej ♥
∴ Możesz też do nas zawsze napisać – aleksandra@okiemalexa.pl albo zostawić po sobie ślad pod tym postem.