Atrakcje turystyczne

Co zobaczyć w Czechach? Najlepsze atrakcje i miejsca warte uwagi

Autor Mikołaj Dębiński
Mikołaj Dębiński11.06.20246 min.
Co zobaczyć w Czechach? Najlepsze atrakcje i miejsca warte uwagi

Czechy co zobaczyć? To jeden z najczęstszych dylematów przed wyjazdem do tego urokliwego kraju pełnego zabytków, malowniczych miasteczek i przyrody. Aby w pełni odkryć pełną gamę czeskich atrakcji, warto przygotować dobrze przemyślany plan zwiedzania. W tym artykule pomożemy Ci zaplanować niezapomnianą przygodę w Czechach, wskazując najciekawsze miejsca, od słynnej Pragi po ukryte perełki czekające na odkrycie.

Kluczowe wnioski:
 • Praga przyciąga turystów wspaniałymi zabytkami, takimi jak Zamek Praski, Katedra św. Wita i słynny Zegar Orloj.
 • Największe atrakcje Czech to również bajkowe zamki, np. romantyczny Zamek Karlštejn i potężny Zamek Krzywousti.
 • Czeskie jaskinie i podziemne miasta jak Punkevní jaskinie i Śląskie podziemne miasto są fascynującymi dziełami natury.
 • Miasta, takie jak Český Krumlov, Kutná Hora czy Czeska Lipnica, zachwycają urokliwą architekturą i średniowiecznymi klimatami.
 • Nie można pominąć także pięknych czeskich parków narodowych oraz winnic i browarów oferujących lokalne specjały.

Najpiękniejsze zabytki Pragi, gdzie stanąć w czechach

Praga, stolica Czech, jest prawdziwą skarbnicą zabytków, które od wieków zachwycają turystów z całego świata. Zwiedzając to magiczne miasto, koniecznie trzeba zobaczyć takie perły jak Zamek Praski - monumentalny kompleks ze słynną Katedrą św. Wita. Wizyta w tym miejscu, z pięknymi widokami na Mały Miasta, to obowiązkowy punkt programu.

Kolejną czechią, którą trzeba zwiedzić, jest Rynek Staromiejski z zapierającą dech w piersiach Ratuszową Wieżą i Zegarem Orloj. Ten jeden z największych rynków średniowiecznej Europy wciąż tętni życiem i otoczony jest pięknymi kamieniczkami oraz słynną rzeźbą Brązowego Gdańszczanina.

Każdy miłośnik architektury powinien także udać się na Most Karola łączący Stare Miasto z dzielnicą Małą Stranę. Ta przepiękna gotycka konstrukcja uznawana jest za jeden z najwspanialszych mostów Europy i oferuje niezapomniane widoki na Pragę.

Spacerując po Małej Stranie, warto zatrzymać się przy Kościele św. Mikołaja, pięknej świątyni barokowej, oraz odwiedzić Ogród Wallensteina z okazałą rezydencją. Niesamowitą architekturą zachwyci też Kościół św. Wita ze zniewalającym wystrojem wnętrza.

Czeskie jaskinie i podziemia, które trzeba zobaczyć w czechach

Oprócz licznych zabytków miejskich, co zwiedzać w czechach? Z pewnością warto poznać także cuda przyrody i podziwiać unikatowe czeskie podziemia oraz jaskinie. Jednym z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie jest Jaskinia Punkevní, położona w pięknym Krasowym Rezerwacie Moravski Kras.

Ta malownicza jaskinia znana jest dzięki podziemnemu jeziorku Punkevní, które można podziwiać podczas rejsu łodziami elektrycznymi. Ogromne, zadziwiające formacje skalne z milionami stalaktytów i stalagmitów robią niesamowite wrażenie. Podobną atrakcją są przepiękne Jaskinie Prachowskie, z imponującymi korytarzami o długości ponad 32 km.

 • Inną czeską atrakcją, która wzbudza zachwyt, są słynne podziemne miasta i korytarze jak np. Śląskie podziemne miasta w okolicach Ostrawy.
 • Te labirynty podziemnych chodników i piwnic kryją mroczną historię miasta i pozwalają przenieść się w czasie w środkowieczne realia.

Czechy mogą się poszczycić wieloma tego typu obiektami, przypominającymi o niezwykłych dziełach ludzkiej ręki powstałych na przestrzeni wieków. Eksplorując tego rodzaju miejsca, na każdym kroku czuć klimat tajemniczości i ducha historii.

Czytaj więcej: Alexa, włącz film: Wpływ sztucznej inteligencji na branżę rozrywkową

Najlepsze czeskie zamki i pałace, czechy co zobaczyć

Prawdziwym symbolem Czech są oczywiście zamki - piękne obiekty przypominające o bogatej historii tych ziem. Flagową atrakcją jest oczywiście Zamek Karlštejn, wyjątkowa warownia wznosząca się na skałach niedaleko Pragi. Ta romantyczna budowla zaliczana jest do najcenniejszych przykładów gotyckiej architektury obronnej.

