5 powodów by odwiedzić Bydgoszcz z dzieckiem

Na co dzień mieszkamy w Trójmieście, dlatego na weekendowe wypady chętnie wybieramy miejsca znajdujące się w granicy 150-200km od domu. Jest to sensowna odległość w przypadku krótkich wypadów. Czasy jeżdżenia 700-800 km w jedną stronę na weekend, tylko po to, by wleźć na jeden szczyt górski, już za nami 😉 Z tego też właśnie powodu Bydgoszcz już nie jednokrotnie stała się celem naszych wycieczek. Bydgoszcz odbierana jest bardzo różnie. Stoi nieco w cieniu Torunia, choć chyba każdy rodowity mieszkaniec Bydgoszczy nigdy nie da powiedzieć, że Toruń jest bardziej atrakcyjny. Toruń z Bydgoszczą nieustannie ze sobą konkurują, jednak to właśnie Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i 8-ym co do wielkości miastem w Polsce.

.

1. Bydgoszcz to idealne miejsce aby przyjechać tu pociągiem.

Serio. Zostawcie auto w domu i kupujcie bilety na pociąg. Połączeń jest sporo. Zakładając, że, podobnie jak my, jedziecie z okolic Trójmiasta, to cenowo wychodzi podobnie do przejazdu samochodem. Czasowo natomiast nawet z małą przewagą dla pociągu w zależności od połączenia. Pociąg to jedna z najlepszych form transportu w przypadku podróży z dzieckiem. Zwykle z góry odrzucamy dłuższe przejazdy autokarem, wybierając samochód, ale jeśli jest sensowna opcja dojechania pociągiem, to nie ma się co zastanawiać. Jazda pociągiem to zawsze duża atrakcja dla dziecka. Dodatkowo dzięki możliwości swobodnego przemieszczania się po pociągu, jedzenia w dowolnym momencie i korzystania z toalety, zdecydowanie wygrywa w kategorii “rodzinny środek transportu”.

Dojście z Dworca do Muzeum Historii i Brudu to kwestia około 30 min, a po drodze mijamy sporo ciekawych kamienic. Także warto ten dystans przejść pieszo.

pociag do bydgoszczy

.

2. Bydgoskie muzeum Historii Mydła i Brudu to miejsce, które warto odwiedzić niezależnie od wieku.

Muzeum Historii Mydła i Brudu przełamuje stereotyp dawnych muzealnych gablotek, których nikt nie chce oglądać. W muzeum poznajemy historię brudu, higieny i produkcji mydła razem z przewodnikiem, który oprowadza grupy po muzeum. W czasie zwiedzania pod okiem Mydlarskiego Mistrza przygotowuje się własne mydło, które potem zabiera się do domu na pamiątkę. Muzeum cieszy się na tyle dużą popularnością, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (zwłaszcza jeśli planujecie wizytę w weekend). Aktualne godziny otwarcia i zasady rezerwacji sprawdźcie koniecznie przed wizytą na stronie muzeum.

/

3. Bydgoszcz przygotowała się na zwiedzanie z dziećmi.

Na stronie visit Bydgoszcz dostępne są gry miejskie przeznaczone dla dzieci => Visit Bydgoszcz – gry miejskie. To ciekawa alternatywa zwiedzania z dziećmi. Można np. odkrywać tajemnice Bydgoszczy, poznając centrum miasta i rozwiązując przy tym zagadki na trasie “szyfr Pana Twardowskiego” czy “Strzała Łuczniczki“. Tras jest więcej. Co ważne, dostępne są trasy o różnym stopniu trudności. Jeśli wybieracie się do Bydgoszczy z dziećmi, to koniecznie sprawdźcie jakie trasy są aktualnie dostępne. Taka forma zwiedzania będzie na pewno dużo ciekawsza dla dzieci niż sam spacer.

.

4. Bydgoszcz nie jest zatłoczona.

Są takie miasta w Polsce i na świecie, które mają swój urok i jest w nich co robić, ale z jakiegoś powodu nie są częstym wyborem turystów. Tak trochę jest właśnie z Bydgoszczą. To całkiem urokliwe miasto, które wciąż nie jest w centrum zainteresowań zwiedzających. Dla nas jest to tylko plus. Choć jest tu jeszcze sporo zakątków, którym przydałaby się rewitalizacja, to miasto prezentuje się naprawdę ładnie. Polecam szczególnie odwiedzać wiosną i wczesną jesienią. Wówczas pastelowe kamienice i kolorowe bydgoskie bloki prezentują się najlepiej.

Z dziećmi zdecydowanie lepiej zwiedza się, gdy nie trzeba przeciskać się przez tłumy. Każdy, kto choć raz podjął się przejścia z dziećmi przez centrum Gdańska w czasie Jarmarku Dominikańskiego, doceni panujący tutaj spokój. Jeśli dodatkowo pogoda jest ładna to szansa na udaną wycieczkę znacznie wzrasta 😉 Zwykle jest tu też odrobinę cieplej niż w Trójmieście, z racji na dalszą odległość od morza.

/

5. Bydgoszcz jest przepięknie położona nad rzeką.

Przez samo serce Bydgoszczy płynie rzeka Brda. Warto więc udać się na spacer wzdłuż rzeki, a jeśli będziecie mieć szczęście, to załapiecie się na zawody wioślarskie. Z kolei, jeśli dopisze pogoda, to warto wybrać się na rejs tramwajem wodnym, chyba że chcecie zwiedzać Bydgoszcz od strony wody w nieco wolniejszym tempie, to możecie wypożyczyć kajaki bądź rowerki wodne.

Bydgoszcz, nad rzeką

.

Powodów by odwiedzić Bydgoszcz jest znacznie więcej 😉

Manufaktura słodyczy – Karmelowa Kraina

Znajduje się nieopodal Muzeum Historii Mydła i Brudu. Jeśli zapomnieliście zarezerwować bilety wcześniej i nie ma miejsca w muzeum, to kierujcie się do Manufaktury Słodyczy na pokaz i robienie lizaków. Dzieci będą zachwycone 😉

Leśny Park Kultury i Wypoczynku- Myślęcinek 

Jeśli macie nieco więcej czasu w zanadrzu to zaledwie 5 km od centrum znajduje się miejsce godne uwagi. Na terenie parku znajduje się ogród zoologiczny i botaniczny oraz Miasteczko Ruchu Drogowego. W sezonie na terenie leśnego parku działa Park Rozrywki. Naprawdę jest tutaj co robić. Myślęcinek to zielone płuca Bydgoszczy, gdzie warto się wybrać by spędzić aktywnie czas.

Exploseum

Wciąż jest na naszej liście do odwiedzenia. Exploseum to dawna fabryka nitrogliceryny DAG Fabrik Bromberg. Pohitlerowska fabryka zbrojeniowa stała się jedną z najciekawszych industrialnych atrakcji w kraju. Choć znajduje się na obrzeżach miasta, można dojechać komunikacją miejską.

Wieża ciśnień

Nie dość, że sam budynek jest piękny i fajnie położony w park im. Henryka Dąbrowskiego, to jeszcze można wejść na taras widokowy, by podziwiać panoramę miasta. We wnętrzach znajduje się wystawa przedstawiająca historię Bydgoskich wodociągów. Wieża ciśnień to jeden z elementów szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Szlak TeH2O to 15 różnych obiektów powiązanych ze sobą historią, tematyką industrialną i nawiązaniem do wody. Opis wszystkich obiektów znajdziecie na stronie ludzieitechnika.pl, warto przeczytać również przewodnik po szlaku TeH2O.

Wyspa Młyńska

Nazywana Bydgowską Wenecją. Znajduje się tutaj Europejskie Centrum Pieniądza, Muzeum ze Zbiorami Archeologiczne oraz Galeria Sztuki Nowoczesnej. To miejsce spotkań i cel wielu spacerów. Będąc na wyspie z dziećmi, warto pójść plac zabaw nad Młynówką. Dodatkowo znajduje się tutaj ciekawostka dla fanów “Magicznego drzewa”. Magiczne Krzesło, czyli eksponat z filmu dla dzieci “, który częściowo realizowany był właśnie w Bydgoszczy.

Choć Bydgoszcz nie jest numerem 1 wśród destynacji turystycznych, to jest tu przyjemnie. Warto przespacerować się w poszukiwaniu pięknych kamienic w pastelowych kolorach. Przejść się ulicą Długą, zaglądając do Muzeum Historii Mydła i Brudu. Zajrzeć na Wyspę Młyńską. Przejść się wzdłuż rzeki. Jeśli jesteście z dziećmi to w poszukiwaniu placu zabaw, wybierzcie się do Park im. Kazimierza Wielkiego, znajdującego się w odległości około 15-20 minut od Wyspy Młyńskiej. Wśród budynków, na które warto zwrócić uwagę, są Katedra Bydgoska św. Marcina i Mikołaja (najstarszy budynek w Bydgoszczy), Spichrze nad Brdą, a także pochodzący z XVIII w. budynek Poczty Polskiej, ratusz czy hala targowa.

Jeśli wybieracie się do Bydgoszczy razem z dzieckiem, to polecamy przygotowywać wspólnie “dziennik wyprawy”. Warto zaangażować dziecko do planowania i pakowania się na wyjazd, a później zachęcić do zbierania pieczątek i biletów wstępu, by potem wspólnie przygotować dziennik. Niech będzie to fajna zabawa. Praca nad dziennikiem to też okazja do rozmowy o tym, co się udało tego dnia i co się najbardziej podobało. Pokażmy dziecku przy tym, że warto doceniać małe, drobne rzeczy i wspólny czas. Nie trzeba jechać na koniec świata, by zobaczyć fajne miejsca. Warto na początek rozejrzeć się po okolicy.

POBIERZ DZIENNIK WYPRAW – BYDGOSZCZ

♥♥♥♥
∴ Będzie nam super miło jeśli dołączysz do nas na Facebook’u i Instagramie
∴ Jeśli spodobał Ci się nasz tekst udostępnij go dalej ♥
∴ Możesz też do nas zawsze napisać – aleksandra@okiemalexa.pl albo zostawić po sobie ślad pod tym postem