Atrakcje

Długopole Zdrój: Odkryj najciekawsze atrakcje w Długopolu Zdroju

Autor Mikołaj Dębiński
Mikołaj Dębiński03.04.202410 min.
Długopole Zdrój: Odkryj najciekawsze atrakcje w Długopolu Zdroju

Długopole Zdrój to malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w Sudetach, na Dolnym Śląsku. To idealne miejsce na relaksujący wypoczynek, dzięki bogatym wodom mineralnym oraz leczniczym źródłom termalnym. Długopole Zdrój ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż tylko ośrodki spa - jest tu wiele ciekawych atrakcji historycznych, przyrodniczych i kulturalnych, które warto odkryć.

Kluczowe wnioski:
 • Długopole Zdrój słynie z uzdrowiskowych kąpieli w źródłach mineralnych i leczniczych zabiegów spa.
 • Miejscowość posiada zabytkowe budynki z XIX wieku, jak pałac czy dawny zakład przyrodoleczniczy.
 • W okolicach Długopola Zdroju znajdziesz liczne trasy piesze i rowerowe prowadzące przez malownicze tereny Gór Sowich.
 • Lokalna kuchnia bazuje na tradycyjnych przepisach i sezonowych produktach z okolicznych gospodarstw.
 • Długopole Zdrój organizuje cykliczne imprezy kulturalne i festiwale, idealnie nadające się na rodzinny wypoczynek.

Najciekawsze zabytki i atrakcje w miasteczku Długopole Zdrój

Długopole Zdrój to niewielka, lecz niezwykle urokliwa miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Dolnego Śląska, w malowniczej dolinie potoku Ścinawka. Choć Długopole Zdrój słynie głównie z leczniczych źródeł termalnych i ośrodków spa, ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko uzdrowiskowy relaks. To prawdziwa skrzynka ze skarbami dla miłośników historii, przyrody i lokalnej kultury.

Zwiedzanie Długopola Zdroju warto rozpocząć od jego zabytkowego centrum. Tutaj znajduje się XIX-wieczny pałac będący dawną siedzibą właścicieli uzdrowiska. Ten okazały, eklektyczny budynek z bogatą dekoracją elewacji i obszernym parkiem jest dziś siedzibą władz miasta. Nieopodal stoi dawny zakład przyrodoleczniczy, czyli najstarsza część kompleksu uzdrowiskowego.

Pośród innych zabytków na uwagę zasługuje drewniany kościółek z XVII wieku otoczony starodrzewiem, a także ciekawe obiekty pequeńskiej architektury związane z eksploatacją źródeł mineralnych, takie jak ozdobne kaplice źródlane czy pawilony zdrojowe. Długopole Zdrój zachwyca nie tylko bogactwem historycznych budowli, ale też ładnymi krajobrazami i dobrze oznakowanymi ścieżkami spacerowymi wijącymi się wzdłuż rzeczki.

Ciekawostki architektoniczne i przyrodnicze

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Długopola Zdroju jest secesyjna pijalna wód mineralnych z początku XX wieku. Ten ozdobny, żeliwny pawilon nad jednym ze źródeł to prawdziwa perełka architektury uzdrowiskowej. Warto również zajrzeć do zdrojowego parku zdrojowego z licznymi rzeźbami, fontannami i mostkami nad strumieniami, w którym możemy odpocząć na ławeczkach wśród zieleni.

Pasjonatów przyrody z pewnością ucieszą możliwości wędrówek po okolicznych wzgórzach i lasach. W sąsiedztwie Długopola Zdroju ciągną się malownicze szlaki turystyczne wiodące m.in. przez Góry Sowie i Bardzkie. To doskonała okazja do odkrywania walorów krajobrazowych tych terenów - od wzniesień porastających bukowymi lasami, poprzez źródliska strumieni, aż po urokliwe polany i wierzchowinowe wsie z drewnianymi domami.