Jej niewiarygodne wnętrza z kaplicą Krzyża Świętego, lochami oraz basztami do dziś wywołują zachwyt. Innym słynnym zamkiem jest potężne Krzywousti, najbardziej znany za sprawą krwawych wydarzeń z czasów wojen husyckich. To masywne założenie obronne robi piorunujące wrażenie swoją lokalizacją i rozmiarami.

Obowiązkowym punktem na trasie powinien być także przepiękny Zamek Lednicko-Valticki wraz z ogrodem założonym na wzór wersalskiego. Zamek Króla Niezłomnego w Czeskiej Lipcienory skały, jest kolejną perełką czeskiego zabytku. Podczas zwiedzania tego miejsca, poczujemy atmosferę czasów, gdy te zamki tętniły życiem.

Najsłynniejsze czeskie miasta i miasteczka, czechy co zobaczyć

Zdjęcie Co zobaczyć w Czechach? Najlepsze atrakcje i miejsca warte uwagi

Niezapomniane wrażenia pozostawią na pewno także inne, mniejsze miasta Czech. Prawdziwą perłą jest położone w południowej części kraju Czeskie Krumlów, którego historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce zachwyca renesansową architekturą, malowniczym rynkiem i okazałym zamkiem wzniesionym nad zakołem rzeki Wełtawy.

 • Warto odwiedzić również Kutną Horę, gdzie znajdują się jedyne na świecie podziemne Kościoły Szkieletowe ozdobione dekoracją z ludzkich czaszek i kości.
 • Olbrzymie wrażenie robi również dawne mieszczańskie miasto Telč ze wspaniale zachowanym rynkiem oraz pałacem Renaissance.

Każde z tych malowniczych miejsc, podczas spacerowania wąskimi uliczkami i placykami, przenosi w baśniową rzeczywistość. Zatrzymajmy się na chwilę i poczujmy ducha historii tym przesiąkniętych zakątków. Nie pożałujemy odkrywania tego czeskiego, średniowiecznego uroku.

Najpiękniejsze parki i rezerwaty przyrody w czechach

Pragną wyciszyć się na łonie natury, koniecznie powinni zwiedzić też słynne czeskie parki narodowe i krajobrazowe. Perłą tych terenów jest bez wątpienia Park Narodowy Czeska Szwajcaria, rozkładający się na terenie Wysoczyzny Połabskiej. Ten cudowny rejon porośnięty gęstymi lasami i poprzecinany malowniczymi kanionami skalnymi zachwyca bogatą fauną i florą.

Podsumowanie

Czechy to kraj przepełniony skarbami architektury, malowniczymi pejzażami i fascynującymi atrakcjami przyrody. Zwiedzając tę krainę, nie można przegapić stolicy Pragi - niewyczerpalnej skarbnicą zabytków. Ale prawdziwe bogactwo turystyczne Czech kryje się również w bajkowych zamkach, tajemniczych jaskiniach, bajecznych miasteczkach czy parkach narodowych.

Dlatego co zwiedzać w czechach? Zdecydowanie warto zarezerwować czas na perły takie jak zamek w Karlštejnie, przepiękne Czeskie Krumlów, park Czeska Szwajcaria czy słynne jaskinie Punkevní i Prachowskie. Wtedy przywieziemy ze sobą bagaż niezapomnianych wrażeń i doświadczeń, które pozwolą poczuć całą magię tego kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kraków dla dorosłych: Przyjemności i aktywności top 5
 2. Park rozrywki Władysławowo: Raj dla całej rodziny nad morzem
 3. Gród Byczyna: Podróż w czasie, nie zapomnisz jej - średniowiecze
 4. Gdzie zjeść w Szklarskiej Porębie - top restauracje w mieście
 5. Zwiedzanie Lublina: Oto 6 zabytków, które musisz zobaczyć
Autor Mikołaj Dębiński
Mikołaj Dębiński

Jestem twórcą i głównym autorem portalu poświęconego podróżom po Polsce, miejscu, gdzie dzielę się swoją miłością do odkrywania uroków mojego kraju. Jako zapalony podróżnik i fotograf, od wielu lat eksploruję zarówno znane, jak i mniej znane zakątki Polski, aby pokazać ich piękno i unikalność. Moje relacje zawierają nie tylko praktyczne porady dotyczące podróży, ale także ciekawostki historyczne i kulturalne, które wzbogacają każdą wycieczkę. Staram się inspirować zarówno Polaków, jak i turystów z zagranicy do odkrywania tej ziemii, ukazując jej bogactwo natury, architektury i tradycji.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły