kaszubskie oko

Skansen Nadole + Kaszubskie Oko

Początek jesieni to idealny czas na jednodniowe weekendowe wycieczki. Dlatego przychodzimy do Was z propozycją na krótki wypad.

Kaszubskie Oko

Położone jest w miejscowości Gniewino, 50km od centrum Gdyni. Główną atrakcją, dla której przyjeżdża tutaj większość osób jest wieża widokowa. Na wieżę można wejść po schodach lub wjechać windą. Z góry roztacza się całkiem fajny widok na okolicę. Podobno cały kompleks zaprojektowany jest tak, aby kształtem przypominał oko, a wieża widokowa jest jego centralnym punktem, czyli źrenicą. Wieża ma 44 metry wysokości, a kształtem przypomina klepsydrę. Na dole znajduje się punkt informacji turystycznej i nieduży sklepik z pamiątkami.

Wieża widokowa to nie jedyna atrakcja. Znajduje się tutaj pole do mini golfa i fajne place zabaw. Nasza wizyta przypadła na końcówkę lata i było widać, że przyjeżdżają tu rodziny z całej okolicy, aby dzieciaki mogły się wyszaleć.

Przydałoby się trochę więcej drzew w okolicy placów zabaw. Latem w pełnym słońcu trochę brakuje cienia. Jednak cała reszta bez zastrzeżeń. Zarówno nasza 2-latka, jak i 4-latka bawiły się przednio.

Na terenie Kaszubskiego Oka znajduje się też kilka makiet dinozaurów i Stolemów, czyli legendarnych olbrzymów.

Na miejscu znajduję się również restauracja, ale nie mieliśmy okazji nic próbować.

Cały kompleks jest dobry na dość ciepłe i bezdeszczowe dni. Sama wieża nie robi, aż takiego wrażenia, aby jechać specjalnie. Natomiast w połączeniu z wizytą na placu zabaw jest już całkiem przyjemnie. Warto zabrać też ze sobą coś do jedzenia czy herbatę w termosie i posiedzieć na trawie. Jest to miejsce raczej dla osób z okolic Trójmiasta, które szukają miejsca na krótką wycieczkę. Nie polecałabym tego jako super atrakcje dla osób z drugiego końca Polski.

O Stolemach pisaliśmy Wam przy okazji wpisu o Koszałkowie-Wieżycy, także polecamy zajrzeć 😉 Jeśli planujecie też inne wycieczki po okolicy to zajrzyjcie również do wpisu o Szymbarku, a więcej inspiracji znajdziecie w dziale POMORSKIE.

kaszubskie oko

KASZUBSKIE OKO
Adres: ul. Sportowa 1, 84-250 Gniewino
Numer telefonu: 58 670 66 44
Od maja do września czynne 7 dni w tygodniu. Kwiecień i październik w weekendy. Listopad-kwiecień – po wcześniejszym uzgodnieniu (dla grup zorganizowanych).

ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA

Kiedyś skanseny kojarzyły nam się z nudą. To chyba pozostałości po wycieczkach z podstawówki. Czasem wystarczy trafić w odpowiednie miejsce, by zmienić zdanie. Tak było, gdy odwiedziliśmy Krainę w Kratę. Skansen w Nadolu także potwierdza, że takie miejsca warto odwiedzać.

Skansen jest nieduży, ale naszym zdaniem to atut. Niby nie ma tu nic nadzwyczajnego, a jednak jest przyjemnie. Warto tu zaglądać, gdy warunki atmosferyczne sprzyjają spacerom. Słońce i zieleń sprawiają, że całość nabierają życia. Spacerując po tutejszych obiektach mieliśmy wrażenie, że gospodarze dopiero co wyszli. Brakowało tylko kubków na stole z parującą herbatą. Wszędzie pełno kwiatów, były też króliki i ptaki.

ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA

Skansen położony jest niezwykle malowniczo. Tuż przy jeziorze Żarnowieckim. W letnie dni można po wizycie w skansenie wybrać się np na rowerek wodny.

Idea powstania tego miejsca zrodziła się w czasie planów budowy elektrowni Żarnowiec. Powstanie elektrowni doporwadziło do likwidacji wsi Kartoszyno. Aby kaszubskie tradycje tego rejonu nie zostały zapomniane muzeum Ziemi Puckiej zakupiło zagrodę od rodziny Rutzów w 1982 roku. W skład skansenu wchodzi chata przeznaczona dla 3 pokoleniowej rodziny, stodoła, wozownia z pojazdami rolnicztmi, a także wędzarnia, czy pasieka.

ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA

ZAGRODA GBURSKA I RYBACKA
Adres: ul. Bałtycka 2, 84-250 Nadole
Numer telefonu: +48 58 676 76 44
Godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie muzeum Ziemi Puckiej

♥♥♥♥
∴ Będzie nam super miło jeśli dołączysz do nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Jeśli spodobał Ci się nasz tekst udostępnij go dalej ♥
∴ Możesz też do nas zawsze napisać – aleksandra@okiemalexa.pl albo zostawić po sobie ślad pod tym postem.