 • Secesyjna pijalna wód mineralnych nad źródłem
 • Park zdrojowy z licznymi ozdobnymi fontannami i rzeźbami
 • Starodrzewem otoczony drewniany kościółek z XVII wieku
 • Obiekty architektury małej związane z dawną eksploatacją źródeł

Długopole Zdrój - łazienki mineralne i doskonałe spa w sercu Dolnego Śląska

Chociaż Długopole Zdrój ma wiele do zaoferowania poza strefą wypoczynkową, to właśnie lecznicze wody mineralne i szeroka oferta usług spa stanowią tu największą atrakcję. Tutejsze uzdrowisko ma bowiem ponad 200-letnią tradycję, a korzenie lokalnej działalności leczniczej sięgają XVIII wieku, kiedy odkryto pierwsze źródła o nadzwyczajnych właściwościach.

Współcześnie kąpiele i zabiegi w Długopolu Zdroju odbywają się w największych tutejszych kompleksach sanatoryjno-uzdrowiskowych, takich jak Przedzamcze, Jerzy, Viridian czy Włókniarz. W eleganckich wnętrzach tych obiektów odnajdziemy całą gamę profesjonalnych zabiegów: nie tylko bogate kąpiele mineralne, ale też masaże, okłady, inhalacje czy rehabilitację ruchową.

Długopole Zdrój spośród wielu letnisk zasłynęło z licznych źródeł leczniczych wód i błotnych gąbczastych osadów, tak zwanych kurzawek, których wanny i kąpiele mają dobroczynny wpływ na pewne choroby. Stąd wzięło początek założenie tu wielkiego kurortu.

Na szczególną uwagę zasługuje wysoka jakość tutejszych wód leczniczych. Źródła mineralne Długopola Zdroju zasilane są wodami głębinowymi ze złóż solankowych, w których obok soli można znaleźć bardzo cenne i rzadkie związki jak siarczki, jony żelaza czy cenne mikroelementy. Właśnie stężenia tych cennych składników zadecydowały o leczniczej sławie tych wód.

Szeroka oferta zabiegów i pakietów sanatoryjnych

Długopolskie uzdrowiska mogą się również pochwalić duża różnorodnością oferty leczniczej i rehabilitacyjnej. Bogaty wachlarz zabiegów stacjonarnych i ambulatoryjnych obejmuje terapie na choroby narządu ruchu, schorzenia reumatyczne i ortopedyczne, dolegliwości układu krążenia, układu oddechowego, a nawet w przypadku zaburzeń neurologicznych czy skórnych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Nie sposób nie wspomnieć też o bogatej bazie noclegowej - od skromnych pensjonatów, po luksusowe hotele spa. Warto skorzystać z oferty pobytów sanatoryjnych w pakietach leczniczych dedykowanych konkretnym schorzeniom, obejmujących zakwaterowanie, posiłki oraz indywidualnie dobrany zestaw zabiegów. W Długopolu Zdroju odnajdziemy prawdziwy azyl spokoju i zdrowia.

Czytaj więcej: Zakopane zimą: Przewodnik po najlepszych zimowych atrakcjach

Lecznicze właściwości źródlanej wody w Długopolu Zdroju

Długopole Zdrój zawdzięcza swoją uzdrowiskową sławę bogactwu źródeł mineralnych wód, które od wieków wykorzystywane są w celach leczniczych. Właściwości tych niezwykłych wód są doskonale przebadane, a ich skład i temperaturę starannie monitorują specjaliści.

Podstawą tutejszych zabiegów są wody chlorkowo-sodowe, zwane też solankami. To głębinowe roztwory słone, w których obecne są również cenne biopierwiastki takie jak jony żelaza, jodu, bromu, boru, a także związki siarkowodorowe. Szczególnie to ostatnie bogactwo związków siarki decyduje o skuteczności tych wód w leczeniu wielu schorzeń.

Wody z najstarszego źródła Jerzy w niezwykły sposób wpływają na układ krążenia. Regulują ciśnienie tętnicze krwi i mają działanie wazodylatacyjne – rozszerzają naczynia krwionośne. Z kolei wody ze źródła Przedzamcze mają szczególne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, przez co szczególnie dobrze sprawdzają się w terapii schorzeń narządu ruchu i reumatycznych.

 • Bogactwo biopierwiastków: jony żelaza, jodu, bromu, boru, związki siarkowodorowe
 • Działanie wazodylatacyjne – rozszerzające naczynia krwionośne
 • Właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • Korzystny wpływ na układ krążenia i ciśnienie tętnicze

Jednak nie tylko znakomite solanki stanowią tutejszy skarb przyrody. Uzupełnieniem bogactwa źródeł są też lokalne złoża borowiny i gytii - mułów i osadów ze złożami siarkowodoru, dzięki którym powstają przepyszne kąpiele błotne. Ich unikalne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przyspieszające gojenie ran oraz wzmacniające krążenie są wspaniałym dopełnieniem terapii wodnych.

Zabiegi oparte o lecznicze właściwości wód

W długopolskich sanatoriach znajdziemy całą gamę zabiegów wykorzystujących lokalne bogactwo źródlane. Będą to nie tylko klasyczne kąpiele mineralne, ale też masaże i okłady borowinowe, inhalacje, płukania gardła czy nawet irygacje nerkowe. Nowoczesne obiekty są też świetnie przygotowane do prowadzenia kompleksowej rehabilitacji ruchowej z wykorzystaniem wód.

Nie bez powodu Długopole Zdrój zyskało status uzdrowiska już w 1811 roku. Unikalne właściwości tutejszych wód leczniczych od ponad 200 lat przyciągają rzesze kuracjuszy pragnących wzmocnić swe zdrowie i dobre samopoczucie. Ta niewielka miejscowość to prawdziwy raj dla miłośników wodolecznictwa i leczniczych kąpieli!

Malownicza przyroda i wędrówki piesze w okolicach Długopola Zdroju

Zdjęcie Długopole Zdrój: Odkryj najciekawsze atrakcje w Długopolu Zdroju

Choć Długopole Zdrój kojarzy się głównie z leczniczymi wodami mineralnymi i ośrodkami spa, to miejscowość ta ma do zaoferowania o wiele więcej atrakcji. Znajduje się bowiem w samym sercu niezwykle urokliwych i malowniczych Gór Sowich - pasma wchodzącego w skład Sudetów Środkowych. To raj dla miłośników górskich wędrówek!

Wzgórza wokół Długopola Zdroju potocznie nazywane są "Świętokrzyską Szwajcarią" ze względu na sielskie krajobrazy przypominające widoki znane z alpejskich dolin. Turyści zachwycają się tu nie tylko pięknymi panoramami szczytów, ale i niesamowitymi formacjami skalnymi, przełomami rzek, rozlewiskami i gajami buczyn. Cała okolica pełna jest źródeł i strumieni zasilających lokalną rzeczkę Ścinawkę.

Wędrując po oznakowanych szlakach w pobliżu Długopola Zdroju można dotrzeć do takich atrakcji jak: Wielkie Torfowisko Batorowskie - największe torfowisko wysokie w Polsce, czy przepiękne przełomy Ślęzy i rezerwat Skalniak z labiryntami skalnych iglic. Pod okiem przewodników organizowane są też wycieczki na Wielką Sowę - najwyższy szczyt całego pasma Gór Sowich.

Atrakcja przyrodnicza Opis
Wielkie Torfowisko Batorowskie Największe torfowisko wysokie w Polsce
Przełom Ślęzy Malowniczy przełom rzeki, popularna trasa spacerowa
Rezerwat Skalniak Unikalne zgrupowanie skalnych iglic i formacji
Wielka Sowa Najwyższy szczyt Gór Sowich, 1015 m n.p.m

Bogactwo szlaków turystycznych

Okolicę Długopola Zdroju przetyka gęsta sieć oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych o różnym stopniu trudności. Można tu wybrać się na krótką, rodzinną wycieczkę, jak i wielogodzinną wędrowkę z prawdziwym plecakiem. Miłośnicy dłuższych tras górskich mogą spróbować swoich sił na legendarnym Głównym Szlaku Sudeckim.

Wędrówki po tych terenach pozwalają na niezapomniane wrażenia nie tylko dzięki ładnym widokom, ale też dużej różnorodności przyrodniczej. Po drodze można napotykać charakterystyczne dla Sudetów ruiny zamków, skalne labirynty, wąwozy i polany z pięknymi okazami drzew - świerków, buków czy jodeł. Dla prawdziwych entuzjastów przyrody organizowane są wycieczki z edukatorami przyrody.

Podsumowanie

Długopole Zdrój to miejsce, które zaskoczy Cię wieloma niewiarygodnymi atrakcjami. Poza sławnym uzdrowiskim i leczniczymi wodami, Długopole Zdrój oferuje zabytkową architekturę, malownicze szlaki górskie, regionalną kuchnię i liczne imprezy kulturalne. Niezależnie od tego, czy szukasz błogiego relaksu, aktywnego wypoczynku, czy chcesz poznać lokalne tradycje, ta urokliwa miejscowość spełni Twoje oczekiwania.

Spróbuj ujęcia bogactwa długopolskich źródeł podczas znakomitych zabiegów sanatoryjnych. Udaj się również na wędrówkę po bliskich górach, aby nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami Sudetów. A wieczorami nie przegap możliwości delektowania się lokalnymi przysmakami w jednej z regionalnych karczmek. Odkrywaj, doświadczaj i ciesz się – Długopole Zdrój ma dla Ciebie tak wiele do zaoferowania!

Najczęstsze pytania

W okolicach Długopola Zdroju znaleźć można liczne szlaki górskie wiodące przez malownicze Góry Sowie, np. na Wielką Sowę i Wielkie Torfowisko Batorowskie. Popularne są też wędrówki do przełomu Ślęzy i rezerwatu przyrody Skalniak z formacjami skalnymi.

Długopole Zdrój słynie z bogatej oferty zabiegów opartych na właściwościach leczniczych wód mineralnych - m.in. kąpiele solankowe, masaże borowinowe, inhalacje, płukania gardła. Popularne są też pakiety rehabilitacyjne i programy sanatoryjne dla różnych schorzeń.

W centrum Długopola Zdroju zobaczyć można XIX-wieczny zabytkowy pałac i dawny zakład przyrodoleczniczy. Charakterystyczną budowlą jest także secesyjna pijalna wód mineralnych. Ciekawostką jest również drewniany kościółek z XVII wieku oraz elementy małej architektury zdrojowej.

Kuchnia Długopola Zdroju opiera się na tradycyjnych, śląskich potrawach. Charakterystyczne są potrawy z kwaśnego mleka, klusek ziemniaczanych, grzybów leśnych czy wędlin. Popularne są też dania z ryb z lokalnych stawów hodowlanych oraz wyśmienite regionalne ciasta i nalewki.

Długopole Zdrój zachęca do odwiedzin o każdej porze roku - zimą można skorzystać z oferty sanatoryjnej i zabiegów, zaś latem i jesienią doskonałe są piesze wędrówki po górach. Popularnymi wydarzeniami są coroczne Międzynarodowe Spotkania Miłośników Kultury Sudeckiej oraz Ogólnopolski Przegląd Fotografii Przyrodniczej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kraków dla dorosłych: Przyjemności i aktywności top 5
 2. Kaczka i wino: połączenie idealne w sercu miasta
 3. Atrakcje w Łebie i okolicach: Odkryj piękno natury i historii regionu
 4. Kotliny Kłodzkie: Niezwykła przeszłość, która czeka na odkrycie
 5. Gdańsk: Co zwiedzić, aby zanurzyć się w atmosferze miasta?
Autor Mikołaj Dębiński
Mikołaj Dębiński

Jestem twórcą i głównym autorem portalu poświęconego podróżom po Polsce, miejscu, gdzie dzielę się swoją miłością do odkrywania uroków mojego kraju. Jako zapalony podróżnik i fotograf, od wielu lat eksploruję zarówno znane, jak i mniej znane zakątki Polski, aby pokazać ich piękno i unikalność. Moje relacje zawierają nie tylko praktyczne porady dotyczące podróży, ale także ciekawostki historyczne i kulturalne, które wzbogacają każdą wycieczkę. Staram się inspirować zarówno Polaków, jak i turystów z zagranicy do odkrywania tej ziemii, ukazując jej bogactwo natury, architektury i tradycji.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły